Wyszukaj produkt

Vicks Antigrip Max

Chlorphenamine maleate + Paracetamol + Phenylephrine hydrochloride

granulat do przyg. roztw. doust.
(4 mg+ 1000 mg+ 16mg)/sasz.
10 szt.
Doustnie
OTC
100%
19,20
Vicks Antigrip Max
granulat do przyg. roztw. doust.
(4 mg+ 1000 mg+ 16mg)/sasz
14 szt.
Doustnie
OTC
100%
24,20

Vicks Antigrip Max - informacje dla lekarza

Vicks Antigrip Max to złożony produkt leczniczy stosowany w objawowym leczeniu przeziębienia i grypy. Zawiera trzy substancje czynne: paracetamol (1000 mg), fenylefrynę (8,21 mg) i chlorfenaminę (2,8 mg) w jednej saszetce.

Wskazania

Produkt wskazany jest w leczeniu objawowym przeziębienia i grypy, przebiegających z:

  • Gorączką
  • Bólem o słabym lub umiarkowanym nasileniu (np. bólem głowy, gardła, mięśni)
  • Obrzękiem błony śluzowej nosa z tworzeniem wydzieliny

Dawkowanie

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 1 saszetka co 6-8 godzin (3-4 razy na dobę). Maksymalnie 4 saszetki na dobę.
Pacjenci z łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby Maksymalnie 2 saszetki na dobę, zachowując minimum 8-godzinny odstęp między dawkami.
Pacjenci z niewydolnością nerek Produkt przeciwwskazany.
Pacjenci o masie ciała <50 kg, z zespołem Gilberta, odwodnieni, długotrwale niedożywieni, z chorobą alkoholową 1 saszetka 2-3 razy na dobę, maksymalnie 3 saszetki na dobę. Odstęp między dawkami 6-8 godzin.

Zawartość saszetki należy rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej (nie wrzącej) wody i pozostawić do ostygnięcia przed wypiciem.

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie do stanu pacjenta, zwracając szczególną uwagę na pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek oraz o niskiej masie ciała.

Mechanizm działania

Paracetamol: Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, głównie w OUN. Podwyższa próg bólowy i wpływa na ośrodek termoregulacji w podwzgórzu.

Fenylefryna: Agonista receptorów α1-adrenergicznych. Działa obkurczająco na naczynia krwionośne, zmniejszając przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa i zatok.

Chlorfenamina: Antagonista receptorów histaminowych H1. Zmniejsza nadmierną produkcję wydzieliny śluzowej w nosie.

Połączenie tych substancji zapewnia kompleksowe działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i zmniejszające objawy ze strony górnych dróg oddechowych.

Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania obejmują:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Nadczynność tarczycy
  • Ciężkie choroby sercowo-naczyniowe
  • Tachykardia
  • Ciężka niewydolność nerek lub wątroby
  • Jaskra
  • Stosowanie inhibitorów MAO (obecnie lub w ciągu ostatnich 2 tygodni)

Przed przepisaniem leku należy dokładnie ocenić stan pacjenta, zwłaszcza pod kątem chorób układu krążenia, wątroby i nerek.

Interakcje

Najważniejsze interakcje do uwzględnienia:

  • Alkohol - nasila hepatotoksyczność paracetamolu
  • Doustne leki przeciwzakrzepowe - możliwe nasilenie działania
  • Leki przeciwdrgawkowe - mogą zmniejszać biodostępność paracetamolu
  • Inhibitory MAO - ryzyko przełomu nadciśnieniowego
  • Beta-adrenolityki - mogą osłabiać działanie fenylefryny
  • Leki działające depresyjnie na OUN - nasilenie działania sedatywnego

Konieczna jest ostrożność przy łączeniu z innymi lekami, szczególnie wpływającymi na układ krzepnięcia, OUN i układ sercowo-naczyniowy.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Ze strony wątroby: hepatotoksyczność (rzadko)
  • Ze strony układu nerwowego: senność, zawroty głowy
  • Ze strony układu pokarmowego: suchość w jamie ustnej, nudności
  • Ze strony układu krążenia: tachykardia, wzrost ciśnienia tętniczego

Pacjentów należy poinformować o możliwych działaniach niepożądanych i konieczności zgłaszania niepokojących objawów.

Warto zapamiętać
  • Maksymalna dobowa dawka paracetamolu nie powinna przekraczać 4 g
  • Lek może maskować objawy innych chorób, dlatego nie należy stosować go dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem

Przedawkowanie

Najpoważniejsze ryzyko wiąże się z hepatotoksycznością paracetamolu. Objawy mogą pojawić się z opóźnieniem, nawet po 24-48 godzinach. W przypadku podejrzenia przedawkowania konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja i podanie N-acetylocysteiny jako antidotum.

Pacjentów należy uczulić na konieczność ścisłego przestrzegania zalecanego dawkowania i unikania jednoczesnego stosowania innych leków zawierających paracetamol.

Ciąża i laktacja

Stosowanie produktu Vicks Antigrip Max nie jest zalecane w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa, szczególnie w odniesieniu do fenylefryny i chlorfenaminy.

W przypadku konieczności leczenia objawowego u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, należy rozważyć alternatywne, bezpieczniejsze opcje terapeutyczne.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Środek uznany za dopingowy.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).