Wyszukaj produkt

Tussal® Antitussicum

Dextromethorphan hydrobromide

tabl. powl.
15 mg
10 szt.
Doustnie
OTC-18
100%
12,90

Wskazania do stosowania

Tussal® Antitussicum jest wskazany w leczeniu objawowym suchego kaszlu o różnej etiologii, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych. Lek wykazuje działanie przeciwkaszlowe poprzez hamowanie ośrodka kaszlu w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Skuteczność dekstrometorfanu, substancji czynnej preparatu Tussal® Antitussicum, jest porównywalna do równoważnej dawki kodeiny. Jednakże w przeciwieństwie do kodeiny, dekstrometorfan nie wywołuje typowych dla niej działań niepożądanych, takich jak zaburzenia oddychania, obrzęk płuc, zaparcia, nudności, wymioty, suchość w jamie ustnej czy bóle głowy. Co istotne, dekstrometorfan nie powoduje lekozależności.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie Maksymalna dawka dobowa
Dzieci 6-12 lat 1 tabletka co 6-8 godzin 60 mg dekstrometorfanu
Dorośli i dzieci >12 lat 2 tabletki co 6-8 godzin 120 mg dekstrometorfanu
Osoby w podeszłym wieku Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania

Uwaga: U dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat produkt należy stosować wyłącznie na zalecenie lekarza.

Warto zauważyć, że w dawkach terapeutycznych dekstrometorfan nie hamuje czynności nabłonka rzęskowego oskrzeli, co jest korzystne dla zachowania fizjologicznych mechanizmów oczyszczania dróg oddechowych.

Przeciwwskazania

Stosowanie preparatu Tussal® Antitussicum jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu
  • Astma oskrzelowa i inne stany zapalne dolnych dróg oddechowych
  • Ciężka niewydolność wątroby
  • Jednoczesne stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) lub okres 14 dni od zakończenia ich stosowania

Przeciwwskazanie dotyczące astmy i stanów zapalnych dolnych dróg oddechowych wynika z mechanizmu działania leku, który hamuje odruch kaszlowy, mogący być istotnym elementem oczyszczania dróg oddechowych w tych schorzeniach.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Długotrwałe utrzymywanie się objawów: Jeżeli mimo stosowania leku kaszel utrzymuje się ponad 4 dni, a chorobie towarzyszą takie objawy jak gorączka, bóle głowy lub wysypka, pacjent powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Może to wskazywać na poważniejsze schorzenie wymagające specjalistycznej diagnostyki i leczenia.

Kaszel z odkrztuszaniem: Tussal® Antitussicum nie powinien być stosowany w przypadku kaszlu z odkrztuszaniem, gdyż hamowanie odruchu kaszlowego może prowadzić do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych.

Interakcje z inhibitorami MAO: Należy zachować szczególną ostrożność i nie przyjmować leku przed upływem 14 dni od zaprzestania leczenia inhibitorami MAO ze względu na ryzyko poważnych interakcji.

Spożywanie alkoholu: W trakcie leczenia preparatem Tussal® Antitussicum nie należy spożywać alkoholu, gdyż może to nasilać działania niepożądane leku.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów: Preparat może upośledzać zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługiwania urządzeń będących w ruchu. Pacjenci powinni być o tym poinformowani i zachować szczególną ostrożność.

Warto zapamiętać
  • Tussal® Antitussicum jest skuteczny w leczeniu suchego kaszlu, ale nie powinien być stosowany w kaszlu z odkrztuszaniem.
  • Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, dlatego pacjenci powinni zachować szczególną ostrożność.

Interakcje z innymi lekami

Inhibitory MAO: Jednoczesne stosowanie dekstrometorfanu z inhibitorami MAO może prowadzić do poważnych działań niepożądanych, takich jak senność, nudności, wysoka gorączka oraz podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Z tego powodu konieczne jest zachowanie 14-dniowego odstępu między zakończeniem terapii inhibitorami MAO a rozpoczęciem stosowania preparatu Tussal® Antitussicum.

Chinidyna: Równoczesne podawanie z chinidyną może hamować metabolizm dekstrometorfanu w wątrobie, zwiększając jego stężenie w surowicy krwi. Może to prowadzić do nasilenia działania leku i zwiększenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Znajomość tych interakcji jest kluczowa dla bezpiecznego stosowania leku, szczególnie u pacjentów przyjmujących wiele leków jednocześnie.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża: Tussal® Antitussicum może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Decyzja o zastosowaniu leku powinna być podjęta po dokładnej analizie stosunku korzyści do ryzyka.

Karmienie piersią: Nie ma pewności, czy dekstrometorfan przenika do mleka matki. W związku z tym należy rozważyć, czy przerwać karmienie piersią, czy zaprzestać stosowania leku. Decyzja powinna być podjęta z uwzględnieniem znaczenia leku dla matki oraz korzyści wynikających z karmienia piersią dla dziecka.

W obu przypadkach kluczowa jest konsultacja z lekarzem, który pomoże podjąć najlepszą decyzję, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację pacjentki.

Działania niepożądane

Stosowanie preparatu Tussal® Antitussicum może wiązać się z wystąpieniem następujących działań niepożądanych:

  • Wpływ na sprawność psychofizyczną:
    • Zawroty głowy
    • Senność
  • Dolegliwości żołądkowo-jelitowe:
    • Nudności
    • Wymioty
    • Bóle żołądka

Pacjenci powinni być poinformowani o możliwości wystąpienia tych objawów i zaleceniu zgłaszania ich lekarzowi, szczególnie jeśli są nasilone lub utrzymują się przez dłuższy czas.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania preparatu Tussal® Antitussicum mogą wystąpić następujące objawy:

  • Nudności
  • Wymioty
  • Senność
  • Zawroty głowy
  • Pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego (niepokój, nerwowość)
  • Niezborność ruchów (ataksja)

Uwaga: W przypadku znacznego przedawkowania istnieje ryzyko zahamowania czynności ośrodka oddechowego, co stanowi stan zagrożenia życia wymagający natychmiastowej interwencji medycznej.

W przypadku podejrzenia przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Leczenie przedawkowania powinno być prowadzone w warunkach szpitalnych i obejmować leczenie objawowe oraz monitorowanie funkcji życiowych.

Skład preparatu

Substancją czynną preparatu Tussal® Antitussicum jest bromowodorek dekstrometorfanu. Jedna tabletka zawiera 15 mg tej substancji.

Dekstrometorfan należy do grupy pochodnych fenantrenu i wykazuje działanie przeciwkaszlowe poprzez hamowanie ośrodka kaszlu w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Jego skuteczność jest porównywalna do kodeiny, jednak przy znacznie korzystniejszym profilu bezpieczeństwa.

Znajomość składu preparatu jest istotna dla lekarzy, gdyż pozwala na precyzyjne dawkowanie leku oraz identyfikację potencjalnych interakcji z innymi stosowanymi przez pacjenta lekami.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.