Tresiba® Penfill®; -FlexTouch®
Insulin degludec
Tresiba® Penfill® i FlexTouch® - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Tresiba jest wskazana w leczeniu cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 1. roku życia. Lek ten stanowi insulinę bazową przeznaczoną do podawania podskórnego raz na dobę.
Tresiba może być stosowana w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w zależności od typu cukrzycy i indywidualnych potrzeb pacjenta.
Dawkowanie i sposób podawania
Tresiba należy podawać podskórnie raz na dobę, najlepiej o stałej porze każdego dnia. Dawkowanie jest indywidualne i zależy od zapotrzebowania pacjenta na insulinę. Siła działania insuliny degludec wyrażana jest w jednostkach, przy czym 1 jednostka odpowiada 1 jednostce międzynarodowej insuliny ludzkiej.
U pacjentów z cukrzycą typu 2 Tresiba może być stosowana w monoterapii lub w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, agonistami receptora GLP-1 i insuliną szybkodziałającą. W cukrzycy typu 1 Tresiba musi być stosowana w skojarzeniu z insuliną krótko i/lub szybkodziałającą.
Typ cukrzycy | Dawka początkowa | Dalsze postępowanie |
---|---|---|
Cukrzyca typu 2 | 10 jednostek na dobę | Indywidualne dostosowanie dawki |
Cukrzyca typu 1 | Indywidualnie | W skojarzeniu z insuliną posiłkową, indywidualne dostosowanie dawki |
Dawkowanie Tresiby należy dostosowywać na podstawie pomiarów glikemii na czczo.
Tresiba dostępna jest w dwóch stężeniach: 100 jednostek/ml oraz 200 jednostek/ml. Dla stężenia 100 jednostek/ml można ustawić dawkę 1-80 jednostek na wstrzyknięcie, a dla 200 jednostek/ml 2-160 jednostek, w odstępach co 2 jednostki.
Elastyczność czasu podawania
W przypadkach, gdy podanie leku o stałej porze nie jest możliwe, Tresiba umożliwia elastyczne dawkowanie. Należy jednak zawsze zachować co najmniej 8-godzinną przerwę między wstrzyknięciami. Brak doświadczenia klinicznego dotyczącego elastyczności czasu podawania u dzieci i młodzieży.
Zmiana stosowanych insulinowych produktów leczniczych
Przy zmianie z innej insuliny bazowej na Tresibę, może być konieczne dostosowanie dawki:
- Dla pacjentów z cukrzycą typu 2 można przeliczyć jednostki 1:1, a następnie dostosować indywidualnie
- Przy zmianie z insuliny podawanej 2 razy dziennie lub insuliny glargine 300 j./ml należy rozważyć zmniejszenie dawki o 20%
- U pacjentów z cukrzycą typu 1 zaleca się zmniejszenie dawki o 20% i indywidualne dostosowanie
W okresie zmiany insuliny i przez kilka tygodni po zmianie zaleca się ścisłe monitorowanie glikemii.
Szczególne grupy pacjentów
U osób w podeszłym wieku (≥65 lat) Tresiba może być stosowana, ale zaleca się intensywne monitorowanie glikemii i indywidualne dostosowanie dawki. U dzieci powyżej 1. roku życia Tresiba może być stosowana, należy jednak rozważyć zmniejszenie dawki insuliny bazowej i bolusowej przy zmianie z innej insuliny bazowej.
Sposób podawania
Tresiba przeznaczona jest wyłącznie do podawania podskórnego. Nie wolno podawać jej dożylnie ani domięśniowo. Lek należy wstrzykiwać w udo, ramię lub powłoki jamy brzusznej, zmieniając miejsca wstrzyknięć w obrębie tego samego obszaru. Pacjenci powinni używać nowej igły przy każdym wstrzyknięciu.
Warto zapamiętać
- Tresiba to długodziałająca insulina bazowa podawana raz na dobę
- Umożliwia elastyczne dawkowanie przy zachowaniu minimum 8-godzinnej przerwy między wstrzyknięciami
Przeciwwskazania
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania Tresiby jest nadwrażliwość na insulinę degludec lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu Tresiby u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem hipoglikemii, zaburzeniami czynności nerek lub wątroby oraz u osób w podeszłym wieku.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Główne ostrzeżenia dotyczą ryzyka hipoglikemii, zwłaszcza przy pominięciu posiłku lub nieplanowanym wysiłku fizycznym. U dzieci należy szczególnie ostrożnie dostosowywać dawki insuliny. Pacjenci powinni być poinformowani o możliwości zmiany objawów zapowiadających hipoglikemię przy poprawie kontroli glikemii.
Należy monitorować zapotrzebowanie na insulinę w przypadku chorób współistniejących, zwłaszcza infekcji. Przedłużone działanie Tresiby może opóźnić ustąpienie hipoglikemii. W przypadku ciężkiej hiperglikemii zaleca się podanie szybkodziałającej insuliny.
Przy zmianie typu insuliny konieczna jest ścisła kontrola lekarska. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu Tresiby w skojarzeniu z pioglitazonem ze względu na ryzyko niewydolności serca.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Wiele leków może wpływać na metabolizm glukozy i zmieniać zapotrzebowanie na insulinę. Do najważniejszych należą:
- Leki zmniejszające zapotrzebowanie na insulinę: doustne leki przeciwcukrzycowe, agoniści receptora GLP-1, inhibitory MAO, beta-blokery, inhibitory ACE, salicylany
- Leki zwiększające zapotrzebowanie na insulinę: doustne środki antykoncepcyjne, tiazydy, glikokortykosteroidy, hormony tarczycy, leki sympatykomimetyczne, hormon wzrostu
Alkohol może nasilać lub osłabiać działanie hipoglikemizujące insuliny. Beta-blokery mogą maskować objawy hipoglikemii.
Ciąża i karmienie piersią
Brak danych klinicznych dotyczących stosowania Tresiby u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały różnic w działaniu embriotoksycznym i teratogennym w porównaniu z insuliną ludzką. W okresie ciąży zaleca się ścisłą kontrolę glikemii. Zapotrzebowanie na insulinę zwykle zmniejsza się w I trymestrze i zwiększa w II i III trymestrze ciąży.
Brak danych o przenikaniu insuliny degludec do mleka ludzkiego. Nie przewiduje się wpływu na metabolizm karmionych piersią dzieci.
Działania niepożądane
Najczęstszym działaniem niepożądanym jest hipoglikemia. Inne możliwe działania niepożądane to:
- Zaburzenia układu immunologicznego: nadwrażliwość, pokrzywka (rzadko)
- Zaburzenia metabolizmu: hipoglikemia (bardzo często)
- Zaburzenia skórne: lipodystrofia (niezbyt często)
- Reakcje w miejscu wstrzyknięcia: ból, obrzęk, zaczerwienienie (często)
- Obrzęk obwodowy (niezbyt często)
Ciężka hipoglikemia może prowadzić do utraty przytomności i zaburzeń czynności mózgu. Lipodystrofia może wystąpić w miejscu wstrzyknięcia - zaleca się rotację miejsc iniekcji.
Przedawkowanie
Przedawkowanie insuliny może prowadzić do hipoglikemii. Łagodna hipoglikemia może być leczona doustnym podaniem glukozy. W ciężkich przypadkach może być konieczne podanie glukagonu domięśniowo/podskórnie lub glukozy dożylnie. Po ustąpieniu objawów zaleca się doustne podanie węglowodanów, aby zapobiec nawrotowi hipoglikemii.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Insulina degludec wiąże się swoiście z receptorami insulinowymi, dając efekt farmakologiczny analogiczny do insuliny ludzkiej. Jej działanie polega na zmniejszeniu stężenia glukozy we krwi poprzez ułatwienie wychwytu glukozy w tkankach obwodowych i hamowanie uwalniania glukozy z wątroby.
Skład
Substancją czynną leku jest insulina degludec. 1 ml roztworu zawiera 100 jednostek (3,66 mg) lub 200 jednostek (7,32 mg) insuliny degludec.
Tresiba to nowoczesna insulina bazowa o przedłużonym działaniu, umożliwiająca elastyczne dawkowanie przy zachowaniu dobrej kontroli glikemii. Wymaga jednak ścisłego monitorowania, zwłaszcza w początkowym okresie leczenia i przy zmianie z innych insulin.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia