Wyszukaj produkt

Vabinxo

Indapamide + Valsartan

tabl. o zmodyf. uwalnianiu
160 mg+ 1,5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
X

Wskazania

Produkt Vabinxo jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego, jako leczenie substytucyjne u dorosłych pacjentów odpowiednio kontrolowanych za pomocą walsartanu i indapamidu podawanych jednocześnie w takiej samej dawce jak w skojarzeniu, ale w postaci oddzielnych tabletek.

Zastosowanie produktu złożonego pozwala na uproszczenie schematu leczenia i zwiększenie przestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjentów.

Dawkowanie

Zalecana dobowa dawka to 1 tabletka o podanej mocy (160 mg walsartanu i 1,5 mg indapamidu).

Ważne: Produkt złożony nie jest odpowiedni do rozpoczęcia leczenia. Przed rozpoczęciem stosowania Vabinxo należy uzyskać kontrolę stanu pacjentów podczas podawania ustalonych dawek poszczególnych substancji czynnych stosowanych jednocześnie.

Dawkę produktu należy określić na podstawie dawek poszczególnych substancji czynnych przyjmowanych przed zmianą leczenia. Jeżeli konieczna jest zmiana dawkowania, należy oddzielnie dostosować dawki poszczególnych substancji czynnych.

Szczególne grupy pacjentów:

Grupa pacjentów Zalecenia dotyczące dawkowania
Pacjenci w podeszłym wieku Stężenie kreatyniny w osoczu należy skorygować uwzględniając wiek, masę ciała i płeć. Można stosować produkt, gdy czynność nerek jest prawidłowa lub zaburzona jedynie w niewielkim stopniu.
Zaburzenia czynności nerek Przeciwwskazany w ciężkich zaburzeniach czynności nerek (ClCr <30 ml/min). Skuteczny przy prawidłowej lub niewielkim stopniu zaburzenia czynności nerek.
Zaburzenia czynności wątroby Przeciwwskazany u pacjentów z łagodnymi, umiarkowanymi i ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, marskością żółciową oraz cholestazą.
Dzieci i młodzież Nie zalecany do stosowania u osób poniżej 18 roku życia. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

Tabela przedstawia zalecenia dotyczące dawkowania produktu Vabinxo w szczególnych grupach pacjentów.

Przeciwwskazania

Stosowanie produktu Vabinxo jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne, inne sulfonamidy lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Zaburzenia czynności wątroby (łagodne, umiarkowane lub ciężkie)
  • Marskość żółciowa
  • Cholestaza
  • Encefalopatia wątrobowa
  • II i III trymestr ciąży
  • Jednoczesne stosowanie z produktami zawierającymi aliskiren u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniami czynności nerek (GFR <60 ml/min/1,73 m2)
  • Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min)
  • Hipokaliemia

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Równowaga elektrolitowa

Hipokaliemia: Należy zapobiegać wystąpieniu hipokaliemia (<3,4 mmol/l), szczególnie u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka. Konieczne jest regularne monitorowanie stężenia potasu w osoczu, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, niedożywionych, leczonych wieloma lekami, z marskością wątroby, chorobą wieńcową lub niewydolnością serca.

Hiponatremia: Przed rozpoczęciem leczenia należy wyrównać niedobór sodu i/lub objętość krwi krążącej. Konieczna jest regularna kontrola stężenia sodu, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku i z marskością wątroby.

Hiperkalcemia: Tiazydy i tiazydopodobne leki moczopędne mogą zmniejszać wydalanie wapnia i powodować niewielkie i przemijające zwiększenie stężenia wapnia w osoczu. Znaczna hiperkalcemia może być skutkiem nierozpoznanej nadczynności przytarczyc.

Czynność nerek

Należy kontrolować czynność nerek, szczególnie na początku leczenia i u pacjentów z grupy ryzyka. U pacjentów z obustronnym zwężeniem tętnicy nerkowej lub zwężeniem tętnicy zaopatrującej jedyną nerkę bezpieczeństwo stosowania walsartanu nie zostało ustalone.

Czynność wątroby

Produkt jest przeciwwskazany u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, tiazydopodobne leki moczopędne mogą powodować encefalopatię wątrobową.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie antagonistów receptora angiotensyny II jest przeciwwskazane w II i III trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży. Nie należy stosować produktu podczas karmienia piersią.

Inne ostrzeżenia

Należy zachować ostrożność u pacjentów z hiperaldosteronizmem pierwotnym, zwężeniem zastawki aorty lub zastawki dwudzielnej, kardiomiopatią przerostową z zawężeniem drogi odpływu z lewej komory.

Istnieje ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości na światło podczas stosowania tiazydów i tiazydopodobnych leków moczopędnych.

Warto zapamiętać
  • Vabinxo łączy działanie walsartanu (antagonisty receptora angiotensyny II) i indapamidu (tiazydopodobnego leku moczopędnego) w jednej tabletce.
  • Przed rozpoczęciem stosowania produktu złożonego konieczne jest uzyskanie kontroli ciśnienia tętniczego na oddzielnych preparatach walsartanu i indapamidu.

Interakcje

Interakcje związane z walsartanem:

Podwójna blokada układu RAA: Jednoczesne stosowanie inhibitorów ACE, antagonistów receptora angiotensyny II lub aliskirenu zwiększa ryzyko niedociśnienia, hiperkaliemii i zaburzeń czynności nerek. Nie zaleca się podwójnej blokady układu RAA.

Lit: Zgłaszano przypadki odwracalnego zwiększenia stężenia litu w surowicy i nasilenia jego toksyczności podczas jednoczesnego podawania z antagonistami receptora angiotensyny II. Zaleca się staranne kontrolowanie stężenia litu we krwi.

Leki wpływające na stężenie potasu: Zaleca się kontrolę stężenia potasu w osoczu przy jednoczesnym stosowaniu z lekami wpływającymi na stężenie potasu.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): Mogą osłabiać działanie przeciwnadciśnieniowe walsartanu. Ponadto, jednoczesne stosowanie może zwiększać ryzyko pogorszenia czynności nerek i zwiększenia stężenia potasu w surowicy.

Interakcje związane z indapamidem:

Leki wywołujące torsades de pointes: Zwiększone ryzyko arytmii komorowych, głównie torsades de pointes. Należy kontrolować stężenia elektrolitów w osoczu i wykonywać badanie EKG.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne: Ryzyko ostrej niewydolności nerek u pacjentów odwodnionych. Należy kontrolować czynność nerek i dbać o nawodnienie pacjenta.

Inhibitory ACE: Ryzyko nagłego niedociśnienia tętniczego i/lub ostrej niewydolności nerek przy rozpoczynaniu leczenia inhibitorami ACE u pacjentów z niedoborem sodu.

Baklofen: Zwiększone działanie przeciwnadciśnieniowe. Należy kontrolować czynność nerek na początku leczenia.

Glikozydy naparstnicy: Hipokaliemia i/lub hipomagnezemia nasila toksyczne działanie glikozydów naparstnicy. Należy kontrolować stężenie potasu, magnezu i zapis EKG.

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z allopurynolem, lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas, metforminą, środkami kontrastującymi zawierającymi jod, solami wapnia, cyklosporyną, takrolimusem i kortykosteroidami.

Ciąża i laktacja

Ciąża: Stosowanie antagonistów receptora angiotensyny II jest przeciwwskazane w II i III trymestrze ciąży ze względu na ryzyko toksycznego wpływu na rozwój płodu. Nie zaleca się stosowania w I trymestrze. W przypadku stwierdzenia ciąży należy natychmiast przerwać stosowanie produktu Vabinxo i zastosować alternatywne leczenie.

Karmienie piersią: Nie zaleca się stosowania produktu Vabinxo podczas karmienia piersią ze względu na brak danych dotyczących przenikania substancji czynnych do mleka kobiecego oraz potencjalne ryzyko dla noworodka.

U kobiet planujących ciążę lub karmiących piersią należy zastosować alternatywne leczenie o ustalonym profilu bezpieczeństwa.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Hipokaliemia
  • Reakcje nadwrażliwości, głównie skórne
  • Wysypki grudkowo-plamkowe
  • Zawroty głowy
  • Zmęczenie

Inne istotne działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia równowagi elektrolitowej (hiponatremia, hipomagnezemia)
  • Zaburzenia metaboliczne (hiperglikemia, hiperurykemia)
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, zaparcia)
  • Zaburzenia wątroby (zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych)
  • Zaburzenia nerek (zwiększenie stężenia kreatyniny)
  • Reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka)

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane, takie jak agranulocytoza, niedokrwistość aplastyczna, zapalenie trzustki czy toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania:

  • Znaczne niedociśnienie tętnicze
  • Zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej (hiponatremia, hipokaliemia)
  • Nudności, wymioty
  • Zawroty głowy, senność, dezorientacja
  • Zaburzenia diurezy (wielomocz lub skąpomocz)

Postępowanie:

  • Ułożenie pacjenta w pozycji leżącej
  • Podanie środków zwiększających objętość krwi
  • Usunięcie przyjętej substancji (płukanie żołądka, podanie węgla aktywowanego)
  • Przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej
  • Leczenie objawowe pod nadzorem lekarskim

Walsartan nie może być usunięty z krążenia przy użyciu hemodializy.

Mechanizm działania

Walsartan: Jest silnym i specyficznym antagonistą receptora angiotensyny II (AT1). Blokuje działanie angiotensyny II, prowadząc do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia oporu obwodowego, co skutkuje obniżeniem ciśnienia tętniczego.

Indapamid: Jest tiazydopodobnym lekiem moczopędnym. Hamuje reabsorpcję sodu w cewkach nerkowych, zwiększając wydalanie sodu i wody z moczem. Prowadzi to do zmniejszenia objętości krwi krążącej i obniżenia ciśnienia tętniczego.

Połączenie tych dwóch substancji o komplementarnych mechanizmach działania zapewnia skuteczne obniżenie ciśnienia tętniczego przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka działań niepożądanych związanych z każdym z leków stosowanych osobno.

Skład

1 tabletka produktu Vabinxo zawiera:

  • 160 mg walsartanu
  • 1,5 mg indapamidu

Połączenie tych dwóch substancji czynnych w jednej tabletce umożliwia uproszczenie schematu leczenia i potencjalnie poprawia przestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjentów.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Sole potasowe (substytuty soli) oraz soki pomidorowe (zawierają potas) spożywane w dużych ilościach powodują wzrost stężenia potasu we krwi. Konsekwencjami klinicznymi tej interakcji mogą być zaburzenia rytmu serca, blok i zatrzymanie czynności serca, parestezje kończyn, osłabienie mięśni, senność, splątanie.