Wyszukaj produkt

Troxerutin Chema

Troxerutin

żel
20 mg/g
1 tuba 30 g
Na skórę
OTC
100%
14,50

Troxerutin Chema - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Troxerutin Chema jest produktem leczniczym przeznaczonym do miejscowego stosowania na skórę w przypadku dolegliwości związanych z przewlekłą niewydolnością żylną. Wskazania obejmują:

  • Bóle i obrzęki nóg
  • Uczucie "ciężkich nóg"
  • Bóle kończyn dolnych
  • Obrzęki kończyn dolnych
  • Żylaki podudzi

Lek jest skuteczny w łagodzeniu objawów związanych z zaburzeniami krążenia żylnego w kończynach dolnych, przynosząc ulgę pacjentom cierpiącym na przewlekłą niewydolność żylną.

Dawkowanie i sposób podawania

Częstotliwość Sposób aplikacji
2 razy na dobę Cienka warstwa żelu na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry

Żel należy delikatnie wmasować aż do całkowitego wchłonięcia.

Regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami może przynieść znaczącą poprawę w zakresie objawów niewydolności żylnej.

Przeciwwskazania

Stosowanie Troxerutin Chema jest przeciwwskazane u pacjentów z nadwrażliwością na trokserutynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie. Przed rozpoczęciem terapii należy dokładnie zapoznać się ze składem produktu i wykluczyć potencjalne reakcje alergiczne.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przy stosowaniu Troxerutin Chema należy zachować szczególną ostrożność:

  • Nie stosować na błony śluzowe
  • Unikać aplikacji na otwarte rany
  • Nie zaleca się stosowania u dzieci

Przestrzeganie tych zaleceń jest kluczowe dla bezpiecznego i skutecznego stosowania produktu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Dotychczas nie odnotowano interakcji Troxerutin Chema z innymi lekami. Niemniej jednak, pacjenci stosujący inne leki powinni poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem terapii tym produktem.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ze względu na brak kontrolowanych badań u kobiet w ciąży i karmiących piersią, zaleca się ostrożność w stosowaniu Troxerutin Chema w tych grupach pacjentek:

  • W pierwszym trymestrze ciąży nie należy stosować produktu, chyba że korzyści terapeutyczne przewyższają potencjalne ryzyko
  • W przypadku karmienia piersią, badania na zwierzętach wykazały śladowe ilości produktu w mleku, jednak nie mają one istotnego znaczenia klinicznego

Decyzja o stosowaniu leku w ciąży i podczas karmienia piersią powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko.

Działania niepożądane

Miejscowe stosowanie trokserutyny charakteryzuje się bardzo rzadkim występowaniem działań niepożądanych. Niemniej jednak, mogą wystąpić:

  • Zaczerwienienie skóry
  • Pokrzywka

Pacjenci powinni być świadomi możliwości wystąpienia tych reakcji i w przypadku ich pojawienia się skonsultować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Trokserutyna, należąca do grupy bioflawonoidów, wykazuje wielokierunkowe działanie na układ naczyniowy:

  • Zmniejsza przepuszczalność i łamliwość naczyń włosowatych
  • Poprawia warunki przepływu krwi przez naczynia
  • Zwiększa plastyczność krwinek czerwonych
  • Wpływa na agregację płytek krwi i krwinek
  • Hamuje działanie hialuronidazy w stanach zapalnych tkanek
  • Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń, co prowadzi do redukcji wysięku i obrzęku tkanek
  • Zwiększa napięcie mięśniówki naczyń, usprawniając przepływ krwi

Dzięki tym właściwościom, Troxerutin Chema skutecznie łagodzi objawy przewlekłej niewydolności żylnej i poprawia krążenie w kończynach dolnych.

Skład produktu

Substancją czynną preparatu jest trokserutyna. 1 gram żelu zawiera 20 mg trokserutyny.

Warto zapamiętać
  • Troxerutin Chema stosuje się miejscowo 2 razy dziennie na zmienioną chorobowo skórę
  • Lek zmniejsza przepuszczalność naczyń i poprawia krążenie, łagodząc objawy niewydolności żylnej

Troxerutin Chema stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Jego wielokierunkowe działanie na układ naczyniowy, w połączeniu z łatwością aplikacji i niskim ryzykiem działań niepożądanych, czyni go wartościowym narzędziem w rękach lekarzy zajmujących się schorzeniami naczyniowymi kończyn dolnych.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.