Wyszukaj produkt

Trelegy Ellipta

Fluticasone furoate + Umeclidinium + Vilanterol

prosz. do inhal., podzielony
92/55/22 µg/dawkę
1 inhal. (30 dawek)
Wziewnie
Rx
100%
235,82
30% (1)
92,09
(2)
bezpł.

Trelegy Ellipta - informacje dla lekarza

Wskazania

Trelegy Ellipta jest wskazany do podtrzymującego leczenia u dorosłych pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, u których stosowanie leczenia wziewnym kortykosteroidem w skojarzeniu z długo działającym β2-agonistą lub długo działającym β2-agonistą w skojarzeniu z długo działającym antagonistą receptora muskarynowego jest niewystarczające.

Dawkowanie

Zalecana i maksymalna dawka to 1 inhalacja produktu leczniczego Trelegy Ellipta 92 µg/55 µg/22 µg raz na dobę, każdego dnia o tej samej porze.

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 1 inhalacja raz na dobę
Pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat) Nie jest konieczne dostosowanie dawki
Zaburzenia czynności nerek Nie jest konieczne dostosowanie dawki
Zaburzenia czynności wątroby Nie jest konieczne dostosowanie dawki, ale należy zachować ostrożność u pacjentów z umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami czynności wątroby
Dzieci i młodzież (<18 lat) Stosowanie nie jest właściwe w tej grupie wiekowej

W przypadku pominięcia dawki, następną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze następnego dnia. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Sposób podawania

Trelegy Ellipta przeznaczony jest wyłącznie do podawania wziewnego. Należy poinstruować pacjenta o prawidłowym stosowaniu inhalatora:

  • Otworzyć pokrywę inhalatora, gdy pacjent jest gotowy do inhalacji dawki
  • Nie wstrząsać inhalatorem
  • Przesunąć pokrywę w dół aż do usłyszenia "kliknięcia" - produkt jest gotowy do inhalacji
  • Wykonać spokojny, głęboki wydech
  • Włożyć ustnik do ust i szczelnie objąć wargami
  • Wykonać jeden długi, równomierny i głęboki wdech
  • Wstrzymać oddech na 3-4 sekundy
  • Wyjąć inhalator z ust i wykonać spokojny wydech

Po użyciu inhalatora należy przepłukać jamę ustną wodą, nie połykając jej. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w jamie ustnej i gardle.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie należy stosować produktu Trelegy Ellipta u pacjentów z astmą, ponieważ jego stosowanie nie było badane w tej grupie pacjentów. Produkt nie jest przeznaczony do leczenia ostrych epizodów skurczu oskrzeli.

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z:

  • Niestabilną lub zagrażającą życiu chorobą układu krążenia
  • Umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami czynności wątroby
  • Gruźlicą płuc lub przewlekłymi/nieleczonymi zakażeniami
  • Jaskrą z wąskim kątem przesączania
  • Zatrzymaniem moczu
  • Cukrzycą

U pacjentów z POChP otrzymujących wziewne kortykosteroidy zaobserwowano zwiększenie częstości występowania zapalenia płuc. Lekarze powinni wnikliwie obserwować pacjentów pod kątem rozwoju zapalenia płuc.

Interakcje

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania z:

  • Silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, rytonawir)
  • Lekami β-adrenolitycznymi
  • Lekami powodującymi hipokaliemię

Ciąża i laktacja

Stosowanie produktu Trelegy Ellipta u kobiet w ciąży należy rozważyć jedynie wtedy, gdy oczekiwana korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu. Nie wiadomo, czy składniki leku przenikają do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka i matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Zapalenie nosogardzieli (7%)
  • Ból głowy (5%)
  • Zakażenia górnych dróg oddechowych (2%)

Inne istotne działania niepożądane obejmują zapalenie płuc, kandydozę jamy ustnej i gardła, tachyarytmię nadkomorową oraz reakcje nadwrażliwości.

Właściwości farmakodynamiczne

Trelegy Ellipta zawiera trzy substancje czynne:

  • Flutykazonu furoinian - kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym
  • Umeklidynium - długo działający antagonista receptora muskarynowego (LAMA)
  • Wilanterol - selektywny, długo działający agonista receptora β2-adrenergicznego (LABA)

Kombinacja tych substancji zapewnia rozszerzenie oskrzeli i zmniejszenie stanu zapalnego, co prowadzi do poprawy czynności płuc i zmniejszenia objawów POChP.

Warto zapamiętać:

Kluczowe informacje:

  • Trelegy Ellipta jest wskazany wyłącznie do leczenia POChP, nie należy stosować go w astmie
  • Lek podaje się raz na dobę w postaci jednej inhalacji

Trelegy Ellipta zapewnia skuteczne leczenie podtrzymujące u pacjentów z POChP, u których dotychczasowe leczenie skojarzone jest niewystarczające. Należy jednak pamiętać o monitorowaniu pacjentów pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie zapalenia płuc.


1) Leczenie podtrzymujące u pacjentów dorosłych z umiarkowaną lub ciężką przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), u których nie uzyskuje się odpowiedniego efektu leczenia podczas jednoczesnego stosowania kortykosteroidu wziewnego i długo działającego agonisty receptorów beta 2 lub jednoczesnego stosowania długo działającego agonisty receptorów beta 2 i długo działającego antagonisty receptorów muskarynowych
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.