Wyszukaj produkt

Tyenne

Tocilizumab

inf. [konc. do sporz. roztw.]
20 mg/ml
1 fiol. 4 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
334,28
(1)
bezpł.
Tyenne
inf. [konc. do sporz. roztw.]
20 mg/ml
1 fiol. 10 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
837,14
(1)
bezpł.
Tyenne
inf. [konc. do sporz. roztw.]
20 mg/ml
1 fiol. 20 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
1674,27
(1)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Produkt Tyenne jest wskazany:

  • W leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) u dorosłych:
    • O ciężkim nasileniu, nieleczonych dotychczas metotreksatem (MTX) - w skojarzeniu z MTX
    • O nasileniu umiarkowanym do ciężą odpowiedzią na dotychczasowe leczenie LMPCh lub inhibitorami TNF - w skojarzeniu z MTX lub w monoterapii
  • W leczeniu czynnego, uogólnionego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (uMIZS) u dzieci ≥2 lat z niewystarczającą odpowiedzią na NLPZ i kortykosteroidy - w monoterapii lub skojarzeniu z MTX
  • W leczeniu wielostawowego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (wMIZS) u dzieci ≥2 lat z niewystarczającą odpowiedzią na MTX - w skojarzeniu z MTX lub monoterapii
  • W leczeniu ciężkiego lub zagrażającego życiu zespołu uwalniania cytokin (CRS) indukowanego limfocytami T CAR u dorosłych i dzieci ≥2 lat
  • W leczeniu COVID-19 u dorosłych otrzymujących kortykosteroidy systemowe i wymagających tlenoterapii lub wentylacji mechanicznej

Tocilizumab wykazuje działanie przeciwzapalne poprzez hamowanie przekazywania sygnału przez receptory IL-6. Zmniejsza szybkość postępu uszkodzenia stawów i poprawia sprawność fizyczną w RZS.

Dawkowanie i sposób podawania

Pacjenci z RZS:

Zalecana dawka wynosi 8 mg/kg mc. podawana dożylnie co 4 tygodnie. U pacjentów o masie ciała >100 kg nie zaleca się stosowania dawki większej niż 800 mg na infuzję.

Pacjenci z COVID-19:

Zalecana dawka to pojedyncza 60-minutowa infuzja dożylna 8 mg/kg mc. Można podać jedną dodatkową infuzję po co najmniej 8 godzinach, jeśli nie nastąpi poprawa kliniczna.

Pacjenci z CRS:

Zalecana dawka to 8 mg/kg mc. u pacjentów ≥30 kg lub 12 mg/kg mc. u pacjentów <30 kg, podawana w 60-minutowej infuzji dożylnej. Można podać do 3 dodatkowych dawek w odstępach co najmniej 8 godzin.

Pacjenci z uMIZS:

Zalecana dawka u dzieci ≥2 lat wynosi: - 8 mg/kg mc. co 2 tygodnie u pacjentów ≥30 kg - 12 mg/kg mc. co 2 tygodnie u pacjentów <30 kg

Pacjenci z wMIZS:

Zalecana dawka u dzieci ≥2 lat wynosi: - 8 mg/kg mc. co 4 tygodnie u pacjentów ≥30 kg - 10 mg/kg mc. co 4 tygodnie u pacjentów <30 kg

Dawkę należy obliczyć na podstawie masy ciała pacjenta przed każdym podaniem. Zmiana dawki powinna opierać się wyłącznie na utrzymującej się zmianie masy ciała pacjenta.

Sposób podawania:

Produkt należy podawać w infuzji dożylnej trwającej 1 godzinę po odpowiednim rozcieńczeniu. U pacjentów ≥30 kg rozcieńczyć do objętości 100 ml, u pacjentów <30 kg do objętości 50 ml jałowym roztworem chlorku sodu do infuzji.

Dostosowanie dawki

Nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych:

Parametr Zalecenie
AlAT/AspAT >1-3 x GGN Zmodyfikować dawkę MTX. Przy utrzymywaniu się - zmniejszyć dawkę tocilizumabu do 4 mg/kg lub przerwać podawanie
AlAT/AspAT >3-5 x GGN Przerwać podawanie tocilizumabu do <3 x GGN, następnie postępować jak wyżej
AlAT/AspAT >5 x GGN Zaprzestać podawania tocilizumabu
ANC 0,5-1 x 10^9/l Przerwać podawanie tocilizumabu. Wznowić gdy >1 x 10^9/l
ANC <0,5 x 10^9/l Zaprzestać podawania tocilizumabu
Płytki krwi 50-100 x 10^3/μl Przerwać podawanie tocilizumabu. Wznowić gdy >100 x 10^3/μl
Płytki krwi <50 x 10^3/μl Zaprzestać podawania tocilizumabu

Decyzję o modyfikacji dawki lub zaprzestaniu leczenia należy podejmować indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie oceny klinicznej.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na tocilizumab lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Czynne, ciężkie zakażenia (z wyjątkiem COVID-19)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zakażenia

U pacjentów otrzymujących leki immunosupresyjne, w tym tocilizumab, zgłaszano ciężkie i niekiedy śmiertelne zakażenia. Nie należy rozpoczynać leczenia tocilizumabem u pacjentów z czynnym zakażeniem. Należy przerwać podawanie tocilizumabu, jeśli u pacjenta rozwinie się ciężkie zakażenie, do czasu jego opanowania. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z nawracającymi zakażeniami w wywiadzie lub chorobami predysponującymi do zakażeń.

Przed rozpoczęciem leczenia tocilizumabem należy wykonać badania przesiewowe w kierunku utajonej gruźlicy. Pacjentów z utajoną gruźlicą należy poddać standardowemu leczeniu przeciwprątkowemu przed rozpoczęciem podawania tocilizumabu.

Perforacja przewodu pokarmowego

Zgłaszano przypadki perforacji przewodu pokarmowego jako powikłanie zapalenia uchyłków. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zapaleniem uchyłków lub owrzodzeniem jelit w wywiadzie.

Reakcje związane z infuzją

Zgłaszano ciężkie reakcje związane z infuzją tocilizumabu. W przypadku wystąpienia reakcji anafilaktycznej lub innej ciężkiej reakcji nadwrażliwości należy natychmiast przerwać podawanie tocilizumabu i na stałe odstawić lek.

Zaburzenia czynności wątroby

W trakcie leczenia tocilizumabem obserwowano przejściowe lub okresowe zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych. Należy zachować ostrożność rozważając leczenie u pacjentów z aktywną chorobą wątroby lub zaburzoną czynnością wątroby. Zgłaszano przypadki ciężkiego uszkodzenia wątroby, w tym ostrej niewydolności wątroby.

Zaburzenia hematologiczne

Obserwowano zmniejszenie liczby granulocytów obojętnochłonnych i płytek krwi po zastosowaniu tocilizumabu. Istnieje zwiększone ryzyko neutropenii u pacjentów leczonych wcześniej inhibitorem TNF.

Parametry lipidowe

U pacjentów leczonych tocilizumabem obserwowano zwiększenie stężenia lipidów, w tym cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i triglicerydów.

Choroby demielinizacyjne

Lekarze powinni zachować czujność w celu wykrycia objawów mogących wskazywać na wystąpienie nowych zmian demielinizacyjnych w OUN.

Nowotwory złośliwe

Immunomodulujące produkty lecznicze mogą zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych.

Szczepienia

Nie należy podawać żywych i żywych atenuowanych szczepionek w trakcie leczenia tocilizumabem. Zaleca się uzupełnienie ewentualnych braków w realizacji programu szczepień przed rozpoczęciem leczenia.

Ryzyko sercowo-naczyniowe

U pacjentów z RZS należy kontrolować i leczyć czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego w ramach standardowej opieki.

Stosowanie w skojarzeniu z innymi lekami biologicznymi

Brak danych dotyczących jednoczesnego stosowania tocilizumabu z innymi lekami biologicznymi. Nie zaleca się takiego leczenia skojarzonego.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Tocilizumab może normalizować ekspresję enzymów CYP450, która jest hamowana przez cytokiny prozapalne jak IL-6. Może to prowadzić do zmiany metabolizmu leków będących substratami CYP450. Należy monitorować efekt terapeutyczny leków metabolizowanych przez CYP3A4, 1A2 lub 2C9 (np. atorwastatyna, blokery kanału wapniowego, teofilina, warfaryna, fenytoina, cyklosporyna) po rozpoczęciu lub zakończeniu leczenia tocilizumabem, gdyż może być konieczna modyfikacja ich dawek.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania tocilizumabu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały zwiększone ryzyko poronienia/śmierci zarodka przy dużych dawkach. Nie należy stosować w ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią

Nie wiadomo, czy tocilizumab przenika do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia tocilizumabem, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka i matki.

Płodność

Dostępne dane niekliniczne nie wskazują na wpływ tocilizumabu na płodność.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥5% pacjentów):

  • Zakażenia górnych dróg oddechowych
  • Zapalenie jamy nosowej i gardła
  • Ból głowy
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Zwiększenie aktywności AlAT

Najcięższe działania niepożądane:

  • Ciężkie zakażenia
  • Powikłania zapalenia uchyłków jelita
  • Reakcje nadwrażliwości

Inne istotne działania niepożądane:

  • Neutropenia
  • Małopłytkowość
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
  • Zaburzenia lipidowe
  • Reakcje związane z infuzją

Przedawkowanie

Dostępne dane dotyczące przedawkowania tocilizumabu są ograniczone. Zgłoszono jeden przypadek przypadkowego przedawkowania dawką 40 mg/kg mc., bez wystąpienia działań niepożądanych. U zdrowych ochotników, którzy otrzymali do 28 mg/kg mc. obserwowano neutropenię wymagającą zmniejszenia dawki.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Tocilizumab jest rekombinowanym humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym skierowanym przeciwko receptorom IL-6. Hamuje przekazywanie sygnału przez receptory IL-6, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego. IL-6 jest cytokiną prozapalną biorącą udział w patogenezie chorób zapalnych, w tym RZS.

Po podaniu dożylnym tocilizumab ulega dwufazowej eliminacji z krążenia. Całkowity klirens jest zależny od dawki. Okres półtrwania zależy od stężenia i wynosi 11-13 dni dla dawki 4 mg/kg mc. oraz 14-18 dni dla dawki 8 mg/kg mc. u pacjentów z RZS.

Warto zapamiętać
  • Tocilizumab jest skuteczny w leczeniu RZS, uMIZS, wMIZS, CRS i COVID-19 poprzez hamowanie działania IL-6
  • Najważniejsze zagrożenia związane ze stosowaniem tocilizumabu to zwiększone ryzyko ciężkich zakażeń oraz zaburzenia czynności wątroby

Tocilizumab jest cenną opcją terapeutyczną w leczeniu chorób zapalnych, jednak wymaga ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na możliwe działania niepożądane. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i modyfikacji dawki w przypadku nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnych.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.