VaxigripTetra 2024/2025
Quadrivalent influenza vaccine
VaxigripTetra 2024/2025 - Szczegółowe informacje dla lekarzy
Wskazania do stosowania
VaxigripTetra jest wskazana do zapobiegania grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B zawarte w szczepionce. Szczepionka zapewnia:
- Czynne uodpornienie dorosłych, w tym kobiet w ciąży, oraz dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia
- Bierne uodpornienie niemowląt od urodzenia do wieku poniżej 6 miesięcy po szczepieniu kobiet w ciąży
Zastosowanie szczepionki powinno być zgodne z oficjalnymi zaleceniami.
Szczepionka VaxigripTetra zapewnia ochronę przed szczepami grypy, z których została przygotowana. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak inne szczepionki, może nie chronić wszystkich zaszczepionych osób.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa wiekowa | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 1 dawka 0,5 ml |
Dzieci od 6 miesięcy do 17 lat | 1 dawka 0,5 ml |
Dzieci poniżej 9 lat, wcześniej nieszczepione | 2 dawki 0,5 ml w odstępie co najmniej 4 tygodni |
Niemowlęta poniżej 6 miesięcy | Brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności |
Szczepionkę podaje się jako wstrzyknięcie domięśniowe lub podskórne. Zalecanym miejscem podania domięśniowego jest mięsień naramienny.
U kobiet w ciąży podanie jednej dawki 0,5 ml może zapewnić bierne uodpornienie niemowląt od urodzenia do wieku poniżej 6 miesięcy, jednak nie wszystkie z tych niemowląt będą chronione.
Przeciwwskazania
Szczepionki VaxigripTetra nie należy podawać w przypadku:
- Nadwrażliwości na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Nadwrażliwości na składniki, które mogą być obecne w ilościach śladowych, takie jak pozostałość jaja (albumina jaja kurzego, białka kurze), neomycyna, formaldehyd i octoxynol-9
Szczepienie należy odroczyć u pacjentów z chorobą przebiegającą z umiarkowaną lub wysoką gorączką lub ostrą chorobą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania szczepionki VaxigripTetra należy zachować szczególną ostrożność:
- Zapewnić właściwe leczenie i nadzór medyczny na wypadek wystąpienia reakcji anafilaktycznej
- Nie podawać szczepionki donaczyniowo
- Zachować ostrożność u osób z trombocytopenią lub zaburzeniami krzepnięcia ze względu na ryzyko krwawienia po podaniu domięśniowym
- Wdrożyć procedury zapobiegające zranieniu w wyniku omdleń, które mogą wystąpić jako psychogenna odpowiedź na ukłucie igłą
- U pacjentów z wrodzonym lub nabytym upośledzeniem odporności odpowiedź immunologiczna może być niewystarczająca
Szczepionka nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji ze szczepionką VaxigripTetra. Jednakże, bazując na doświadczeniach klinicznych ze szczepionką Vaxigrip:
- Szczepionka może być podawana jednocześnie z innymi szczepionkami, przy użyciu osobnych strzykawek i wstrzyknięciu w różne miejsca ciała
- Odpowiedź immunologiczna może być osłabiona u pacjentów poddanych leczeniu immunosupresyjnemu
- Po szczepieniu mogą wystąpić fałszywie dodatnie wyniki testów serologicznych (ELISA) na obecność przeciwciał przeciw HIV1, HCV i HTLV1
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Inaktywowane szczepionki przeciw grypie, takie jak VaxigripTetra, mogą być podawane we wszystkich okresach ciąży. Większy zbiór danych dotyczący bezpieczeństwa stosowania jest dostępny dla II i III trymestru w porównaniu z I trymestrem. Dane z całego świata nie wskazują na żadne niepożądane objawy u matki i płodu związane ze szczepionką.
Szczepionka VaxigripTetra może być stosowana podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane po podaniu szczepionki VaxigripTetra to:
- U dorosłych: ból w miejscu wstrzyknięcia (52,8-56,5%), ból głowy (27,8%), ból mięśni (23%) i złe samopoczucie (19,2%)
- U osób starszych: ból w miejscu wstrzyknięcia (25,8%), ból głowy (15,6%) i ból mięśni (13,9%)
- U dzieci w wieku 9-17 lat: ból w miejscu wstrzyknięcia (52,8-56,5%), ból mięśni (29,1%), ból głowy (24,7%), złe samopoczucie (20,3%) i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia (10,7%)
- U dzieci w wieku 3-8 lat: ból w miejscu wstrzyknięcia (52,8-56,5%), złe samopoczucie (30,7%), ból mięśni (28,5%), ból głowy (25,7%), obrzęk w miejscu wstrzyknięcia (20,5%), rumień w miejscu wstrzyknięcia (20,4%), stwardnienie w miejscu wstrzyknięcia (16,4%) i dreszcze (11,2%)
Większość działań niepożądanych występowała w ciągu pierwszych 3 dni po szczepieniu i ustępowała samoistnie w ciągu 1 do 3 dni. Działania te miały charakter łagodny.
Warto zapamiętać
1. VaxigripTetra zapewnia ochronę przed czterema szczepami wirusa grypy (dwa podtypy A i dwa typy B).
2. Szczepionka może być podawana we wszystkich okresach ciąży, zapewniając bierne uodpornienie niemowląt do 6 miesiąca życia.
Przedawkowanie
Nie udokumentowano przypadków przedawkowania dla szczepionki VaxigripTetra. Jednakże, bazując na doświadczeniach ze szczepionką Vaxigrip, w przypadku podania większej niż zalecana dawki, zgłaszane działania niepożądane były zgodne ze znanym profilem bezpieczeństwa szczepionki.
Mechanizm działania
VaxigripTetra zapewnia czynne uodpornienie przeciw czterem szczepom wirusa grypy zawartym w szczepionce. Szczepionka powoduje wytworzenie przeciwciał przeciw hemaglutyninom w okresie 2-3 tygodni. Przeciwciała te neutralizują wirusy grypy.
Skład szczepionki
Jedna dawka szczepionki (0,5 ml) zawiera rozszczepione, inaktywowane wirusy grypy posiadające zestaw antygenów zgodny z danymi epidemiologicznymi. Szczepionka jest zgodna z zaleceniami WHO (dla Półkuli Północnej) i z decyzją UE.
Wnioski
VaxigripTetra jest skuteczną i bezpieczną szczepionką przeciw grypie, zapewniającą ochronę przed czterema szczepami wirusa. Może być stosowana u szerokiej grupy pacjentów, w tym u kobiet w ciąży, zapewniając także bierne uodpornienie niemowląt. Profil bezpieczeństwa szczepionki jest korzystny, a większość działań niepożądanych ma charakter łagodny i przemijający.
VaxigripTetra 2024/2025

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia