Ultomiris
Ravulizumab
Ultomiris (rawulizumab) - informacje dla lekarza
Wskazania do stosowania
Ultomiris jest wskazany w leczeniu następujących schorzeń:
- Napadowa nocna hemoglobinuria (PNH) u dorosłych oraz dzieci i młodzieży o masie ciała ≥10 kg:
- U pacjentów z hemolizą i objawami dużej aktywności choroby
- U pacjentów stabilnych klinicznie po co najmniej 6 miesiącach leczenia ekulizumabem
- Atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy (aHUS) u dorosłych oraz dzieci i młodzieży o masie ciała ≥10 kg:
- U pacjentów nieleczonych wcześniej inhibitorami układu dopełniacza
- U pacjentów leczonych ekulizumabem przez co najmniej 3 miesiące z odpowiedzią na leczenie
- Uogólniona miastenia (gMG) jako terapia dodatkowa u dorosłych pacjentów z przeciwciałami przeciw receptorowi acetylocholiny (AChR)
- Choroba ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego (NMOSD) u dorosłych pacjentów z przeciwciałami przeciw akwaporynie 4 (AQP4)
Ultomiris jest inhibitorem końcowej fazy aktywacji dopełniacza, który w sposób swoisty i z wysokim powinowactwem wiąże się z białkiem C5 dopełniacza.
Dawkowanie
Rawulizumab musi być podawany przez wykwalifikowany personel medyczny pod nadzorem lekarza doświadczonego w leczeniu pacjentów z zaburzeniami hematologicznymi, nerkowymi, nerwowo-mięśniowymi lub neurozapalnymi.
Schemat dawkowania obejmuje podanie dawki nasycającej, a następnie dawek podtrzymujących drogą infuzji dożylnej. Dawki należy ustalić w oparciu o masę ciała pacjenta.
Masa ciała (kg) | Dawka nasycająca (mg) | Dawka podtrzymująca (mg) | Odstęp między dawkami |
---|---|---|---|
≥40 do <60 | 2400 | 3000 | Co 8 tygodni |
≥60 do <100 | 2700 | 3300 | Co 8 tygodni |
≥100 | 3000 | 3600 | Co 8 tygodni |
U dzieci i młodzieży o masie ciała ≥40 kg stosuje się dawkowanie jak u dorosłych. Dla pacjentów o masie ciała <40 kg dawkowanie należy dostosować w oparciu o masę ciała.
Pierwszą dawkę podtrzymującą należy podać 2 tygodnie po dawce nasycającej. Kolejne dawki podtrzymujące podaje się co 8 tygodni (±7 dni).
Sposób podawania
Ultomiris podaje się wyłącznie w infuzji dożylnej. Produkt należy rozcieńczyć do stężenia końcowego 50 mg/ml (dla fiolek 3 ml i 11 ml) lub 5 mg/ml (dla fiolek 30 ml). Rozcieńczony roztwór należy podawać przez filtr 0,2 μm. Nie wolno podawać produktu we wstrzyknięciu dożylnym ani w szybkim wstrzyknięciu (bolus).
Minimalny czas infuzji wynosi od 0,17 do 3,3 godzin w zależności od masy ciała pacjenta i stosowanej postaci produktu.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na rawulizumab lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Niewyleczone zakażenie Neisseria meningitidis
- Brak aktualnego szczepienia przeciwko Neisseria meningitidis (chyba że pacjent otrzymuje profilaktycznie antybiotyki przez 2 tygodnie po szczepieniu)
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Zakażenia meningokokowe: Ze względu na mechanizm działania, rawulizumab zwiększa podatność pacjenta na zakażenie meningokokowe. Konieczne jest szczepienie wszystkich pacjentów przeciwko zakażeniom meningokokowym co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem leczenia. Pacjentów należy monitorować pod kątem wczesnych objawów zakażenia meningokokowego.
Inne zakażenia: Należy zachować ostrożność przy podawaniu rawulizumabu pacjentom z aktywnymi zakażeniami układowymi. Pacjenci mogą być bardziej podatni na zakażenia wywołane przez bakterie otoczkowe.
Reakcje związane z infuzją: Podanie rawulizumabu może wywołać reakcje związane z infuzją lub reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia objawów niestabilności układu krążenia lub niewydolności oddechowej należy przerwać infuzję i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Monitorowanie po przerwaniu leczenia: Po przerwaniu leczenia rawulizumabem pacjentów należy ściśle monitorować pod kątem objawów hemolizy w PNH, nawrotu TMA w aHUS oraz objawów choroby podstawowej w gMG i NMOSD.
Warto zapamiętać
- Konieczne jest szczepienie przeciwko meningokokom co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem leczenia rawulizumabem
- Po przerwaniu leczenia pacjentów należy monitorować pod kątem nawrotu objawów choroby podstawowej przez co najmniej 16 tygodni
Interakcje
Nie przeprowadzono formalnych badań dotyczących interakcji. Rawulizumab może potencjalnie zmniejszać działanie rytuksymabu poprzez hamowanie cytotoksyczności zależnej od dopełniacza.
Ciąża i karmienie piersią
Brak danych klinicznych dotyczących stosowania rawulizumabu u kobiet w ciąży. Stosowanie w ciąży można rozważyć po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Nie wiadomo, czy rawulizumab przenika do mleka ludzkiego. Należy przerwać karmienie piersią podczas leczenia i do 8 miesięcy po jego zakończeniu.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥10% pacjentów): ból głowy, zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie noso-gardła, biegunka.
Najcięższe działanie niepożądane: zakażenie meningokokowe (0,6% pacjentów).
Inne istotne działania niepożądane: reakcje związane z infuzją, zakażenia, reakcje nadwrażliwości.
Profil bezpieczeństwa rawulizumabu jest akceptowalny, biorąc pod uwagę korzyści kliniczne w leczeniu PNH, aHUS, gMG i NMOSD. Kluczowe jest odpowiednie szczepienie przeciwko meningokokom i monitorowanie pacjentów pod kątem zakażeń.
Właściwości farmakologiczne
Rawulizumab jest przeciwciałem monoklonalnym IgG2/4K, które wiąże się swoiście z białkiem C5 dopełniacza, hamując jego rozkład na C5a i C5b oraz zapobiegając wytwarzaniu kompleksu atakującego błonę (MAC). Nie wpływa na wcześniejsze etapy aktywacji dopełniacza.
Mechanizm działania rawulizumabu pozwala na skuteczne hamowanie końcowej fazy aktywacji dopełniacza przy zachowaniu wcześniejszych funkcji układu dopełniacza, co przekłada się na korzyści kliniczne w leczeniu chorób zależnych od nadmiernej aktywacji dopełniacza.
Program lekowy: leczenie nocnej napadowej hemoglobinurii (PNH)
Program lekowy: leczenie chorych z uogólnioną postacią miastenii