VaxigripTetra 2024/2025
Quadrivalent influenza vaccine
VaxigripTetra 2024/2025 - Szczegółowe informacje dla lekarzy
Wskazania do stosowania
VaxigripTetra jest wskazana do zapobiegania grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B zawarte w szczepionce. Szczepionka zapewnia:
- Czynne uodpornienie dorosłych, w tym kobiet w ciąży, oraz dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia
- Bierne uodpornienie niemowląt od urodzenia do wieku poniżej 6 miesięcy po szczepieniu kobiet w ciąży
Zastosowanie szczepionki powinno być zgodne z oficjalnymi zaleceniami.
Szczepionka VaxigripTetra zapewnia ochronę przed szczepami grypy, z których została przygotowana. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak inne szczepionki, może nie chronić wszystkich zaszczepionych osób.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa wiekowa | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 1 dawka 0,5 ml |
Dzieci od 6 miesięcy do 17 lat | 1 dawka 0,5 ml |
Dzieci poniżej 9 lat, wcześniej nieszczepione | 2 dawki 0,5 ml w odstępie co najmniej 4 tygodni |
Niemowlęta poniżej 6 miesięcy | Brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności |
Szczepionkę podaje się jako wstrzyknięcie domięśniowe lub podskórne. Zalecanym miejscem podania domięśniowego jest mięsień naramienny.
U kobiet w ciąży podanie jednej dawki 0,5 ml może zapewnić bierne uodpornienie niemowląt od urodzenia do wieku poniżej 6 miesięcy, jednak nie wszystkie z tych niemowląt będą chronione.
Przeciwwskazania
Szczepionki VaxigripTetra nie należy podawać w przypadku:
- Nadwrażliwości na substancje czynne
- Nadwrażliwości na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Nadwrażliwości na składniki obecne w ilościach śladowych, takie jak pozostałość jaja (albumina jaja kurzego, białka kurze), neomycyna, formaldehyd i octoxynol-9
Szczepienie powinno być odroczone u pacjentów z chorobą przebiegającą z umiarkowaną lub wysoką gorączką lub ostrą chorobą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed podaniem szczepionki VaxigripTetra należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- Konieczne jest zapewnienie właściwego leczenia i nadzoru medycznego na wypadek wystąpienia reakcji anafilaktycznej
- Szczepionki nie wolno podawać donaczyniowo
- U osób z trombocytopenią lub zaburzeniami krzepnięcia szczepionkę należy podawać ostrożnie ze względu na ryzyko krwawienia po podaniu domięśniowym
- Należy wdrożyć procedury zapobiegające zranieniu w wyniku omdleń, które mogą wystąpić jako psychogenna odpowiedź na ukłucie igłą
- U pacjentów z wrodzonym lub nabytym upośledzeniem odporności odpowiedź immunologiczna może być niewystarczająca
Szczepionka nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji ze szczepionką VaxigripTetra. Jednakże, bazując na doświadczeniu klinicznym ze szczepionką Vaxigrip:
- Szczepionka może być podawana jednocześnie z innymi szczepionkami, przy użyciu osobnych strzykawek i wstrzyknięciu w różne miejsca ciała
- Odpowiedź immunologiczna może być osłabiona u pacjentów poddanych leczeniu immunosupresyjnemu
- Po szczepieniu mogą wystąpić fałszywie dodatnie wyniki testów serologicznych z użyciem metody ELISA do wykrywania przeciwciał przeciw wirusowi HIV1, wirusowi zapalenia wątroby typu C, a szczególnie przeciw wirusowi HTLV1
Fałszywie dodatnie wyniki z użyciem metody ELISA można zweryfikować stosując techniki Western Blot. Przejściowe fałszywie dodatnie reakcje mogą być wywołane obecnością przeciwciał klasy IgM, które powstały w odpowiedzi na szczepionkę.
Stosowanie w czasie ciąży i karmienia piersią
Inaktywowane szczepionki przeciw grypie, takie jak VaxigripTetra, mogą być podawane we wszystkich okresach ciąży. Większy zbiór danych dotyczący bezpieczeństwa stosowania jest dostępny dla II i III trymestru w porównaniu z I trymestrem. Dane z całego świata nie wskazują na żadne niepożądane objawy u matki i płodu związane ze szczepionką.
Szczepionka VaxigripTetra może być stosowana podczas karmienia piersią.
Brak dostępnych danych dotyczących wpływu szczepionki na płodność u człowieka. Badania na zwierzętach nie wykazały niekorzystnego wpływu na płodność kobiet.
Działania niepożądane
Profil bezpieczeństwa szczepionki VaxigripTetra został oceniony w badaniach klinicznych z udziałem dorosłych, osób starszych i dzieci. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:
- Ból w miejscu wstrzyknięcia (52,8% - 56,5% u dzieci i dorosłych, 25,8% u osób starszych)
- Ból głowy (15,6% - 27,8%)
- Ból mięśni (13,9% - 29,1%)
- Złe samopoczucie (19,2% - 30,7%)
Większość działań niepożądanych występowała w ciągu pierwszych 3 dni po szczepieniu i ustępowała samoistnie w ciągu 1 do 3 dni. Działania te miały charakter łagodny.
Ogólnie, działania niepożądane występowały rzadziej u osób starszych niż u osób dorosłych i dzieci w wieku 3-17 lat.
Przedawkowanie
Nie udokumentowano przypadków przedawkowania dla szczepionki VaxigripTetra. W przypadku szczepionki Vaxigrip, gdy zgłaszano działania niepożądane po podaniu większej niż zalecana dawki, informacje były zgodne ze znanym profilem bezpieczeństwa szczepionki.
Mechanizm działania
VaxigripTetra zapewnia czynne uodpornienie przeciw czterem szczepom wirusa grypy (dwa podtypy A i dwa typy B) zawartym w szczepionce. Szczepionka powoduje wytworzenie przeciwciał przeciw hemaglutyninom w okresie 2-3 tygodni. Przeciwciała te neutralizują wirusy grypy.
Skład szczepionki
Jedna dawka szczepionki VaxigripTetra (0,5 ml) zawiera rozszczepione, inaktywowane wirusy grypy posiadające zestaw antygenów zgodny z danymi epidemiologicznymi. Szczepionka jest zgodna z zaleceniami WHO (dla Półkuli Północnej) i z decyzją UE.
Warto zapamiętać
- VaxigripTetra zapewnia ochronę przed 4 szczepami wirusa grypy (2 podtypy A i 2 typy B)
- Szczepionka może być podawana od 6. miesiąca życia, a także kobietom w ciąży, zapewniając bierne uodpornienie niemowląt
Stosowanie szczepionki VaxigripTetra powinno być zgodne z oficjalnymi zaleceniami i uwzględniać indywidualną sytuację kliniczną pacjenta. Należy zawsze zachować ostrożność i monitorować pacjenta po szczepieniu, szczególnie w przypadku osób z grup ryzyka lub historią reakcji alergicznych.
VaxigripTetra 2024/2025

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia