Wyszukaj produkt

Valsartan Medical Valley

Valsartan

tabl. powl.
80 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
9,71
30% (1)
2,91
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Valsartan Medical Valley
tabl. powl.
160 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
17,99
30% (1)
5,40
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Valsartan Medical Valley - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Valsartan Medical Valley jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Leczenie nadciśnienia tętniczego u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat
  • Leczenie dorosłych pacjentów po niedawno przebytym (12 h do 10 dni) zawale mięśnia sercowego w stabilnym stanie klinicznym z objawową niewydolnością serca lub bezobjawową niewydolnością skurczową lewej komory
  • Leczenie objawowej niewydolności serca u dorosłych pacjentów, gdy inhibitory ACE nie są tolerowane lub jako leczenie uzupełniające do inhibitorów ACE u pacjentów nietolerujących beta-adrenolityków, jeśli nie można zastosować antagonistów receptora mineralokortykoidowego

Valsartan wykazuje skuteczne działanie przeciwnadciśnieniowe oraz korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy u pacjentów z niewydolnością serca lub po zawale mięśnia sercowego.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie w zależności od wskazania i stanu klinicznego pacjenta:

Wskazanie Dawkowanie początkowe Dawkowanie maksymalne
Nadciśnienie tętnicze u dorosłych 80 mg raz na dobę 320 mg raz na dobę
Stan po zawale mięśnia sercowego 20 mg dwa razy na dobę 160 mg dwa razy na dobę
Niewydolność serca 40 mg dwa razy na dobę 160 mg dwa razy na dobę

U dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat z nadciśnieniem tętniczym dawkę należy dostosować do masy ciała pacjenta.

Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając wodą, niezależnie od posiłków.

Przeciwwskazania

Stosowanie valsartanu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby, marskość żółciowa wątroby i cholestaza
  • Drugi i trzeci trymestr ciąży
  • Jednoczesne stosowanie z aliskirenem u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniem czynności nerek (GFR <60 ml/min/1,73 m2)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność stosując valsartan u pacjentów:

  • Z niedoborem sodu i/lub odwodnieniem
  • Z zaburzeniami czynności nerek
  • Ze zwężeniem tętnicy nerkowej
  • Po przeszczepie nerki
  • Z hiperaldosteronizmem pierwotnym
  • Ze zwężeniem zastawki aorty lub dwudzielnej
  • Z zaburzeniami czynności wątroby

Należy monitorować stężenie potasu w surowicy, zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością serca, zaburzeniami czynności nerek lub cukrzycą.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Należy zachować ostrożność stosując valsartan łącznie z:

  • Lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas, suplementami potasu
  • Litem
  • Niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi
  • Inhibitorami transporterów OATP1B1/OATP1B3 i MRP2

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z inhibitorami ACE lub aliskirenem.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zawroty głowy
  • Niedociśnienie tętnicze
  • Zaburzenia czynności nerek
  • Hiperkaliemię
  • Kaszel
  • Zmęczenie

W przypadku wystąpienia obrzęku naczynioruchowego należy natychmiast przerwać stosowanie valsartanu.

Wnioski

Valsartan jest skutecznym i dobrze tolerowanym lekiem w terapii nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Wymaga jednak ścisłego monitorowania czynności nerek i stężenia potasu, zwłaszcza u pacjentów z grupy ryzyka. Należy zachować ostrożność stosując go łącznie z innymi lekami wpływającymi na układ renina-angiotensyna-aldosteron.

Warto zapamiętać
  • Valsartan jest przeciwwskazany w II i III trymestrze ciąży
  • Należy monitorować stężenie potasu i czynność nerek, zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością serca lub zaburzeniami czynności nerek

Mechanizm działania

Valsartan jest selektywnym antagonistą receptora angiotensyny II typu AT1. Blokując receptor AT1, hamuje niekorzystne działania angiotensyny II, takie jak skurcz naczyń, uwalnianie aldosteronu czy przerost mięśnia sercowego. Prowadzi to do rozszerzenia naczyń, zmniejszenia oporu obwodowego i obniżenia ciśnienia tętniczego. Valsartan wykazuje również korzystne działanie w niewydolności serca poprzez hamowanie niekorzystnego remodelingu mięśnia sercowego.

Właściwości farmakokinetyczne

Valsartan charakteryzuje się dobrą biodostępnością po podaniu doustnym (około 25%). Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po 2-4 godzinach. Wiąże się silnie z białkami osocza (94-97%). Jest metabolizowany w niewielkim stopniu, głównie przez CYP2C9. Wydalany jest przede wszystkim z żółcią (70%) w postaci niezmienionej. Okres półtrwania wynosi 6-9 godzin.

Stosowanie w populacjach szczególnych

U pacjentów w podeszłym wieku nie ma konieczności modyfikacji dawkowania. U pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby bez cholestazy nie należy przekraczać dawki 80 mg na dobę. Nie jest wymagane dostosowanie dawki u pacjentów z klirensem kreatyniny >10 ml/min.

U dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat z nadciśnieniem tętniczym dawkowanie należy dostosować do masy ciała. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 6 roku życia.

Przedawkowanie

Głównym objawem przedawkowania jest znaczne niedociśnienie tętnicze. Leczenie polega na stabilizacji krążenia, uzupełnieniu objętości wewnątrznaczyniowej i monitorowaniu funkcji życiowych. Hemodializa nie jest skuteczna w usuwaniu valsartanu z organizmu.

Valsartan Medical Valley jest skutecznym i bezpiecznym lekiem w terapii nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca, wymagającym jednak ścisłego monitorowania pacjenta, zwłaszcza pod kątem funkcji nerek i stężenia potasu. Należy zachować ostrożność stosując go łącznie z innymi lekami wpływającymi na układ renina-angiotensyna-aldosteron.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Valsartan Medical Valley

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Nadciśnienie tętnicze inne niż określone w ChPL - u dzieci do 6 rż.; przewlekła choroba nerek u dzieci do 18 rż.; leczenie renoprotekcyjne u dzieci do 18 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Sole potasowe (substytuty soli) oraz soki pomidorowe (zawierają potas) spożywane w dużych ilościach powodują wzrost stężenia potasu we krwi. Konsekwencjami klinicznymi tej interakcji mogą być zaburzenia rytmu serca, blok i zatrzymanie czynności serca, parestezje kończyn, osłabienie mięśni, senność, splątanie.