Wyszukaj produkt

Travatan®

Travoprost

krople do oczu [roztw.]
40 µg/ml
1 but. 2,5 ml
Na spojówkę oka
Rx
100%
36,54
(1)
8,06
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Travatan® - charakterystyka produktu leczniczego dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Travatan® jest wskazany do obniżania podrzgałkowego u pacjentów z nadciśnieniem ocznym lub jaskrą z otwartym kątem przesączania. Lek ten stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu tych schorzeń okulistycznych.

Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego jest kluczowym celem terapeutycznym w leczeniu jaskry, gdyż pozwala spowolnić lub zatrzymać postęp choroby i związane z nią uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Zalecane dawkowanie
Dorośli i osoby w podeszłym wieku 1 kropla raz na dobę do worka spojówkowego chorego oka/oczu, najlepiej wieczorem
Dzieci i młodzież poniżej 18 lat Nie zaleca się stosowania ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek Nie ma potrzeby modyfikacji dawkowania

Tabela 1. Zalecane dawkowanie preparatu Travatan® w zależności od grupy pacjentów

Po podaniu leku zaleca się uciśnięcie kanału nosowo-łzowego lub delikatne zamknięcie powieki przez 2 minuty. Takie postępowanie może zmniejszyć układowe wchłanianie leku i ograniczyć jego ogólnoustrojowe działania niepożądane.

W przypadku stosowania więcej niż jednego miejscowo działającego produktu okulistycznego, należy zachować co najmniej 5-minutową przerwę między podaniem poszczególnych leków.

Jeśli pacjent zapomni zastosować lek, należy kontynuować leczenie podając następną dawkę zgodnie z ustalonym schematem. Nie należy stosować dawki większej niż 1 kropla do chorego oka/oczu raz na dobę.

Optymalne działanie lecznicze uzyskuje się podając dawkę leku wieczorem, co związane jest z dobowym rytmem wytwarzania cieczy wodnistej.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia preparatem Travatan®, pacjent musi być poinformowany o możliwości trwałej zmiany koloru oka. Lek może powodować stopniową zmianę koloru oka poprzez zwiększanie liczby melanosomów w melanocytach tęczówki. Zmiany te postępują powoli i mogą być niezauważalne przez miesiące lub lata.

Zmiany zabarwienia oczu obserwowano głównie u pacjentów o mieszanym kolorze tęczówek (np. niebiesko-brązowym, szaro-brązowym), jednak mogą one wystąpić także u osób z oczami koloru brązowego. Jednostronne leczenie może spowodować trwałą różnobarwność oczu.

Travatan® może powodować również stopniowe zmiany rzęs leczonego oka lub oczu, obejmujące zwiększenie długości, grubości, zabarwienia i/lub liczby rzęs. Mechanizm powstawania tych zmian oraz ich odległe następstwa nie są obecnie znane.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów z bezsoczewkowością, bezsoczewkowością rzekomą z rozdarciem tylnej części torby soczewki lub z soczewką przedniokomorową, a także u chorych ze znanymi czynnikami ryzyka powstania torbielowatego obrzęku plamki.

Travatan® zawiera glikol propylenowy, który może wywoływać podrażnienie skóry, oraz polioksyetylenowany uwodorniony olej rycynowy 40, który może powodować reakcje skórne.

U pacjentów ze skłonnościami do powstawania zapaleń tęczówki lub błony naczyniowej oka preparat powinien być stosowany z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie przeprowadzono formalnych badań dotyczących interakcji Travatanu® z innymi lekami. Jednakże, ze względu na miejscowe stosowanie i niskie stężenie substancji czynnej w krążeniu ogólnym, ryzyko klinicznie istotnych interakcji jest niewielkie.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Travatan® nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia.

Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią, gdyż nie wiadomo, czy trawoprost przenika do mleka kobiecego. Badania na zwierzętach wykazały jednak, że trawoprost i jego metabolity przenikają do mleka.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym związanym ze stosowaniem Travatanu® jest przekrwienie oka (22%), obejmujące gałkę oczną, spojówkę lub twardówkę. Przekrwienie to ma zwykle charakter łagodny i rzadko prowadzi do przerwania leczenia.

Inne często występujące działania niepożądane obejmują:

  • Nadmierne zabarwienie tęczówki (29,5% w długoterminowym badaniu)
  • Ból oka
  • Świąd oka
  • Uczucie dyskomfortu w oku
  • Suchość oka
  • Nadmierny wzrost rzęs
  • Przebarwienie rzęs

Rzadziej obserwowane działania niepożądane to m.in. zapalenie rogówki, zapalenie tęczówki, niewyraźne widzenie, zapalenie powiek czy alergiczne reakcje oczne.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Trawoprost, substancja czynna preparatu Travatan®, jest analogiem prostaglandyny F2α. Działa jako pełny agonista receptora prostaglandynowego FP, wykazując wysoką selektywność i powinowactwo do tego receptora.

Mechanizm działania trawoprostu polega na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej przez beleczkowanie kąta przesączania oraz przez drogi naczyniówkowo-twardówkowe. Efekt obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego rozpoczyna się około 2 godziny po podaniu leku, osiągając maksimum po 12 godzinach. Znaczące obniżenie ciśnienia może utrzymywać się przez ponad 24 godziny po zastosowaniu pojedynczej dawki.

Warto zapamiętać
  • Travatan® jest skutecznym lekiem obniżającym ciśnienie wewnątrzgałkowe u pacjentów z jaskrą otwartego kąta lub nadciśnieniem ocznym.
  • Lek może powodować trwałe zmiany w kolorze tęczówki oraz wzroście i zabarwieniu rzęs, o czym należy poinformować pacjenta przed rozpoczęciem terapii.

Stosowanie preparatu Travatan® wymaga regularnego monitorowania pacjenta pod kątem skuteczności leczenia oraz potencjalnych działań niepożądanych. Szczególną uwagę należy zwrócić na zmiany w wyglądzie oczu oraz ewentualne objawy podrażnienia. W przypadku wystąpienia nietypowych objawów lub braku odpowiedzi na leczenie, należy rozważyć modyfikację terapii.


1) Jaskra
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.