Wyszukaj produkt

Torendo® Q-Tab®

Risperidone

tabl. uleg. rozp. w j. ustnej
1 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
8,93
(1)
4,97
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Torendo® Q-Tab®
tabl. uleg. rozp. w j. ustnej
2 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
16,90
(1)
5,79
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Torendo® Q-Tab®
tabl. uleg. rozp. w j. ustnej
2 mg
50 szt.
Doustnie
Rx
100%
36,12
(1)
3,54
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Torendo® Q-Tab®
tabl. uleg. rozp. w j. ustnej
1 mg
50 szt.
Doustnie
Rx
100%
19,21
(1)
4,52
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Torendo® Q-Tab® - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania:

Produkt leczniczy Torendo® Q-Tab® jest wskazany w:

  • Leczeniu schizofrenii
  • Leczeniu epizodów maniakalnych o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
  • Krótkotrwałym leczeniu (do 6 tygodni) uporczywej agresji u pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego w stopniu umiarkowanym do ciężkiego, nie reagujących na metody niefarmakologiczne oraz gdy istnieje ryzyko, że pacjent będzie stanowił zagrożenie dla samego siebie lub innych osób
  • Krótkotrwałym objawowym (do 6 tygodni) leczeniu uporczywej agresji w przebiegu zaburzeń zachowania u dzieci w wieku od 5 lat i młodzieży ze sprawnością intelektualną poniżej przeciętnej bądź upośledzonych umysłowo, zdiagnozowanych według kryteriów DSM-IV, u których nasilenie agresji i innych zachowań destrukcyjnych wymaga leczenia farmakologicznego

W przypadku zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży, farmakoterapia powinna stanowić integralną część wszechstronnego programu terapeutycznego, obejmującego działania psychospołeczne i edukacyjne. Zaleca się, aby rysperydon był przepisywany przez lekarza specjalistę w dziedzinie neurologii dziecięcej oraz psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej lub lekarza specjalizującego się w leczeniu zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży.

Dawkowanie i sposób podawania:

Schizofrenia

Dorośli: Produkt leczniczy może być podawany raz lub 2 razy na dobę. Leczenie należy rozpocząć od dawki 2 mg/dobę. Dawka może być zwiększona drugiego dnia do 4 mg/dobę. Od tego momentu dawka może pozostać niezmieniona albo, jeśli zaistnieje taka konieczność, indywidualnie dostosowywana. Przeciętna, optymalna dawka terapeutyczna wynosi od 4-6 mg/dobę. U niektórych pacjentów może być wskazane wolniejsze dostosowywanie dawki oraz mniejsza dawka początkowa i podtrzymująca. Dawki większe niż 10 mg/dobę nie wykazują większej skuteczności w stosunku do mniejszych dawek, mogą natomiast powodować zwiększenie częstości objawów pozapiramidowych. Nie zbadano bezpieczeństwa stosowania dawek większych niż 16 mg/dobę, a zatem ich stosowanie nie jest zalecane.

Pacjenci w wieku podeszłym: Zalecana dawka początkowa wynosi 0,5 mg 2 razy na dobę. Dawka może być indywidualnie dostosowywana i zwiększana o 0,5 mg 2 razy na dobę do dawki 1-2 mg 2 razy na dobę.

Dzieci i młodzież: Produkt leczniczy nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 18 lat ze schizofrenią ze względu na brak wystarczających danych dotyczących skuteczności.

Należy regularnie oceniać stan pacjenta i rozważać potrzebę kontynuacji leczenia, szczególnie u pacjentów ze schizofrenią.

Epizody maniakalne w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych

Dorośli: Produkt leczniczy powinien być podawany raz na dobę, dawka początkowa to 2 mg. W razie konieczności, dawkę powinno zwiększać się o 1 mg/dobę, nie częściej niż co 24 godziny. Dawkę rysperydonu można dostosowywać indywidualnie w zakresie od 1-6 mg/dobę w zależności od skuteczności i tolerancji u każdego pacjenta. Nie zbadano bezpieczeństwa stosowania dawek większych niż 6 mg/dobę w leczeniu epizodów maniakalnych.

Pacjenci w wieku podeszłym: Zalecana dawka początkowa wynosi 0,5 mg 2 razy na dobę. Dawka może być indywidualnie dostosowywana i zwiększana o 0,5 mg 2 razy na dobę do dawki 1-2 mg 2 razy na dobę. Należy zachować ostrożność ze względu na niewystarczającą ilość danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u osób w podeszłym wieku.

Dzieci i młodzież: Produkt leczniczy nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 18 lat z epizodami maniakalnymi w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych ze względu na brak wystarczających danych dotyczących skuteczności.

Podobnie jak w przypadku innych leków stosowanych objawowo, kontynuacja leczenia produktem leczniczym powinna być weryfikowana i uzasadniona aktualnym stanem pacjenta.

Uporczywa agresja u pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego w stopniu umiarkowanym do ciężkiego

Zalecana dawka początkowa wynosi 0,25 mg 2 razy na dobę. W razie konieczności, dawka może być indywidualnie zwiększana o 0,25 mg 2 razy na dobę, nie częściej, niż co drugi dzień. Optymalna dawka dla większości pacjentów wynosi 0,5 mg 2 razy na dobę. Niektórzy pacjenci mogą jednak wymagać stosowania dawek do 1 mg 2 razy na dobę.

Nie należy stosować rysperydonu dłużej niż 6 tygodni w leczeniu uporczywej agresji u pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego. Pacjentów należy poddawać regularnej i częstej ocenie rozważając potrzebę kontynuacji leczenia.

Zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży

Dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat:

Masa ciała Dawka początkowa Dawka optymalna
≥50 kg 0,5 mg/dobę 1 mg/dobę
<50 kg 0,25 mg/dobę 0,5 mg/dobę

W razie konieczności, dawkowanie może być indywidualnie dostosowywane poprzez zwiększanie dawki o 0,5 mg (≥50 kg) lub 0,25 mg (<50 kg) na dobę, nie częściej, niż co drugi dzień. U niektórych pacjentów może być konieczne stosowanie dawek do 1,5 mg/dobę (≥50 kg) lub 0,75 mg/dobę (<50 kg).

Podobnie jak w przypadku innych leków stosowanych objawowo, kontynuacja leczenia rysperydonem powinna być weryfikowana i uzasadniana aktualnym stanem pacjenta.

Nie zaleca się stosowania rysperydonu u dzieci w wieku poniżej 5 lat ze względu na niewystarczającą ilość danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w tym wskazaniu u dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Zaburzenia czynności nerek i wątroby

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek eliminacja czynnej frakcji przeciwpsychotycznej następuje wolniej niż u pacjentów z prawidłową czynnością nerek. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby występuje zwiększone stężenie wolnej frakcji rysperydonu w osoczu.

Bez względu na rodzaj wskazania terapeutycznego, u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, powinno się zmniejszyć o połowę dawkę początkową i kolejne dawki rysperydonu oraz stosować wolniejsze zwiększanie dawek. W tej grupie pacjentów rysperydon powinien być stosowany z ostrożnością.

Sposób podawania

Produkt leczniczy przeznaczony jest do stosowania doustnego. Pokarm nie wpływa na wchłanianie rysperydonu.

Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej są kruche, dlatego nie należy ich wyciskać z folii, ponieważ to może spowodować uszkodzenie tabletki. Blister należy otwierać poprzez pociągnięcie folii za jej brzeg i zdjęcie jej. Następnie należy wytrząsnąć tabletkę. Tabletkę należy przyjmować niezwłocznie po wyjęciu z blistra.

Tabletka ulega rozpadowi w ciągu kilku sekund od umieszczenia jej na języku, dlatego popijanie wodą nie jest konieczne. Tabletek nie wolno dzielić. Tabletki można również umieścić w szklance lub filiżance wody i natychmiast wypić.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Pacjenci w podeszłym wieku z otępieniem: Zwiększona śmiertelność u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem stosujących atypowe leki przeciwpsychotyczne, w tym rysperydon. Zwiększone ryzyko zdarzeń niepożądanych dotyczących krążenia mózgowego. Rysperydon należy stosować z ostrożnością u pacjentów z czynnikami ryzyka wystąpienia udaru mózgu.

Niedociśnienie ortostatyczne: Ze względu na działanie blokujące receptory alfa, może wystąpić niedociśnienie (niedociśnienie ortostatyczne), zwłaszcza podczas początkowej fazy ustalania dawki. Należy zachować ostrożność u pacjentów ze schorzeniami układu krążenia.

Leukopenia, neutropenia i agranulocytoza: Zgłaszano przypadki leukopenii, neutropenii i agranulocytozy. Pacjentów z istotną klinicznie małą liczbą białych krwinek lub polekową leukopenią/neutropenią w wywiadzie należy monitorować przez pierwsze kilka miesięcy leczenia.

Późne dyskinezy/objawy pozapiramidowe: Leki wykazujące właściwości antagonistyczne w stosunku do receptorów dopaminowych związane są z występowaniem późnych dyskinez. W przypadku wystąpienia objawów podmiotowych i przedmiotowych późnych dyskinez, należy rozważyć przerwanie leczenia wszelkimi lekami przeciwpsychotycznymi.

Złośliwy zespół neuroleptyczny: W przypadku wystąpienia złośliwego zespołu neuroleptycznego należy przerwać stosowanie wszystkich leków przeciwpsychotycznych, w tym rysperydonu.

Choroba Parkinsona i otępienie z obecnością ciał Lewy'ego: Lekarze powinni rozważyć stosunek ryzyka do korzyści przepisując leki przeciwpsychotyczne, w tym rysperydon, pacjentom z chorobą Parkinsona lub otępieniem z obecnością ciał Lewy'ego. Rysperydon może zaostrzyć przebieg choroby Parkinsona.

Hiperglikemia i cukrzyca: U pacjentów leczonych atypowymi lekami przeciwpsychotycznymi, w tym rysperydonem, zgłaszano hiperglikemię, cukrzycę i zaostrzenie przebiegu wcześniej występującej cukrzycy. Zaleca się odpowiednią obserwację kliniczną.

Zwiększenie masy ciała: Podczas stosowania rysperydonu zgłaszano istotne zwiększenie masy ciała. Należy regularnie kontrolować masę ciała.

Hiperprolaktynemia: Rysperydon podnosi poziom prolaktyny. Należy zachować ostrożność u pacjentów z guzami prolaktynozależnymi.

Wydłużenie odstępu QT: Należy zachować ostrożność przepisując rysperydon pacjentom ze stwierdzoną chorobą sercowo-naczyniową, wydłużeniem odstępu QT w wywiadzie rodzinnym, bradykardią lub zaburzeniem równowagi elektrolitowej.

Drgawki: Należy zachować ostrożność stosując rysperydon u pacjentów z drgawkami w wywiadzie lub innymi stanami mogącymi obniżać próg drgawkowy.

Priapizm: Zgłaszano przypadki priapizmu związane ze stosowaniem rysperydonu.

Regulacja temperatury ciała: Lekom przeciwpsychotycznym przypisywano właściwość zakłócania zdolności organizmu do obniżania temperatury podstawowej ciała. Zaleca się zachowanie odpowiedniej ostrożności przepisując rysperydon pacjentom narażonym na podwyższenie temperatury ciała.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa: Podczas stosowania leków przeciwpsychotycznych zgłaszano przypadki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Należy zidentyfikować czynniki ryzyka VTE przed i podczas leczenia rysperydonem.

Śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki: U pacjentów stosujących leki o działaniu antagonistycznym na receptory alfa1a-adrenergiczne, w tym rysperydon, stwierdzano podczas operacji usunięcia zaćmy śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki.

Dzieci i młodzież: Przed zaleceniem rysperydonu dzieciom i młodzieży z zaburzeniami zachowania należy przeprowadzić dokładną analizę przyczyn zachowań agresywnych. Należy regularnie oceniać wpływ leczenia na wzrost i dojrzewanie płciowe.

Warto zapamiętać
  • Rysperydon może powodować zwiększenie masy ciała i zaburzenia metaboliczne - należy regularnie monitorować parametry metaboliczne pacjentów
  • U pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem leczonych rysperydonem występuje zwiększone ryzyko zdarzeń mózgowo-naczyniowych - należy zachować szczególną ostrożność

Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

Interakcje farmakodynamiczne:

  • Leki wydłużające odstęp QT
  • Leki działające ośrodkowo
  • Lewodopa i agoniści dopaminy
  • Leki przeciwnadciśnieniowe

Interakcje farmakokinetyczne:

  • Induktory CYP3A4 i P-gp (np. karbamazepina, ryfampicyna) - zmniejszają stężenie rysperydonu
  • Inhibitory CYP2D6 (np. fluoksetyna, paroksetyna) - zwiększają stężenie rysperydonu
  • Inhibitory CYP3A4 i P-gp (np. werapamil) - zwiększają stężenie rysperydonu

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu rysperydonu z wymienionymi lekami i rozważyć modyfikację dawkowania.

Wpływ na ciążę i laktację

Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących stosowania rysperydonu u kobiet w ciąży. Rysperydon nie powinien być stosowany w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią: Rysperydon i jego metabolity przenikają do mleka kobiet. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie rysperydonu biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane (częstość ≥10%) to: parkinsonizm, sedacja/senność, ból głowy i bezsenność. Do często występujących działań niepożądanych (≥1/100 do <1/10) należą m.in.:

  • Zakażenia i zarażenia pasożytnicze (np. zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli)
  • Zaburzenia krwi i układu chłonnego (np. niedokrwistość)
  • Zaburzenia endokrynologiczne (np. hiperprolaktynemia)
  • Zaburzenia metabolizmu i odżywiania (np. zwiększenie masy ciała, zwiększenie apetytu)
  • Zaburzenia psychiczne (np. zaburzenia snu, niepokój, depresja)
  • Zaburzenia układu nerwowego (np. parkinsonizm, akatyzja, dystonia)
  • Zaburzenia oka (np. niewyraźne widzenie)
  • Zaburzenia naczyniowe (np. nadciśnienie)
  • Zaburzenia żołądka i jelit (np. wymioty, biegunka, zaparcia)
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (np. wysypka)
  • Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe (np. ból mięśni)
  • Zaburzenia ogólne (np. zmęczenie, gorączka)

Szczegółowy opis działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania obejmują nasilenie znanych działań farmakologicznych rysperydonu, w tym: sedację, tachykardię, niedociśnienie i objawy pozapiramidowe. Zgłaszano przypadki wydłużenia odstępu QT i drgawek.

Leczenie przedawkowania:

  • Udrożnienie i utrzymanie drożności dróg oddechowych
  • Monitorowanie czynności serca (EKG)
  • W razie potrzeby leczenie objawowe i podtrzymujące
  • Brak swoistego antidotum

Właściwości farmakologiczne

Rysperydon jest selektywnym antagonistą monoaminergicznym o wysokim powinowactwie do receptorów serotoninergicznych 5-HT2 i dopaminergicznych D2. Wiąże się również z receptorami α1-adrenergicznymi i z mniejszym powinowactwem z receptorami histaminowymi H1 i α2-adrenergicznymi. Nie wykazuje powinowactwa do receptorów cholinergicznych.

Działanie przeciwpsychotyczne wynika ze zrównoważonego blokowania receptorów D2 i 5-HT2A, co może przyczyniać się do mniejszego ryzyka objawów pozapiramidowych w porównaniu z klasycznymi neuroleptykami i potencjalnie większej skuteczności w leczeniu objawów negatywnych i afektywnych schizofrenii.

Skład

1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 1 mg lub 2 mg rysperydonu.

Lek zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny) - może być szkodliwy dla osób z fenyloketonurią.

Szczegółowy skład znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn ze względu na możliwe działanie sedatywne rysperydonu.


1) Schizofrenia
Zespół Tourette'a; F21; F22; F23; F24; F25; F28; F29 wg ICD-10; Depresja lub zaburzenia depresyjne (F32; F33; F34; F38; F39 wg ICD-10); tiki (F95.0; F95.1; F95.8; F95.9 wg ICD-10) - do ukończenia 18 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.