Wyszukaj produkt

Venomenhal®

Allergen extracts

roztw.
4,5 ml
10 fiol.
Rx
100%
378,00
Venomenhal® Osa
inj. [prosz.+ rozp. do przyg. roztw.]
120 µg
6 fiol.+ 6 fiol. 1,2 ml rozp.
Iniekcje
Rx
100%
1728,00
Venomenhal® Pszczoła
inj. [prosz.+ rozp. do przyg. roztw.]
120 µg
6 fiol.+ 6 fiol. 1,2 ml rozp.
Iniekcje
Rx
100%
1728,00

Venomenhal® - szczegółowe informacje dla lekarza

Wskazania

Venomenhal® stosowany jest w diagnostyce (testy skórne) oraz immunoterapii swoistej (leczeniu odczulającym) alergii IgE-zależnej na jady owadów błonkoskrzydłych (osa lub pszczoła). Wskazanie do zastosowania preparatu powinno być oparte o szczegółowy wywiad potwierdzający wystąpienie reakcji nadwrażliwości na jad owada u pacjenta.

Preparat znajduje zastosowanie w leczeniu pacjentów z potwierdzoną alergią na jad osy lub pszczoły, u których występowały w przeszłości reakcje alergiczne po użądleniu. Immunoterapia swoista pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych w przypadku kolejnego użądlenia.

Dawkowanie

Testy skórne

Diagnostykę uczulenia na jady owadów należy zawsze rozpocząć od testu punktowego, stosując roztwór jadu o stężeniu 1 μg/ml. W przypadku wyraźnej reakcji dodatniej, można kontynuować testy skórne:

  • Test punktowy (prick test) - stosuje się rozcieńczone roztwory jadu aż do ustalenia najniższego stężenia wywołującego reakcję miejscową (bąbel z rumieniem o średnicy około 5-10 mm)
  • Test śródskórny - można rozpocząć od stężenia 0,0001 μg/ml lub bardziej rozcieńczonego, zwiększając stężenie aż do wystąpienia reakcji dodatniej

Jeśli roztwór o stężeniu 1 μg/ml nie wywoła reakcji alergicznej, wynik należy uznać za ujemny. Wystąpienie bąbla i rumienia po zastosowaniu roztworu o stężeniu powyżej 1 μg/ml nie wskazuje na uczulenie na jad owada.

Podczas wykonywania testów skórnych należy zawsze przeprowadzać kontrolę ujemną (z roztworem albuminy) oraz dodatnią (z roztworem histaminy). Ma to na celu wykluczenie zmniejszonej reaktywności na alergen spowodowanej przyjmowaniem leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów lub innych.

Testów nie należy rozpoczynać bezpośrednio po użądleniu, gdyż wówczas często występuje obniżony poziom wrażliwości pacjenta. Zaleca się rozpoczęcie testów po 2-4 tygodniach od użądlenia.

Immunoterapia

Zaleca się przeprowadzenie immunoterapii w warunkach szpitalnych metodą immunoterapii przyspieszonej. Polega ona na wstrzykiwaniu roztworów jadu o coraz większych stężeniach aż do uzyskania dawki 100 μg/ml. Jeżeli hospitalizacja jest niemożliwa lub niepożądana, leczenie można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych metodą konwencjonalną.

Schemat dawkowania w immunoterapii przyspieszonej
Dzień Liczba iniekcji Odstęp między iniekcjami Dawka końcowa
1-5 4 2 godziny 1 ml roztworu jadu 100 μg/ml (5. dzień)

Leczenie podtrzymujące z zastosowaniem dawki końcowej prowadzone jest następnie w warunkach ambulatoryjnych według schematu: pierwsza iniekcja po 7 dniach, druga i trzecia odpowiednio po 14 i 21 dniach, kolejne iniekcje co 28 dni.

Schemat dawkowania w immunoterapii konwencjonalnej
Etap Odstęp między iniekcjami Dawkowanie
Leczenie początkowe 7 dni Stopniowe zwiększanie stężenia i objętości roztworu jadu
Leczenie podtrzymujące 7, 14, 21 dni, następnie co 28 dni 1 ml roztworu jadu 100 μg/ml (lub indywidualnie ustalona dawka maksymalna)

W celu zapewnienia pełnego i trwałego skutku terapii, leczenie należy prowadzić nieprzerwanie przez 3-5 kolejnych lat.

Dawkowanie powinno być zawsze dostosowane do indywidualnej wrażliwości pacjenta. W wyjątkowych przypadkach próg tolerancji może zostać osiągnięty po zastosowaniu mniejszych dawek (np. 0,7 ml roztworu jadu o stężeniu 100 μg/ml).

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Obniżona odporność (np. wskutek przyjmowania leków immunosupresyjnych)
  • Schorzenia autoimmunologiczne (np. choroba reumatyczna)
  • Ciężka astma oskrzelowa, szczególnie przy FEV1 utrzymującym się stale na poziomie poniżej 70% wartości należnej, lub astma oskrzelowa glikokortykosteroidozależna
  • Niewydolność sercowo-naczyniowa, leczenie lekami β-adrenolitycznymi lub inhibitorami ACE
  • Przeciwwskazania do stosowania adrenaliny (np. nadczynność tarczycy)
  • Czynna gruźlica
  • Choroba nowotworowa
  • Poważne zaburzenia psychiczne, utrudniony kontakt z pacjentem lub niestosowanie się do zaleceń lekarza
  • Dzieci w wieku poniżej 5 lat
  • Ciąża (jeżeli leczenie zostało rozpoczęte przed zajściem w ciążę, może być kontynuowane zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego)

Przed zastosowaniem produktu u dzieci w wieku poniżej 5 lat należy szczególnie rozważyć stosunek ryzyka do korzyści. Dane dotyczące skuteczności klinicznej u dzieci w wieku 5 lat i starszych są ograniczone, natomiast dane dotyczące bezpieczeństwa nie wskazują na wyższe ryzyko niż u dorosłych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Venomenhal® powinien być stosowany wyłącznie przez lekarzy specjalistów alergologów posiadających doświadczenie w leczeniu odczulającym. Podczas leczenia należy zapewnić bezpośrednią dostępność odpowiedniego zestawu reanimacyjno-resuscytacyjnego do leczenia wstrząsu anafilaktycznego.

W rzadkich przypadkach po wstrzyknięciu produktu może dojść do nasilonej reakcji układowej (świszczący oddech, skrócenie oddechu, obrzęk naczynioruchowy Quinckego, pokrzywka uogólniona), a w skrajnych przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Typowymi objawami ostrzegawczymi są: uczucie piekącego bólu, świąd, uczucie gorąca na lub pod językiem, w gardle, na dłoniach i podeszwach stóp.

Pacjent powinien zostać poinformowany o konieczności unikania wysiłku fizycznego przed i po każdym wstrzyknięciu produktu. Podczas leczenia początkowego istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji ogólnoustrojowych, szczególnie w przypadku immunoterapii jadem pszczół oraz u pacjentów ze zwiększonym stężeniem tryptazy w surowicy i/lub mastocytozą. Kobiety są narażone na większe ryzyko wystąpienia reakcji ogólnoustrojowych.

Interakcje

Podczas stosowania Venomenhal® nie należy prowadzić leczenia środkami immunosupresyjnymi. Równoczesne stosowanie leków β-adrenolitycznych i inhibitorów ACE może spowodować wystąpienie bardzo silnej reakcji nawet po małych dawkach alergenu.

Jeśli u pacjenta stosowane jest jednocześnie objawowe leczenie przeciwalergiczne (z zastosowaniem preparatów przeciwhistaminowych, inhibitorów degranulacji mastocytów czy kortykosteroidów), może dojść do zmiany jego reakcji i podatności na wcześniej dobrze tolerowane dawki jadu. Ponadto w takim przypadku może być zmieniona wrażliwość skóry, a przeprowadzane w tym okresie testy skórne mogą być fałszywe i niemiarodajne.

Przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe szczepienia ochronne można wykonać nie wcześniej niż po upływie 7 dni od ostatniej iniekcji preparatu (z wyjątkiem sytuacji ratowania życia). Następne wstrzyknięcie preparatu może być wykonane dopiero po całkowitym wygaśnięciu reakcji na szczepienia ochronne, ale nigdy nie wcześniej niż 7 dni po szczepieniu.

Jadu pszczoły nie wolno nigdy mieszać z jadem osy.

Działania niepożądane

Nawet w przypadku prawidłowego stosowania Venomenhal® nie można wykluczyć wystąpienia działań niepożądanych. W trakcie testów skórnych lub leczenia, oprócz reakcji w miejscu wstrzyknięcia, mogą też wystąpić reakcje ogólnoustrojowe o różnym nasileniu. Nasilone reakcje alergiczne mogą się pojawić szczególnie u pacjentów o dużym stopniu nadwrażliwości.

Do najczęściej obserwowanych działań niepożądanych należą:

  • Zaburzenia układu immunologicznego: wstrząs anafilaktyczny (bardzo rzadko)
  • Zaburzenia układu nerwowego: ból głowy
  • Zaburzenia naczyniowe: uderzenia gorąca
  • Zaburzenia układu oddechowego: kaszel, duszność, świszczący oddech
  • Zaburzenia żołądka i jelit: biegunka, niestrawność, mdłości, wymioty
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: świąd, wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, egzema, rumień
  • Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: ból stawów
  • Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: obrzęk w miejscu wkłucia, uczucie dyskomfortu, zmęczenie, swędzenie w miejscu wkłucia, pokrzywka w miejscu wkłucia, złe samopoczucie, ból, gorączka, obrzęk

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych lekarz powinien postępować zgodnie z oficjalnymi wytycznymi dotyczącymi leczenia, dostosowując postępowanie do nasilenia objawów - od podania leków przeciwhistaminowych w przypadku łagodnych reakcji miejscowych, po zastosowanie adrenaliny i hospitalizację w przypadku wstrząsu anafilaktycznego.

Mechanizm działania

Venomenhal® służy do diagnostyki (testy skórne) i immunoterapii swoistej (odczulanie) chorób alergicznych zależnych od swoistych immunoglobulin klasy E (IgE), stanowiących odpowiedź na jad owadów błonkoskrzydłych (osy lub pszczoły). Mechanizm działania obejmuje:

  • Modulację funkcji limfocytów T (przesunięcie dominacji z Th2 na Th1)
  • Tworzenie przeciwciał IgG
  • Zmniejszenie reaktywności komórek wyzwalających mediatory

Efektem immunoterapii jest zmniejszenie reaktywności układu immunologicznego na alergen i złagodzenie objawów alergii w przypadku kolejnego kontaktu z jadem owada.

Warto zapamiętać
  • Venomenhal® stosuje się w diagnostyce i leczeniu alergii na jad osy lub pszczoły
  • Immunoterapia powinna być prowadzona przez 3-5 lat w celu uzyskania pełnego i trwałego efektu

Stosowanie Venomenhal® wymaga ścisłego nadzoru lekarza specjalisty alergologa oraz dostępności sprzętu do leczenia reakcji anafilaktycznych. Prawidłowo prowadzona immunoterapia pozwala na znaczące zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych u pacjentów uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych.


Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
cookie icon

Nasza strona używa plików cookies, czyli ciasteczek.
Do czego są one potrzebne mogą dowiedzieć się Państwo tutaj
Korzystając ze strony, wyrażają Państwo zgodę na używanie ciasteczek (cookies). Ustawienia dotyczące przechowywania ciasteczek można zmienić w swojej przeglądarce.

Oświadczenie

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń.