Wyszukaj produkt

Vagirux

Estradiol

tabl. dopochwowa
0,01 mg
18 szt.
Dopochwowo
Rx
100%
72,27

Vagirux - szczegółowe informacje dla lekarza

Wskazania

Vagirux jest wskazany w leczeniu zanikowego zapalenia pochwy spowodowanego niedoborem estrogenów u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Produkt może być stosowany zarówno u kobiet z zachowaną macicą, jak i po histerektomii.

Vagirux to miejscowa terapia estrogenowa dedykowana kobietom po menopauzie z objawami atrofii urogenitalnej, niezależnie od obecności macicy.

Dawkowanie i sposób podawania

Etap leczenia Dawkowanie
Dawka początkowa 1 tabletka dopochwowa raz na dobę przez 2 tygodnie
Dawka podtrzymująca 1 tabletka dopochwowa 2 razy w tygodniu

Tabela: Schemat dawkowania produktu Vagirux

Leczenie należy rozpoczynać od najmniejszej skutecznej dawki i stosować ją przez możliwie najkrótszy czas. W przypadku pominięcia dawki należy ją przyjąć jak najszybciej, unikając podwójnego dawkowania.

Dawkowanie Vagirux jest dwuetapowe - intensywniejsze w fazie początkowej, a następnie rzadsze w leczeniu podtrzymującym. Kluczowe jest indywidualne dostosowanie terapii.

Sposób podawania

Vagirux podaje się dopochwowo za pomocą dołączonego aplikatora:

  1. Usunąć folię zabezpieczającą aplikator.
  2. Pociągnąć tłok aplikatora do oporu i umieścić tabletkę w uchwycie rurki.
  3. Wprowadzić aplikator do pochwy na głębokość 8-10 cm.
  4. Nacisnąć tłoczek, aby uwolnić tabletkę.
  5. Wyjąć aplikator.

Po każdym użyciu aplikator należy umyć ciepłą wodą z mydłem i wysuszyć. Można go używać wielokrotnie (18-24 razy).

Precyzyjne umieszczenie tabletki w pochwie za pomocą aplikatora zapewnia właściwą aplikację leku i minimalizuje ryzyko błędów przy podawaniu.

Przeciwwskazania

Stosowanie Vagirux jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Rozpoznany, podejrzewany lub przebyty rak piersi
  • Rozpoznane lub podejrzewane nowotwory estrogenozależne (np. rak endometrium)
  • Niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych
  • Nieleczona hiperplazja endometrium
  • Przebyta lub aktywna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
  • Rozpoznane zaburzenia krzepnięcia
  • Aktywna lub niedawno przebyta choroba zakrzepowo-zatorowa tętnic
  • Ostra choroba wątroby lub zaburzenia czynności wątroby w wywiadzie
  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocnicze
  • Porfiria

Przeciwwskazania do stosowania Vagirux obejmują głównie stany związane ze zwiększonym ryzykiem nowotworów hormonozależnych oraz incydentów zakrzepowo-zatorowych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem lub wznowieniem terapii Vagirux należy:

  • Zebrać pełny wywiad medyczny i rodzinny
  • Przeprowadzić badanie fizykalne, w tym narządów miednicy i piersi
  • Poinformować pacjentkę o konieczności zgłaszania zmian w piersiach
  • Wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, np. mammografię

W trakcie leczenia należy regularnie monitorować pacjentkę, zwracając uwagę na:

  • Objawy hiperplazji lub raka endometrium
  • Zmiany w piersiach
  • Objawy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
  • Zaburzenia czynności wątroby
  • Zmiany ciśnienia tętniczego

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentek z czynnikami ryzyka chorób zakrzepowo-zatorowych, nowotworów estrogenozależnych oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

Stosowanie Vagirux wymaga starannego monitorowania pacjentki pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, zwłaszcza związanych z układem rozrodczym i sercowo-naczyniowym.

Warto zapamiętać
  • Vagirux zawiera bardzo małą dawkę estradiolu (10 μg), co minimalizuje ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych.
  • Terapia powinna być regularnie oceniana, przynajmniej raz w roku, pod kątem stosunku korzyści do ryzyka.

Interakcje

Ze względu na miejscową aplikację i minimalne wchłanianie ogólnoustrojowe, ryzyko klinicznie istotnych interakcji lekowych jest niewielkie. Należy jednak uwzględnić potencjalne interakcje z innymi produktami stosowanymi dopochwowo.

Miejscowe działanie Vagirux znacząco ogranicza ryzyko interakcji, ale nie eliminuje go całkowicie, zwłaszcza w kontekście innych leków aplikowanych dopochwowo.

Ciąża i laktacja

Vagirux nie jest wskazany do stosowania w ciąży ani podczas karmienia piersią. W przypadku zajścia w ciążę podczas terapii, należy natychmiast przerwać leczenie.

Produkt jest przeznaczony wyłącznie dla kobiet po menopauzie i nie powinien być stosowany przez kobiety w wieku rozrodczym.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Ból głowy (często)
  • Ból brzucha (często)
  • Krwawienie z dróg rodnych, upławy lub dyskomfort w obrębie pochwy (często)
  • Grzybicze zapalenie sromu i pochwy (niezbyt często)
  • Uderzenia gorąca, nadciśnienie tętnicze (niezbyt często)
  • Nudności (niezbyt często)
  • Wysypka (niezbyt często)
  • Zwiększenie masy ciała (niezbyt często)

Bardzo rzadko zgłaszano poważne działania niepożądane, takie jak rak piersi czy endometrium, zakrzepica żył głębokich czy reakcje nadwrażliwości.

Profil bezpieczeństwa Vagirux jest korzystny, z przewagą łagodnych i miejscowych działań niepożądanych. Poważne powikłania występują bardzo rzadko, ale wymagają czujności.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Estradiol zawarty w Vagirux jest identyczny z endogennym 17β-estradiolem. Działa poprzez swoiste receptory estrogenowe, wpływając na dojrzewanie nabłonka pochwy i utrzymanie prawidłowego pH. Minimalne wchłanianie ogólnoustrojowe powoduje, że stężenia estradiolu w osoczu pozostają w zakresie charakterystycznym dla okresu pomenopauzalnego.

Vagirux zapewnia miejscowe działanie estrogenowe przy minimalnej ekspozycji ogólnoustrojowej, co przekłada się na korzystny profil bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Vagirux stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu atrofii urogenitalnej u kobiet po menopauzie. Niska dawka estradiolu i miejscowa aplikacja minimalizują ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych, zachowując jednocześnie wysoką skuteczność w łagodzeniu objawów. Kluczowe jest indywidualne podejście do pacjentki, regularna ocena korzyści i ryzyka oraz monitorowanie potencjalnych działań niepożądanych.



Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lukrecja (glycyrrhizina) w cukierkach, tabletkach wykrztuśnych i innych produktach prowadzi do nadmiernej utraty potasu przez organizm, prowadzącej do hipokaliemii. Diuretyk pętlowy zwiększa wydalanie jonów potasowych, chlorkowych, magnezowych, wapniowych i fosforanowych, co może powodować osłabienie, kurcze i bóle mięśni, porażenia, zaburzenia przewodzenia i rytmu serca oraz zatrzymanie krążenia. Hipokaliemia powoduje zwiększenie toksycznego działania glikozydów naparstnicy na mięsień sercowy (potas współzawodniczy z naparstnicą o miejsce wiązania z enzymem warunkującym działanie pompy sodowo-potasowej. Interakcja lukrecja-naparstnica może powodować bradykardię, blok zatokowo-przedsionkowy, częstoskurcz przedsionkowy z blokiem i częstoskurcz węzłowy.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.