Wyszukaj produkt

Tymsal®-spray

Salvia officinalis + Thymus extract

aerozol do stos. w j. ustnej
1 op. 30 g
Doustnie
OTC
100%
7,56

Tymsal®-spray - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Tymsal®-spray jest produktem roślinnym tradycyjnie stosowanym w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Preparat wykazuje działanie antyseptyczne i ściągające na błony śluzowe jamy ustnej i gardła.

Tradycyjne zastosowanie produktu w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długotrwałym okresie stosowania.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie Częstotliwość
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat 2-krotne rozpylenie w jamie ustnej 3 razy na dobę
Dzieci poniżej 12 lat Nie stosować

Tabela 1. Schemat dawkowania preparatu Tymsal®-spray

Lek należy rozpylać bezpośrednio w jamie ustnej. Nie przekraczać zalecanej dawki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, tymianek lub szałwię. W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Nie stosować dłużej niż tydzień bez konsultacji lekarskiej.
  • W przypadku utrzymywania się dolegliwości po tygodniu stosowania, należy skonsultować się z lekarzem.
  • Jeśli objawy się nasilą, nie ustąpią lub towarzyszyć im będzie duszność albo gorączka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
  • W przypadku dostania się leku do oczu, należy przemyć je wodą i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.

Preparat zawiera 38-47% (V/V) etanolu. Przy zalecanym sposobie stosowania, produkt nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Dotychczas nie są znane interakcje Tymsal®-spray z innymi lekami. Jednakże, ze względu na zawartość etanolu, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania oraz potencjalne ryzyko, nie zaleca się stosowania preparatu Tymsal®-spray u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W tych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem produktu.

Działania niepożądane

Możliwe jest wystąpienie reakcji nadwrażliwości, objawiających się m.in.:

  • Dusznością
  • Pokrzywką
  • Miejscowymi obrzękami

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania preparatu Tymsal®-spray. W razie podejrzenia przedawkowania, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Skład preparatu

1 ml preparatu (co odpowiada 970 mg) zawiera:

  • 0,7 ml (679 mg) wyciągu płynnego z ziela tymianku (1:3)
  • 0,3 ml (291 mg) nalewki z ziela szałwii (1:5)

Ekstrahent dla wyciągu z tymianku: mieszanina wodorotlenku amonowego (96 g/l), glicerolu (850 g/kg), etanolu (760 g/l) i wody (1:20:67,8:111,2)

Ekstrahent dla nalewki z szałwii: etanol 70% (V/V)

Warto zapamiętać

1. Tymsal®-spray zawiera 38-47% (V/V) etanolu, co należy uwzględnić przy stosowaniu u pacjentów z grup ryzyka.

2. Nie należy stosować preparatu dłużej niż tydzień bez konsultacji lekarskiej, a w przypadku nasilenia objawów lub wystąpienia gorączki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Tymsal®-spray jest preparatem roślinnym o ugruntowanej pozycji w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Jego skuteczność opiera się na działaniu antyseptycznym i ściągającym wyciągów z tymianku i szałwii. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach w stosowaniu, szczególnie u dzieci poniżej 12 roku życia oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ważne jest również monitorowanie czasu trwania terapii i ewentualnych działań niepożądanych.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).