Wyszukaj produkt

Veltassa

Patiromer calcium

prosz. do sporz. zaw. doustnej
8,4 g
30 sasz.
Doustnie
Rx
100%
959,01
(1)
3,20

Veltassa (patiromer) - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Veltassa jest wskazana w leczeniu hiperkaliemii u dorosłych oraz młodzieży w wieku 12-17 lat.

Lek działa po 4-7 godzinach od podania, dlatego nie powinien zastępować leczenia ratunkowego w przypadku hiperkaliemii zagrażającej życiu.

Dawkowanie i sposób podawania

Veltassa podaje się raz na dobę. Dawkę należy dostosować indywidualnie w oparciu o stężenie potasu w surowicy i pożądany zakres docelowy. Zalecane dawkowanie:

Grupa wiekowa Dawka początkowa Maksymalna dawka dobowa
Dorośli 8,4 g 25,2 g
Młodzież 12-17 lat 25,2 g

Dawkę można dostosowywać w odstępach jednotygodniowych lub dłuższych, zwiększając lub zmniejszając o 8,4 g u dorosłych. U młodzieży zaleca się przejście na saszetki 8,4 g przy dawkach powyżej 7 g.

Veltassa należy podawać w odstępie co najmniej 3 godzin od innych leków doustnych.

Dawkowanie Veltassy wymaga indywidualnego dostosowania w oparciu o stężenie potasu w surowicy. Konieczne jest zachowanie odstępu od innych leków doustnych.

Sposób przygotowania i podawania

Veltassa należy dodać do wody i wymieszać do uzyskania jednolitej zawiesiny. Zalecane objętości wody:

  • 1-4 g patiromeru: 10-40 ml wody (10 ml na 1 g)
  • >4 g patiromeru: 80 ml wody

Zawiesinę należy przygotować według następującej instrukcji:

  1. Wlać połowę zalecanej objętości wody do szklanki
  2. Dodać pełną dawkę patiromeru i wymieszać
  3. Dolać pozostałą wodę i ponownie wymieszać

Mieszaninę należy przyjąć w ciągu 1 godziny od przygotowania. W razie potrzeby można dodać więcej wody i powtórzyć mieszanie.

Zamiast wody można użyć innych płynów lub potraw półpłynnych, np. soków owocowych, jogurtu, mleka. Należy uwzględnić zawartość potasu w użytych produktach.

Prawidłowe przygotowanie zawiesiny Veltassy jest kluczowe dla skuteczności leczenia. Lek można mieszać z różnymi płynami, co ułatwia jego przyjmowanie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Hipomagnezemia: U 9% dorosłych pacjentów leczonych patiromerem obserwowano stężenie magnezu w surowicy <1,4 mg/dl. Należy monitorować stężenie magnezu przez co najmniej miesiąc po rozpoczęciu leczenia i rozważyć suplementację w razie potrzeby.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami żołądka i jelit w wywiadzie. Zgłaszano przypadki niedokrwienia i perforacji jelit przy stosowaniu innych preparatów wiążących potas.

Przerwanie leczenia: Po odstawieniu patiromeru może wzrosnąć stężenie potasu, szczególnie przy kontynuacji leczenia inhibitorami układu renina-angiotensyna-aldosteron. Pacjenci nie powinni przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Zawartość sorbitolu: 8,4 g patiromeru zawiera około 4 g sorbitolu. Pacjenci z dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować tego leku.

Zawartość wapnia: Należy zachować ostrożność u pacjentów z ryzykiem hiperkalcemii. Konieczne jest monitorowanie stężenia wapnia w surowicy.

Stosowanie Veltassy wymaga regularnego monitorowania stężeń elektrolitów, szczególnie magnezu i wapnia. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi oraz przy odstawianiu leku.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Patiromer może wiązać niektóre jednocześnie przyjmowane leki doustne, zmniejszając ich wchłanianie. Aby zminimalizować ryzyko interakcji, Veltassa powinna być podawana co najmniej 3 godziny przed lub po innych lekach doustnych.

Wykazano zmniejszenie biodostępności cyprofloksacyny, lewotyroksyny i metforminy przy jednoczesnym podawaniu z patiromerem. Nie stwierdzono interakcji przy zachowaniu 3-godzinnego odstępu.

Badania in vitro wykazały możliwe interakcje z bisoprololem, karwedilolem, mykofenolanem mofetylu, nebiwololem, chinidyną i telmisartanem.

Kluczowe jest zachowanie 3-godzinnego odstępu między podaniem Veltassy a innych leków doustnych, aby uniknąć potencjalnych interakcji.

Ciąża i karmienie piersią

Brak danych dotyczących stosowania patiromeru u kobiet w ciąży. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania w okresie ciąży.

Nie przewiduje się wpływu na organizm dzieci karmionych piersią ze względu na minimalne wchłanianie ogólnoustrojowe patiromeru. Decyzję o stosowaniu leku w okresie karmienia piersią należy podjąć po rozważeniu korzyści dla matki i dziecka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane u dorosłych:

  • Zaparcie (6,2%)
  • Hipomagnezemia (5,3%)
  • Biegunka (3%)
  • Ból brzucha (2,9%)
  • Wzdęcia (1,8%)

U dzieci i młodzieży profil działań niepożądanych był podobny do obserwowanego u dorosłych. Najczęściej zgłaszano zaburzenia żołądkowo-jelitowe o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Większość działań niepożądanych Veltassy dotyczy układu pokarmowego i ma nasilenie łagodne do umiarkowanego. Konieczne jest monitorowanie stężenia magnezu w surowicy.

Właściwości farmakologiczne

Patiromer jest niewchłanialnym polimerem wiążącym potas w świetle przewodu pokarmowego. Zwiększa wydalanie potasu z kałem, co prowadzi do zmniejszenia jego stężenia w surowicy.

Warto zapamiętać
  • Veltassa zaczyna działać po 4-7 godzinach od podania, dlatego nie jest odpowiednia do leczenia ostrej, zagrażającej życiu hiperkaliemii.
  • Lek należy podawać w odstępie co najmniej 3 godzin od innych leków doustnych, aby uniknąć potencjalnych interakcji.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.