Wyszukaj produkt

Translarna

Ataluren

granulki do przyg. zaw. doust.
125 mg
30 sasz.
Doustnie
Rx-z
CHB
13885,30
(1)
bezpł.
Translarna
granulki do przyg. zaw. doust.
250 mg
30 sasz.
Doustnie
Rx-z
CHB
27770,59
(1)
bezpł.
Translarna
granulki do przyg. zaw. doust.
1000 mg
30 sasz.
Doustnie
Rx-z
CHB
106954,69
(1)
bezpł.

Translarna (ataluren) - szczegółowe informacje dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Translarna jest wskazana w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne'a (DMD) warunkowanej przez mutację nonsensowpacjentów chodzących w wieku od 2 lat. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest potwierdzenie obecności mutacji nonsensownej w genie dystrofiny za pomocą badań genetycznych.

Lek przeznaczony jest dla wąskiej, ściśle określonej grupy pacjentów z DMD posiadających specyficzną mutację genetyczną.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinno być rozpoczynane wyłącznie przez lekarza specjalistę doświadczonego w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne'a/Beckera. Ataluren podaje się doustnie 3 razy dziennie.

Pora dnia Dawka
Rano 10 mg/kg masy ciała
Południe 10 mg/kg masy ciała
Wieczór 20 mg/kg masy ciała

Całkowita dawka dobowa wynosi 40 mg/kg masy ciała. Odstępy między dawkami powinny wynosić 6 godzin między dawką poranną i południową oraz południową i wieczorną, a 12 godzin między dawką wieczorną a poranną następnego dnia.

Schemat dawkowania jest ściśle określony i wymaga precyzyjnego przestrzegania zarówno dawek, jak i odstępów czasowych między nimi.

Sposób podawania

Translarna powinna być podawana doustnie po sporządzeniu zawiesiny w płynie (np. woda, mleko, sok owocowy) lub półpłynnym jedzeniu (np. jogurt, mus jabłkowy). Saszetkę należy otworzyć bezpośrednio przed przygotowaniem dawki. Całą zawartość saszetki należy wymieszać z co najmniej 30 ml płynu lub 3 łyżeczkami półpłynnego jedzenia. Przygotowaną dawkę należy dokładnie wymieszać przed podaniem. Ilość płynu lub półpłynnego jedzenia można zwiększyć zgodnie z preferencjami pacjenta.

Prawidłowe przygotowanie i podanie leku jest kluczowe dla jego skuteczności. Należy dokładnie poinstruować pacjenta lub opiekuna o sposobie przygotowania dawki.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Jednoczesne stosowanie dożylnych aminoglikozydów

Przeciwwskazania są ograniczone, ale należy zwrócić szczególną uwagę na unikanie jednoczesnego stosowania z dożylnymi aminoglikozydami.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Funkcja nerek: U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (eGFR < 30 ml/min) obserwowano zwiększoną ekspozycję na ataluren i jego metabolity. Nie zaleca się stosowania leku u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub krańcową niewydolnością nerek, chyba że potencjalne korzyści przewyższają ryzyko. Należy ściśle monitorować pacjentów pod kątem toksyczności metabolitów i zmniejszenia skuteczności leku.

Profil lipidowy: U niektórych pacjentów zaobserwowano zmiany w profilu lipidowym (zwiększone stężenie triglicerydów i cholesterolu). Zaleca się coroczne kontrolowanie stężenia cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i triglicerydów.

Ciśnienie tętnicze: U pacjentów stosujących jednocześnie kortykosteroidy systemowe zaleca się kontrolę ciśnienia tętniczego co 6 miesięcy.

Funkcja nerek: Zaleca się kontrolę stężenia kreatyniny w surowicy, azotu mocznikowego we krwi i cystatyny C co 6-12 miesięcy.

Pacjenci leczeni atalurenem wymagają regularnego monitorowania funkcji nerek, profilu lipidowego i ciśnienia tętniczego. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Aminoglikozydy: Jednoczesne stosowanie dożylnych aminoglikozydów z atalurenem jest przeciwwskazane ze względu na zwiększone ryzyko nefrotoksyczności.

Induktory UGT1A9: Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu atalurenu z induktorami UGT1A9 (np. ryfampicyna), gdyż mogą one zmniejszać ekspozycję na ataluren.

Substraty OAT1, OAT3 i OATP1B3: Ataluren może zwiększać stężenie leków będących substratami tych transporterów (np. oseltamiwir, acyklowir, kaptopryl, furosemid, statyny). Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu, szczególnie w przypadku leków o wąskim indeksie terapeutycznym.

Ataluren wchodzi w istotne interakcje z wieloma grupami leków, co wymaga szczególnej uwagi przy planowaniu terapii skojarzonej.

Warto zapamiętać
  • Translarna jest wskazana wyłącznie w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne'a z potwierdzoną mutacją nonsensowną w genie dystrofiny.
  • Lek podaje się w 3 dawkach dziennie (rano, w południe i wieczorem) w ściśle określonych odstępach czasowych.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥5% pacjentów) to: wymioty, biegunka, nudności, ból głowy, ból w nadbrzuszu i nadmiar gazów jelitowych. Większość działań niepożądanych miała nasilenie łagodne do umiarkowanego.

Obserwowano również zmiany w wynikach badań laboratoryjnych, takie jak zwiększenie stężenia lipidów w surowicy oraz niewielkie zwiększenie stężenia kreatyniny, azotu mocznikowego i cystatyny C.

Profil bezpieczeństwa atalurenu jest stosunkowo korzystny, ale wymaga regularnego monitorowania parametrów biochemicznych.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Ataluren umożliwia rybosomom translację pełnej cząsteczki mRNA mimo obecności przedwczesnego kodonu stop, co prowadzi do wytworzenia funkcjonalnego białka dystrofiny o pełnej długości.

Unikalny mechanizm działania atalurenu pozwala na przezwyciężenie skutków specyficznej mutacji genetycznej, co czyni go terapią celowaną dla określonej grupy pacjentów z DMD.

Podsumowanie

Translarna (ataluren) jest innowacyjnym lekiem stosowanym w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne'a u pacjentów z mutacją nonsensowną. Wymaga ścisłego przestrzegania schematu dawkowania i regularnego monitorowania pacjenta. Pomimo korzystnego profilu bezpieczeństwa, konieczna jest ostrożność ze względu na potencjalne interakcje lekowe i wpływ na funkcję nerek.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.