Wyszukaj produkt

Trizivir®

Abacavir + Lamivudine + Zidovudine

tabl. powl.
351 mg+ 150 mg+ 300 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
3616,60

Trizivir® - informacje dla lekarza

Skład

Jedna tabletka powlekana zawiera:

  • 300 mg abakawiru (w postaci siarczanu)
  • 150 mg lamiwudyny
  • 300 mg zydowudyny

Wskazania

Trizivir jest wskazany w leczeniu zakażenia wirusem HIV u dorosłych. Produkt ten zastępuje stosowanie trzech oddzielnych leków (abakawiru, lamiwudyny i zydowudyny) w podobnych dawkach. Zaleca się rozpoczęcie leczenia od osobnego podawania tych trzech składników przez pierwsze 6-8 tygodni.

Przy wyborze tego złożonego preparatu należy uwzględnić:

  • Przewidywaną skuteczność leczenia
  • Ryzyko związane z zastosowaniem każdego z trzech analogów nukleozydów
  • Przestrzeganie przez pacjenta zalecanego schematu leczenia

Skuteczność Triziviru wykazano głównie u pacjentów wcześniej nieleczonych lekami przeciwretrowirusowymi lub u pacjentów z niezaawansowaną chorobą, leczonych niezbyt intensywnie. U pacjentów z wysokim mianem wirusa (>100 000 kopii/ml) wybór terapii wymaga szczególnej rozwagi.

Dawkowanie

Zalecana dawka u dorosłych (≥18 lat) to 1 tabletka dwa razy na dobę. Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli (≥18 lat) 1 tabletka 2 razy na dobę
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek (ClCr <50 ml/min) Nie zaleca się stosowania - należy podawać składniki osobno w odpowiednio zmodyfikowanych dawkach
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby Nie zaleca się stosowania u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami

Tabela przedstawia zalecane dawkowanie Triziviru w różnych grupach pacjentów.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na abakawir, lamiwudynę, zydowudynę lub którykolwiek składnik preparatu
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
  • Końcowe stadium niewydolności nerek
  • Neutropenia (<0,75 x 109/l) lub niedokrwistość (hemoglobina <7,5 g/dl lub 4,65 mmol/l)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Reakcje nadwrażliwości na abakawir

Stosowanie abakawiru wiąże się z ryzykiem wystąpienia reakcji nadwrażliwości, które mogą zagrażać życiu. Objawy zwykle pojawiają się w ciągu pierwszych 6 tygodni leczenia i obejmują gorączkę, wysypkę, objawy żołądkowo-jelitowe i oddechowe. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badanie na obecność allelu HLA-B*5701. Nie należy stosować abakawiru u pacjentów będących nosicielami tego allelu.

Kwasica mleczanowa

Stosowanie zydowudyny może prowadzić do wystąpienia kwasicy mleczanowej, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka, takimi jak otyłość czy stłuszczenie wątroby.

Lipoatrofia

Leczenie zydowudyną wiąże się z utratą tkanki tłuszczowej, szczególnie w obrębie twarzy, kończyn i pośladków. Pacjentów należy regularnie badać pod kątem objawów lipoatrofii.

Zaburzenia czynności wątroby

Nie zaleca się stosowania Triziviru u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C istnieje zwiększone ryzyko ciężkich działań niepożądanych ze strony wątroby.

Warto zapamiętać
  • Przed rozpoczęciem leczenia Trizivirem należy wykonać badanie na obecność allelu HLA-B*5701
  • Pacjentów należy ściśle monitorować pod kątem objawów reakcji nadwrażliwości na abakawir, zwłaszcza w pierwszych 6 tygodniach leczenia

Interakcje

Trizivir zawiera trzy substancje czynne, dlatego mogą wystąpić interakcje typowe dla każdej z nich. Najważniejsze interakcje to:

  • Rybawiryna może nasilać niedokrwistość wywołaną przez zydowudynę
  • Należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi lekami zawierającymi lamiwudynę lub emtrycytabinę
  • Jednoczesne stosowanie stawudyny z zydowudyną jest przeciwwskazane

Ciąża i laktacja

Stosowanie Triziviru w ciąży można rozważyć, jeśli potencjalne korzyści przewyższają ryzyko. Dostępne dane nie wskazują na zwiększone ryzyko wad rozwojowych. Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku ze względu na ryzyko przeniesienia HIV.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Reakcje nadwrażliwości na abakawir (gorączka, wysypka, objawy żołądkowo-jelitowe i oddechowe)
  • Niedokrwistość, neutropenia, leukopenia
  • Bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
  • Lipoatrofia

Wnioski

Trizivir jest skuteczną opcją terapeutyczną w leczeniu zakażenia HIV u dorosłych pacjentów, szczególnie wcześniej nieleczonych lub z niezaawansowaną chorobą. Kluczowe jest monitorowanie pacjentów pod kątem reakcji nadwrażliwości na abakawir oraz innych działań niepożądanych, zwłaszcza hematologicznych i wątrobowych. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badanie genetyczne na obecność allelu HLA-B*5701.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Każdy posiłek, zwłaszcza bogaty w węglowodany powoduje upośledzenie wchłaniania leku z przewodu pokarmowego w wyniku jego adsorpcji, głównie przez polisacharydy. Skutkuje to zmniejszeniem stężenia leku we krwi, a co za tym idzie - brakiem lub obniżeniem skuteczności leczenia.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.