Wyszukaj produkt

Tussi Drill

Dextromethorphan hydrobromide

syrop
5 mg/5 ml
1 but. 150 ml
Doustnie
OTC-18
100%
15,39

Tussi Drill - Lek przeciwkaszlowy dla dzieci powyżej 6 roku życia

Wskazania do stosowania

Tussi Drill jest wskazany do doraźnego stosowania w przypadku ostrego, suchego kaszlu u dzieci powyżej 6 roku życia. Lek zawiera substancję czynną dekstrometorfan, która działa hamująco na ośrodek kaszlu w mózgu, łagodząc odruch kaszlowy.

Należy pamiętać, że kaszel wilgotny pełni ważną funkcję ochronną dla dróg oddechowych, dlatego nie powinien być tłumiony. Przed zastosowaniem leku przeciwkaszlowego konieczne jest ustalenie przyczyny kaszlu i wdrożenie odpowiedniego leczenia przyczynowego.

Dawkowanie i sposób podawania

Wiek pacjenta Dawka jednorazowa Częstotliwość podawania Maksymalna dawka dobowa
Dzieci >6 lat 0,25 mg/kg masy ciała Maksymalnie 4 razy na dobę, co najmniej 6 godzin odstępu 1 mg/kg masy ciała

Przykładowo, dla dziecka o masie ciała 20 kg zalecana dawka to 1 łyżeczka miarowa (5 ml) syropu 4 razy na dobę. Jedna łyżeczka miarowa zawiera 5 mg bromowodorku dekstrometorfanu.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę. Leczenie powinno być krótkotrwałe i nie przekraczać 5 dni. W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, ze względu na brak wystarczających danych, stosowanie leku należy ograniczyć wyłącznie do doraźnego leczenia ostrego, suchego kaszlu.

Dawkowanie Tussi Drill powinno być dostosowane do masy ciała dziecka, z zachowaniem ostrożności u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Kluczowe jest przestrzeganie maksymalnych dawek i czasu trwania terapii.

Przeciwwskazania

Stosowanie leku Tussi Drill jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na dekstrometorfan lub którykolwiek inny składnik preparatu
  • Niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia
  • Kaszel astmatyczny (jednoczesne stosowanie leków przeciwkaszlowych z rozszerzającymi oskrzela jest nieuzasadnione)
  • Leczenie inhibitorami MAO (ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych)
  • Dzieci poniżej 6 roku życia
  • Okres karmienia piersią

Przed przepisaniem Tussi Drill należy dokładnie ocenić stan pacjenta, zwracając szczególną uwagę na wiek, choroby współistniejące oraz stosowane leki, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych interakcji i działań niepożądanych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosując Tussi Drill, należy zachować szczególną ostrożność w następujących sytuacjach:

  • Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest ustalenie przyczyny kaszlu, zwłaszcza w przypadkach astmy, rozstrzeni oskrzeli, niewydolności lewokomorowej, zatorowości wewnątrzoskrzelowej lub płucnej, nowotworów, wysięków płucnych i opłucnowych
  • W przypadku braku skuteczności leku w standardowym dawkowaniu, nie należy zwiększać dawki, lecz ponownie ocenić sytuację kliniczną
  • Nie zaleca się jednoczesnego stosowania leków wykrztuśnych lub mukolitycznych z preparatami przeciwkaszlowymi
  • Podczas leczenia należy unikać spożywania alkoholu
  • U pacjentów z niewydolnością wątroby zaleca się początkowo zmniejszenie dawki o połowę
  • Ze względu na zawartość maltitolu, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy

Stosowanie Tussi Drill wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta, z uwzględnieniem jego stanu zdrowia, chorób współistniejących oraz potencjalnych interakcji z innymi lekami i substancjami.

Interakcje z innymi lekami

Tussi Drill może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Inhibitory MAO - jednoczesne stosowanie jest przeciwwskazane
  • Alkohol - nasila działanie uspokajające leku
  • Leki działające hamująco na OUN (anksjolityki, neuroleptyki, leki nasenne, przeciwdepresyjne, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwdrgawkowe, przeciwhistaminowe starszej generacji) - możliwe nasilenie działania hamującego na OUN

Przed przepisaniem Tussi Drill należy dokładnie przeanalizować listę leków przyjmowanych przez pacjenta, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych interakcji.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Stosowanie Tussi Drill w ciąży i podczas karmienia piersią wiąże się z pewnymi ryzykami:

  • Ciąża: Brak danych o działaniu teratogennym, jednak stosowanie dużych dawek pod koniec ciąży może wywołać hamowanie czynności oddechowej u noworodka. Długotrwałe stosowanie w ostatnim trymestrze może prowadzić do zespołu odstawiennego u noworodków
  • Karmienie piersią: Dekstrometorfan przenika do mleka matki. Opisano przypadki obniżenia ciśnienia i zatrzymania oddychania u niemowląt karmionych piersią przez matki przyjmujące preparaty przeciwkaszlowe w dawkach większych niż terapeutyczne

Stosowanie Tussi Drill u kobiet w ciąży powinno być starannie rozważone, a podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Działania niepożądane

Podczas stosowania Tussi Drill mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Senność i zawroty głowy
  • Zaparcia
  • Nudności i wymioty
  • Reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli)

Pacjenci powinni być poinformowani o możliwych działaniach niepożądanych i konieczności zgłaszania ich lekarzowi prowadzącemu.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania Tussi Drill mogą wystąpić następujące objawy:

  • Nudności i wymioty
  • Zawroty głowy
  • Pobudzenie i dezorientacja
  • Senność
  • Wykwity skórne typu pokrzywki
  • Zaburzenia widzenia i oczopląs

W przypadku znacznego przedawkowania może dojść do śpiączki, depresji oddechowej i drgawek. Leczenie przedawkowania obejmuje płukanie żołądka, a w ciężkich przypadkach podanie naloksonu i wspomaganie oddychania. W przypadku drgawek stosuje się benzodiazepiny.

Przedawkowanie Tussi Drill może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego kluczowe jest przestrzeganie zalecanego dawkowania i przechowywanie leku w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Warto zapamiętać
  • Tussi Drill jest przeznaczony do stosowania u dzieci powyżej 6 roku życia w leczeniu ostrego, suchego kaszlu.
  • Maksymalna dawka dobowa dekstrometorfanu nie powinna przekraczać 1 mg/kg masy ciała, a leczenie nie powinno trwać dłużej niż 5 dni.

Mechanizm działania

Tussi Drill zawiera jako substancję czynną bromowodorek dekstrometorfanu, który jest pochodną morfiny. Dekstrometorfan działa hamująco na ośrodek kaszlu w mózgu, co prowadzi do zmniejszenia odruchu kaszlowego. W dawkach terapeutycznych nie wpływa on hamująco na czynność ośrodka oddechowego i nie powoduje przyzwyczajenia ani uzależnienia.

Tussi Drill, dzięki swojemu mechanizmowi działania, skutecznie łagodzi suchy kaszel bez ryzyka uzależnienia, co czyni go bezpiecznym wyborem w krótkotrwałej terapii u dzieci powyżej 6 roku życia.

Skład preparatu

Jedna łyżeczka miarowa (5 ml) syropu Tussi Drill zawiera 5 mg bromowodorku dekstrometorfanu jako substancję czynną.

Znajomość składu preparatu jest kluczowa dla prawidłowego dawkowania i unikania potencjalnych interakcji z innymi lekami lub substancjami.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.