Wyszukaj produkt

Vesisol

Solifenacin succinate

tabl. powl.
5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
20,35
30% (1)
7,85
(2)
bezpł.
Vesisol
tabl. powl.
10 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
37,77
30% (1)
12,77
(2)
bezpł.

Vesisol - Solifenacyna w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego

Vesisol to produkt leczniczy zawierający solifenacynę wowany w leczeniu objawowym zespołu pęcherza nadreaktywnego. Lek wykazuje działanie antagonistyczne wobec receptorów muskarynowych, szczególnie podtypu M3, co przekłada się na zmniejszenie nadreaktywności mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.

Wskazania do stosowania

Vesisol jest wskazany w leczeniu objawowym naglącego nietrzymania moczu i/lub częstomoczu oraz parcia naglącego, które mogą występować u pacjentów z zespołem pęcherza nadreaktywnego. Lek pozwala na złagodzenie uciążliwych objawów związanych z nadmierną aktywnością pęcherza moczowego.

Zastosowanie solifenacyny umożliwia poprawę kontroli nad oddawaniem moczu i zmniejszenie częstości epizodów nietrzymania moczu, co przekłada się na lepszą jakość życia pacjentów cierpiących z powodu zespołu pęcherza nadreaktywnego.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Zalecana dawka Uwagi
Dorośli, w tym osoby starsze 5 mg raz na dobę W razie potrzeby można zwiększyć do 10 mg raz na dobę
Pacjenci z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek 5 mg raz na dobę Nie ma konieczności modyfikacji dawki
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek Maks. 5 mg raz na dobę Należy zachować ostrożność
Pacjenci z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby 5 mg raz na dobę Nie ma konieczności modyfikacji dawki
Pacjenci z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby Maks. 5 mg raz na dobę Należy zachować ostrożność

Vesisol należy przyjmować doustnie, połykając tabletkę w całości i popijając płynem. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

U pacjentów stosujących jednocześnie silne inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol, rytonawir, nelfinawir, itrakonazol) maksymalna dawka nie powinna przekraczać 5 mg na dobę.

Warto zapamiętać
  • Maksymalne działanie terapeutyczne solifenacyny występuje najwcześniej po 4 tygodniach leczenia
  • U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby nie należy przekraczać dawki 5 mg na dobę

Przeciwwskazania

Stosowanie Vesisolu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Zatrzymanie moczu
  • Ciężkie zaburzenia żołądka i jelit (w tym toksyczne rozdęcie okrężnicy)
  • Miastenia
  • Jaskra z wąskim kątem przesączania
  • Nadwrażliwość na solifenacynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Pacjenci poddawani hemodializie
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
  • Ciężkie zaburzenia czynności nerek lub umiarkowane zaburzenia czynności wątroby u pacjentów leczonych jednocześnie silnymi inhibitorami CYP3A4

Przed rozpoczęciem leczenia solifenacyną należy wykluczyć inne przyczyny częstomoczu, takie jak niewydolność serca czy choroby nerek. W przypadku współistniejącego zakażenia układu moczowego konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia przeciwbakteryjnego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Vesisol należy stosować ostrożnie u pacjentów z:

  • Istotnym klinicznie zwężeniem drogi odpływu moczu z pęcherza i ryzykiem zatrzymania moczu
  • Zaburzeniami drożności przewodu pokarmowego
  • Ryzykiem zwolnionej perystaltyki przewodu pokarmowego
  • Ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (ClCr ≤ 30 ml/min)
  • Umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby
  • Przepukliną rozworu przełykowego i/lub refluksem żołądkowo-przełykowym
  • Neuropatią autonomicznego układu nerwowego

U pacjentów z czynnikami ryzyka, takimi jak zespół wydłużonego odstępu QT i hipokaliemia, obserwowano wydłużenie odstępu QT oraz torsade de pointes. Należy zachować ostrożność u tych pacjentów.

Bezpieczeństwo i skuteczność leku u pacjentów z nadreaktywnością wypieracza pochodzenia neurogennego nie zostały dotąd ustalone.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Jednoczesne stosowanie solifenacyny z innymi lekami cholinolitycznymi może nasilać działanie terapeutyczne i zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Po zakończeniu leczenia solifenacyną należy zachować około tygodniową przerwę przed rozpoczęciem terapii innym lekiem cholinolitycznym.

Solifenacyna może osłabiać działanie leków nasilających perystaltykę przewodu pokarmowego, takich jak metoklopramid i cyzapryd.

Solifenacyna jest metabolizowana przez CYP3A4. Jednoczesne stosowanie silnych inhibitorów CYP3A4 (np. ketokonazol, rytonawir, nelfinawir, itrakonazol) może znacząco zwiększać ekspozycję na solifenacynę. W takich przypadkach maksymalna dawka solifenacyny nie powinna przekraczać 5 mg na dobę.

Wpływ na ciążę i laktację

Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania solifenacyny u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego szkodliwego wpływu na płodność, rozwój zarodka i płodu lub przebieg porodu. Potencjalne zagrożenie dla człowieka nie jest znane, dlatego należy zachować ostrożność przy przepisywaniu leku kobietom w ciąży.

Nie ma danych dotyczących przenikania solifenacyny do mleka matki. W badaniach na myszach stwierdzono, że solifenacyna i/lub jej metabolity przenikały do mleka, powodując zaburzenia rozwoju noworodków. Z tego względu nie zaleca się stosowania Vesisolu u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Najczęstszym działaniem niepożądanym związanym ze stosowaniem solifenacyny jest uczucie suchości w jamie ustnej, występujące u 11% pacjentów przyjmujących dawkę 5 mg i 22% pacjentów przyjmujących dawkę 10 mg. Inne często występujące działania niepożądane to:

  • Zaparcia
  • Nudności
  • Niestrawność
  • Bóle brzucha
  • Niewyraźne widzenie

Rzadziej obserwowano takie objawy jak senność, zaburzenia smaku, zawroty głowy, ból głowy, suchość oczu, suchość w jamie nosowej, refluks żołądkowo-przełykowy, suchość w gardle, suchość skóry, trudności w oddawaniu moczu czy zmęczenie.

W pojedynczych przypadkach raportowano poważniejsze działania niepożądane, takie jak zatrzymanie moczu, niedrożność jelit, obrzęk naczynioruchowy czy reakcje anafilaktyczne. W razie wystąpienia tych objawów należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Solifenacyna jest kompetycyjnym, wybiórczym antagonistą receptora cholinergicznego, szczególnie podtypu M3. Receptory te odgrywają kluczową rolę w przekazywaniu sygnałów prowadzących do skurczu mięśni gładkich wypieracza pęcherza moczowego. Blokując receptory M3, solifenacyna zmniejsza nadmierną aktywność wypieracza, co prowadzi do złagodzenia objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego.

Badania farmakologiczne wykazały, że solifenacyna charakteryzuje się wysoką selektywnością wobec receptorów muskarynowych, wykazując małe powinowactwo lub brak powinowactwa do innych receptorów i kanałów jonowych.

Właściwości farmakokinetyczne

Solifenacyna jest metabolizowana głównie przez izoenzym CYP3A4 w wątrobie. Jej biodostępność wynosi około 90%, a maksymalne stężenie w osoczu jest osiągane po 3-8 godzinach od podania. Okres półtrwania solifenacyny wynosi 45-68 godzin, co umożliwia stosowanie leku raz na dobę.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby może dochodzić do zwiększenia ekspozycji na solifenacynę, co uzasadnia konieczność dostosowania dawki w tych grupach pacjentów.

Podsumowanie

Vesisol (solifenacyna) jest skutecznym lekiem w terapii objawowej zespołu pęcherza nadreaktywnego. Jego stosowanie pozwala na znaczącą poprawę jakości życia pacjentów cierpiących z powodu częstomoczu, naglącego parcia na mocz i epizodów nietrzymania moczu. Należy jednak pamiętać o potencjalnych działaniach niepożądanych i przeciwwskazaniach do stosowania leku. Kluczowe znaczenie ma indywidualne dostosowanie dawki i monitorowanie pacjenta, szczególnie w początkowym okresie leczenia.


1) Zespół pęcherza nadreaktywnego
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.