Wyszukaj produkt

Verzenios

Abemaciclib

tabl. powl.
100 mg
70 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
12709,39
(1)
bezpł.
Verzenios
tabl. powl.
50 mg
70 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
12709,39
(1)
bezpł.
Verzenios
tabl. powl.
150 mg
70 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
12709,39
(1)
bezpł.

Verzenios (abemacyklib) - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Verzenios jest wskazany w leczeniu kobiet chorych na raka piersi z ekspresją receptora hormonalnego (HR+) i bez ekspresji receptora HER2 (HER2-), w stadium miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami:

  • w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy lub fulwestrantem jako leczenie hormonalne pierwszego rzutu
  • u pacjentek, które wcześniej stosowały terapię hormonalną

U kobiet przed menopauzą lub w okresie okołomenopauzalnym terapię hormonalną należy stosować w skojarzeniu z agonistą LHRH.

Dawkowanie i sposób podawania

Usi być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Lek stosuje się w skojarzeniu z terapią hormonalną.

Dawkowanie Sposób podawania
150 mg dwa razy na dobę Doustnie, z posiłkiem lub bez

Tabela 1. Zalecane dawkowanie produktu Verzenios

Leczenie należy kontynuować tak długo, jak długo pacjentka odnosi korzyści kliniczne lub do wystąpienia nieakceptowalnej toksyczności. W przypadku pominięcia dawki lub wymiotów, należy przyjąć kolejną dawkę o zaplanowanej porze. Nie należy przyjmować dodatkowej dawki.

Modyfikacja dawki: W przypadku niektórych działań niepożądanych może być konieczne przerwanie podawania i/lub zmniejszenie dawki leku. Szczegółowe zalecenia dotyczące modyfikacji dawkowania znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Neutropenia: U pacjentek otrzymujących abemacyklib zgłaszano przypadki neutropenii, w tym neutropenii stopnia 3. i 4. Zaleca się modyfikację dawki u pacjentek z neutropenią stopnia 3. lub 4. Należy monitorować morfologię krwi przed rozpoczęciem leczenia, co 2 tygodnie przez pierwsze 2 miesiące, co miesiąc przez kolejne 2 miesiące i w razie wskazań klinicznych.

Zakażenia: Zgłaszano zwiększoną częstość występowania zakażeń u pacjentek przyjmujących abemacyklib. Należy monitorować pacjentki pod kątem objawów infekcji i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa: Należy monitorować pacjentki pod kątem objawów zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. W razie ich wystąpienia należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Hepatotoksyczność: Zgności AlAT i AspAT. Może być konieczna modyfikacja dawki w zależności od stopnia nasilenia hepatotoksyczności.

Biegunka: Jest to najczęstsze działanie niepożądane. Należy rozpocząć leczenie przeciwbiegunkowe przy pierwszych objawach, zwiększyć podaż płynów i powiadomić lekarza prowadzącego. Może być konieczna modyfikacja dawki.

Choroba śródmiąższowa płuc (ChŚP)/zapalenie płuc: Należy monitorować pacjentki pod kątem objawów ChŚP/zapalenia płuc. W zależności od nasilenia może być konieczna modyfikacja dawki lub odstawienie leku.

Interakcje lekowe: Należy unikać jednoczesnego stosowania silnych inhibitorów CYP3A4 oraz induktorów CYP3A4. Szczegółowe zalecenia dotyczące modyfikacji dawkowania w przypadku konieczności jednoczesnego stosowania inhibitorów CYP3A4 znajdują się w ChPL.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥20%) to: biegunka, neutropenia, nudności, wymioty, zmniejszenie liczby leukocytów, zmęczenie, zakażenia, niedokrwistość, łysienie, zmniejszenie apetytu, ból głowy i trombocytopenia.

Szczególnej uwagi wymagają:

  • Neutropenia (w tym gorączka neutropeniczna)
  • Biegunka
  • Hepatotoksyczność
  • Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
  • Choroba śródmiąższowa płuc/zapalenie płuc

Podczas leczenia abemacyklibem konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentek pod kątem działań niepożądanych, zwłaszcza neutropenii, biegunki i hepatotoksyczności. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie postępowanie, w tym modyfikacja dawki, są kluczowe dla bezpiecznego stosowania leku.

Interakcje lekowe

Abemacyklib jest metabolizowany głównie przez CYP3A4. Kluczowe interakcje:

  • Silne inhibitory CYP3A4: Należy unikać jednoczesnego stosowania. Jeśli konieczne, należy zmniejszyć dawkę abemacyklibu.
  • Induktory CYP3A4: Należy unikać jednoczesnego stosowania ze względu na ryzyko zmniejszenia skuteczności abemacyklibu.
  • Substraty OCT2, MATE1 i MATE2-K: Możliwe interakcje z substratami tych transporterów (np. dofetylid, kreatynina).
  • Substraty P-gp i BCRP: Możliwe interakcje z substratami o wąskim indeksie terapeutycznym (np. digoksyna, eteksylan dabigatranu).

Konieczne jest dokładne monitorowanie interakcji lekowych, szczególnie z inhibitorami i induktorami CYP3A4. W razie potrzeby należy dostosować dawkowanie abemacyklibu lub rozważyć alternatywne leczenie.

Stosowanie w szczególnych populacjach

Ciąża i karmienie piersią: Nie zaleca się stosowania w czasie ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję. Nie należy karmić piersią podczas leczenia i przez co najmniej 3 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki.

Zaburzenia czynności nerek: Nie jest konieczna modyfikacja dawki w łagodnych i umiarkowanych zaburzeniach czynności nerek. Brak danych dla ciężkich zaburzeń - zaleca się ostrożność i ścisłe monitorowanie.

Zaburzenia czynności wątroby: Nie jest konieczna modyfikacja dawki w łagodnych i umiarkowanych zaburzeniach. W ciężkich zaburzeniach zaleca się zmniejszenie częstotliwości dawkowania do 1 raz na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku: Nie jest konieczna modyfikacja dawki ze względu na wiek.

Stosowanie abemacyklibu wymaga szczególnej ostrożności u pacjentek w ciąży, karmiących piersią oraz z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. W tych przypadkach należy dokładnie rozważyć korzyści i ryzyko leczenia.

Warto zapamiętać
  • Abemacyklib jest skuteczny w leczeniu HR+/HER2- zaawansowanego raka piersi w skojarzeniu z terapią hormonalną.
  • Najczęstsze działania niepożądane to biegunka i neutropenia - wymagają ścisłego monitorowania i odpowiedniego postępowania.

Mechanizm działania

Abemacyklib jest silnym i wybiórczym inhibitorem zależnych od cyklin kinaz typu 4 i 6 (CDK4 i CDK6). Mechanizm działania obejmuje:

  • Hamowanie fosforylacji białka retinoblastomy (Rb)
  • Blokowanie przejścia cyklu komórkowego z fazy G1 do fazy S
  • Zahamowanie rozrostu guza
  • Indukcję starzenia i apoptozy komórek nowotworowych

Selektywne działanie abemacyklibu na CDK4/6 prowadzi do zahamowania cyklu komórkowego i wzrostu guza, co przekłada się na skuteczność kliniczną w leczeniu HR+/HER2- zaawansowanego raka piersi.

Podsumowanie

Verzenios (abemacyklib) jest skuteczną opcją terapeutyczną w leczeniu zaawansowanego raka piersi HR+/HER2-. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjentek ze względu na profil działań niepożądanych, szczególnie neutropenię i biegunkę. Kluczowe jest odpowiednie dawkowanie, uwzględnienie potencjalnych interakcji lekowych oraz modyfikacja dawki w razie wystąpienia toksyczności. Właściwe zarządzanie leczeniem pozwala na optymalizację korzyści terapeutycznych przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka dla pacjentek.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.