Wyszukaj produkt

Vibin®

Ethinylestradiol + Drospirenone

tabl. powl.
0,03 mg+ 3 mg
28 szt. (21+ 7)
Doustnie
Rx
100%
42,49
Vibin®
tabl. powl.
0,03 mg+ 3 mg
84 szt.
Doustnie
Rx
100%
95,76

Vibin® - złożony doustny produkt antykoncepcyjny

Wskazania

Vibin jest wskazany do stosowania w antykoncepcji doustnej. Decyzja o przepisaniu tego produktu leczniczego powinna zostać podjęta na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz porównania tego ryzyka z innymi złożonymi hormonalnymi produktami antykoncepcyjnymi.

Należy dokładnie rozważyć stosunek korzyści do ryzyka przed zastosowaniem Vibinu, biorąc pod uwagę indywidualne czynniki ryzyka pacjentki, zwłaszcza w kontekście żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Dawkowanie i sposób podawania

Rodzaj tabletek Sposób przyjmowania
Tabletki zawierające substancje czynne (żółte) 1 tabletka dziennie przez 24 dni
Tabletki placebo (białe) 1 tabletka dziennie przez 4 dni

Tabletki należy przyjmować codziennie o stałej porze dnia, w kolejności wskazanej na blistrze, popijając w razie potrzeby niewielką ilością płynu. Przyjmowanie tabletek odbywa się w sposób ciągły. Każde kolejne opakowanie należy rozpoczynać następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania, bez przerwy w stosowaniu.

Krwawienie z odstawienia rozpoczyna się zwykle po 2-3 dniach od rozpoczęcia przyjmowania tabletek placebo i może nie zakończyć się do czasu rozpoczęcia kolejnego opakowania.

Rozpoczęcie stosowania produktu leczniczego

Jeżeli wcześniej nie stosowano antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w 1. dniu naturalnego cyklu miesiączkowego (tzn. w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego).

Szczegółowe informacje dotyczące rozpoczynania stosowania produktu w innych sytuacjach (np. zmiana z innej metody antykoncepcji) znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

Złożonych doustnych produktów antykoncepcyjnych, w tym Vibinu, nie należy stosować w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE):
    • Czynna lub przebyta żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (np. zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna)
    • Znana dziedziczna lub nabyta predyspozycja do VTE
    • Rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem
    • Wysokie ryzyko VTE z powodu występowania wielu czynników ryzyka
  • Występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE):
    • Czynne lub przebyte zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic (np. zawał mięśnia sercowego, udar mózgu)
    • Choroba naczyń wieńcowych lub mózgowych
    • Niekontrolowane nadciśnienie tętnicze
    • Migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi
    • Cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi
  • Aktualna lub przebyta ciężka choroba wątroby
  • Ciężka lub ostra niewydolność nerek
  • Obecność lub podejrzenie nowotworów zależnych od hormonów płciowych
  • Krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej etiologii

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych stanów po raz pierwszy podczas stosowania produktu, należy natychmiast przerwać jego przyjmowanie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem lub wznowieniem stosowania Vibinu należy zebrać szczegółowy wywiad lekarski (w tym wywiad rodzinny) oraz wykluczyć ciążę. Należy dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i przeprowadzić badanie fizykalne.

Należy poinformować pacjentkę o zwiększonym ryzyku żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanym ze stosowaniem złożonych hormonalnych produktów antykoncepcyjnych. Ryzyko to jest największe w pierwszym roku stosowania lub przy wznawianiu stosowania po przerwie trwającej 4 tygodnie lub dłużej.

Stosowanie Vibinu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w porównaniu do niestosowania antykoncepcji hormonalnej. Szacuje się, że u około 9-12 na 10 000 kobiet stosujących Vibin w ciągu roku rozwinie się żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, w porównaniu do około 2 przypadków na 10 000 kobiet niestosujących antykoncepcji hormonalnej.

Należy rozważyć zaprzestanie stosowania Vibinu w przypadku długotrwałego unieruchomienia, rozległego zabiegu operacyjnego lub urazu. Należy poinformować pacjentkę o konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów sugerujących zakrzepicę.

Warto zapamiętać:

Kluczowe informacje o Vibinie

  • Vibin zwiększa ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, szczególnie w pierwszym roku stosowania
  • Należy przerwać stosowanie Vibinu przed planowanym zabiegiem operacyjnym i w przypadku długotrwałego unieruchomienia

Stosowanie Vibinu wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu. Ryzyko to jest szczególnie wysokie u kobiet z dodatkowymi czynnikami ryzyka, takimi jak palenie tytoniu, otyłość czy nadciśnienie tętnicze.

Należy zachować ostrożność stosując Vibin u kobiet z czynnikami ryzyka chorób układu krążenia, takimi jak nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, otyłość czy cukrzyca. U tych pacjentek należy regularnie monitorować ciśnienie tętnicze i profil lipidowy.

Interakcje

Vibin może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, co może prowadzić do zmniejszenia jego skuteczności antykoncepcyjnej lub zwiększenia ryzyka działań niepożądanych. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • Leki indukujące enzymy wątrobowe (np. ryfampicyna, fenytoina, karbamazepina), które mogą zmniejszać skuteczność antykoncepcyjną
  • Antybiotyki o szerokim spektrum działania, które mogą zaburzać krążenie jelitowo-wątrobowe hormonów
  • Inhibitory proteazy HIV i nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy, które mogą wpływać na stężenie hormonów we krwi

W przypadku stosowania wyżej wymienionych leków należy rozważyć dodatkową metodę antykoncepcji.

Ciąża i karmienie piersią

Vibin jest przeciwwskazany w ciąży. W przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania produktu, należy natychmiast przerwać jego przyjmowanie. Nie stwierdzono zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci kobiet, które stosowały złożone doustne produkty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę lub we wczesnej ciąży.

Stosowanie Vibinu może wpływać na laktację, zmniejszając ilość i zmieniając skład pokarmu. Dlatego nie zaleca się jego stosowania do czasu zakończenia karmienia piersią. Niewielkie ilości hormonów mogą przenikać do mleka matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem Vibinu to:

  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Ból i tkliwość piersi
  • Bóle głowy
  • Zmiany nastroju
  • Nudności

Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak zakrzepica żył i tętnic, nadciśnienie tętnicze czy nowotwory wątroby. Pacjentki powinny być poinformowane o konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

Stosowanie Vibinu wiąże się z niewielkim zwiększeniem ryzyka raka piersi, szczególnie u kobiet stosujących go przez długi czas. Ryzyko to zmniejsza się stopniowo po zaprzestaniu stosowania produktu.

Podsumowanie

Vibin jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, jednak jego stosowanie wiąże się z pewnymi ryzykami, szczególnie w zakresie powikłań zakrzepowo-zatorowych. Decyzja o jego przepisaniu powinna być podjęta indywidualnie, po dokładnej ocenie korzyści i ryzyka dla danej pacjentki. Konieczne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia kobiet stosujących ten produkt oraz edukacja pacjentek w zakresie objawów mogących świadczyć o poważnych działaniach niepożądanych.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.