Wyszukaj produkt

Torendo® Q-Tab®

Risperidone

tabl. uleg. rozp. w j. ustnej
2 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
16,90
(1)
5,79
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Torendo® Q-Tab®
tabl. uleg. rozp. w j. ustnej
2 mg
50 szt.
Doustnie
Rx
100%
36,12
(1)
3,54
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Torendo® Q-Tab®
tabl. uleg. rozp. w j. ustnej
1 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
8,93
(1)
4,97
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Torendo® Q-Tab®
tabl. uleg. rozp. w j. ustnej
1 mg
50 szt.
Doustnie
Rx
100%
19,21
(1)
4,52
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Torendo® Q-Tab® - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Produkt leczniczy Torendo® Q-Tab® jest wskazany w:

  • Leczeniu schizofrenii
  • Leczeniu epizodów maniakalnych o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
  • Krótkotrwałym leczeniu (do 6 tygodni) uporczywej agresji u pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego w stopniu umiarkowanym do ciężkiego, nie reagujących na metody niefarmakologiczne oraz gdy istnieje ryzyko, że pacjent będzie stanowił zagrożenie dla samego siebie lub innych osób
  • Krótkotrwałym objawowym (do 6 tygodni) leczeniu uporczywej agresji w przebiegu zaburzeń zachowania u dzieci w wieku od 5 lat i młodzieży ze sprawnością intelektualną poniżej przeciętnej bądź upośledzonych umysłowo, zdiagnozowanych według kryteriów DSM-IV, u których nasilenie agresji i innych zachowań destrukcyjnych wymaga leczenia farmakologicznego

W przypadku stosowania u dzieci i młodzieży z zaburzeniami zachowania, farmakoterapia powinna stanowić integralną część wszechstronnego programu terapeutycznego, obejmującego działania psychospołeczne i edukacyjne. Zaleca się, aby rysperydon był przepisywany przez lekarza specjalistę w dziedzinie neurologii dziecięcej oraz psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej lub lekarza specjalizującego się w leczeniu zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży.

Dawkowanie i sposób podawania

Schizofrenia
Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli - Początkowa dawka: 2 mg/dobę
- Dawka może być zwiększona drugiego dnia do 4 mg/dobę
- Optymalna dawka terapeutyczna: 4-6 mg/dobę
- Dawki >10 mg/dobę nie wykazują większej skuteczności, mogą powodować więcej objawów pozapiramidowych
- Maksymalna zalecana dawka: 16 mg/dobę
Pacjenci w wieku podeszłym - Dawka początkowa: 0,5 mg 2x/dobę
- Dawka może być zwiększana o 0,5 mg 2x/dobę do 1-2 mg 2x/dobę

Produkt może być podawany raz lub dwa razy na dobę. U niektórych pacjentów może być wskazane wolniejsze dostosowywanie dawki oraz mniejsza dawka początkowa i podtrzymująca.

Epizody maniakalne w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli - Dawka początkowa: 2 mg raz na dobę
- Dawkę można zwiększać o 1 mg/dobę, nie częściej niż co 24h
- Zakres dawek: 1-6 mg/dobę
Pacjenci w wieku podeszłym - Dawka początkowa: 0,5 mg 2x/dobę
- Dawka może być zwiększana o 0,5 mg 2x/dobę do 1-2 mg 2x/dobę

Kontynuacja leczenia powinna być weryfikowana i uzasadniona aktualnym stanem pacjenta.

Uporczywa agresja u pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego

Dawka początkowa: 0,25 mg 2x/dobę. W razie konieczności dawkę można zwiększać o 0,25 mg 2x/dobę, nie częściej niż co drugi dzień. Optymalna dawka dla większości pacjentów wynosi 0,5 mg 2x/dobę. Niektórzy pacjenci mogą wymagać dawek do 1 mg 2x/dobę.

Nie należy stosować rysperydonu dłużej niż 6 tygodni w tym wskazaniu. Pacjentów należy poddawać regularnej ocenie.

Zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży
Masa ciała Dawkowanie
≥50 kg - Dawka początkowa: 0,5 mg/dobę
- Dawkę można zwiększać o 0,5 mg/dobę, nie częściej niż co drugi dzień
- Optymalna dawka: 1 mg/dobę (zakres 0,5-1,5 mg/dobę)
<50 kg - Dawka początkowa: 0,25 mg/dobę
- Dawkę można zwiększać o 0,25 mg/dobę, nie częściej niż co drugi dzień
- Optymalna dawka: 0,5 mg/dobę (zakres 0,25-0,75 mg/dobę)

Kontynuacja leczenia powinna być weryfikowana i uzasadniana aktualnym stanem pacjenta.

Specjalne grupy pacjentów

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby należy zmniejszyć o połowę dawkę początkową i kolejne dawki rysperydonu oraz stosować wolniejsze zwiększanie dawek.

Sposób podawania

Produkt leczniczy przeznaczony jest do stosowania doustnego. Pokarm nie wpływa na wchłanianie rysperydonu. Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej są kruche, dlatego nie należy ich wyciskać z folii. Blister należy otwierać poprzez pociągnięcie folii za jej brzeg i zdjęcie jej. Następnie należy wytrząsnąć tabletkę. Tabletki należy przyjmować niezwłocznie po wyjęciu z blistra. Tabletka ulega rozpadowi w ciągu kilku sekund od umieszczenia jej na języku, dlatego popijanie wodą nie jest konieczne. Tabletek nie wolno dzielić.

W przypadku przerwania stosowania produktu leczniczego, zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki. Po nagłym odstawieniu leków przeciwpsychotycznych stosowanych w dużych dawkach bardzo rzadko opisywano objawy wynikające z ich odstawienia, w tym: nudności, wymioty, nadmierne pocenie się i bezsenność. Mogą także ponownie wystąpić objawy psychotyczne i ruchy mimowolne.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

U pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem leczonych rysperydonem występuje zwiększone ryzyko zgonu w porównaniu z placebo. Należy zachować szczególną ostrożność stosując rysperydon u pacjentów z czynnikami ryzyka udaru mózgu.

Rysperydon może powodować niedociśnienie ortostatyczne, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami układu krążenia.

Podczas stosowania leków przeciwpsychotycznych, w tym rysperydonu, zgłaszano przypadki leukopenii, neutropenii i agranulocytozy. Pacjentów z istotną klinicznie małą liczbą białych krwinek lub polekową leukopenią/neutropenią w wywiadzie należy monitorować przez pierwsze kilka miesięcy leczenia.

Rysperydon może powodować hiperglikemię i zaostrzenie przebiegu cukrzycy. Zaleca się odpowiednią obserwację kliniczną pacjentów z cukrzycą oraz pacjentów z czynnikami ryzyka rozwoju cukrzycy.

Podczas leczenia rysperydonem zgłaszano przypadki istotnego zwiększenia masy ciała. Zaleca się regularną kontrolę masy ciała.

U pacjentów leczonych lekami o działaniu antagonistycznym na receptory dopaminergiczne, w tym rysperydonem, może wystąpić złośliwy zespół neuroleptyczny. W takim przypadku należy przerwać stosowanie wszystkich leków przeciwpsychotycznych.

Rysperydon należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą Parkinsona lub otępieniem z obecnością ciał Lewy'ego ze względu na zwiększone ryzyko złośliwego zespołu neuroleptycznego oraz zwiększoną wrażliwość na leki przeciwpsychotyczne.

Należy zachować ostrożność przepisując rysperydon pacjentom z wydłużeniem odstępu QT w wywiadzie lub z chorobami zwiększającymi ryzyko wydłużenia odstępu QT.

Warto zapamiętać
  • Rysperydon zwiększa ryzyko zgonu u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem
  • Podczas leczenia rysperydonem należy monitorować masę ciała oraz parametry metaboliczne pacjenta

Interakcje

Rysperydon należy stosować ostrożnie w skojarzeniu z innymi substancjami działającymi ośrodkowo, w szczególności z alkoholem, opioidami, lekami przeciwhistaminowymi i benzodiazepinami.

Karbamazepina i inne leki indukujące CYP3A4 mogą zmniejszać stężenie rysperydonu w osoczu. W przypadku rozpoczynania lub przerywania leczenia tymi lekami należy ponownie ocenić dawkowanie rysperydonu.

Fluoksetyna, paroksetyna i inne inhibitory CYP2D6 mogą zwiększać stężenie rysperydonu w osoczu. Należy rozważyć zmniejszenie dawki rysperydonu w przypadku jednoczesnego stosowania tych leków.

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania rysperydonu u kobiet w ciąży. Rysperydon można stosować w ciąży jedynie w przypadku, gdy potencjalne korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Rysperydon i jego metabolity przenikają do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie rysperydonu, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥10% pacjentów) to: parkinsonizm, sedacja/senność, ból głowy i bezsenność. Inne często występujące działania niepożądane obejmują: niepokój, lęk, zawroty głowy, zmęczenie, gorączkę, zaparcia, nudności/wymioty, niestrawność, biegunkę, nadmierne ślinienie, ból brzucha, suchość w ustach, ból mięśni i kości, wysypkę, infekcje nosa i gardła oraz tachykardię.

Szczególnej uwagi wymagają następujące działania niepożądane:

  • Zwiększone ryzyko zgonu u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem
  • Zdarzenia naczyniowo-mózgowe u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem
  • Złośliwy zespół neuroleptyczny
  • Późne dyskinezy
  • Wydłużenie odstępu QT
  • Hiperglikemia i cukrzyca
  • Zwiększenie masy ciała
  • Hiperprolaktynemia

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania obejmują: sedację, tachykardię, niedociśnienie i objawy pozapiramidowe. Opisywano przypadki wydłużenia odstępu QT i drgawek. Nie ma swoistego antidotum na rysperydon. Należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Monitorować czynności życiowe i EKG.

Właściwości farmakodynamiczne

Rysperydon jest antagonistą receptorów serotoninergicznych 5-HT2 i dopaminergicznych D2. Wykazuje także powinowactwo do receptorów α1-adrenergicznych, histaminowych H1 i α2-adrenergicznych. Nie ma powinowactwa do receptorów cholinergicznych. Zrównoważone działanie antagonistyczne na receptory serotoninergiczne i dopaminergiczne może zmniejszać ryzyko objawów pozapiramidowych i rozszerzać działanie terapeutyczne na objawy negatywne i zaburzenia afektywne w schizofrenii.

Skład

1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 1 mg lub 2 mg rysperydonu.

Rysperydon jest skutecznym lekiem przeciwpsychotycznym o szerokim spektrum zastosowań w psychiatrii. Jego stosowanie wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na potencjalne działania niepożądane, szczególnie u osób w podeszłym wieku i pacjentów z chorobami współistniejącymi.


1) Schizofrenia
Zespół Tourette'a; F21; F22; F23; F24; F25; F28; F29 wg ICD-10; Depresja lub zaburzenia depresyjne (F32; F33; F34; F38; F39 wg ICD-10); tiki (F95.0; F95.1; F95.8; F95.9 wg ICD-10) - do ukończenia 18 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.