Wyszukaj produkt

Tolzurin

Tolterodine tartrate

kaps. o przedł. uwalnianiu
2 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
X
Tolzurin
kaps. o przedł. uwalnianiu
4 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
24,59
30% (1)
12,93
(2)
bezpł.

Tolzurin - lek w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego

Tolzurin to preparat zawierający tolterodynę, stosowany w leczeniu objawowym zespołu pęcherza nadreaktywnego. Lek wykazuje działanie antagonistyczne wobec receptorów muskarynowych, co przekłada się na jego efekt terapeutyczny w zaburzeniach funkcji pęcherza moczowego.

Wskazania

Tolzurin jest wskazany w leczeniu objawowym następujących dolegliwości związanych z zespołem pęcherza nadreaktywnego:

  • Nietrzymanie moczu z nagłym parciem
  • Zwiększona częstotliwość oddawania moczu
  • Nagłe parcia na mocz

Lek wykazuje skuteczność w łagodzeniu powyższych objawów u pacjentów z rozpoznanym zespołem pęcherza nadreaktywnego.

Efektu terapeutycznego można spodziewać się po około 4 tygodniach stosowania leku. Badania kliniczne wykazały, że po 12 tygodniach leczenia 23,8% pacjentów przyjmujących tolterodynę w dawce 4 mg na dobę zgłaszało brak lub minimalne problemy z pęcherzem, w porównaniu do 15,7% w grupie placebo.

Dawkowanie

Grupa pacjentów Zalecana dawka
Dorośli (w tym osoby starsze) 4 mg raz na dobę
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (GFR ≤30 ml/min) 2 mg raz na dobę

Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu należy połykać w całości. Można je przyjmować niezależnie od posiłków.

W przypadku wystąpienia uciążliwych działań niepożądanych, dawka może zostać zmniejszona z 4 mg do 2 mg raz na dobę. Oceny efektów leczenia należy dokonać po 2-3 miesiącach terapii.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży nie jest wskazane ze względu na brak danych dotyczących skuteczności w tej grupie wiekowej.

Przeciwwskazania

Stosowanie tolterodyny jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Zatrzymanie moczu
  • Niewyrównana jaskra z wąskim kątem przesączania
  • Miastenia rzekomoporaźna (myasthenia gravis)
  • Ciężkie wrzodziejące zapalenie okrężnicy
  • Toksyczne rozszerzenie okrężnicy

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność stosując tolterodynę u pacjentów z:

  • Istotną przeszkodą podpęcherzową z ryzykiem zatrzymania moczu
  • Chorobami przebiegającymi z niedrożnością przewodu pokarmowego
  • Niewydolnością nerek
  • Chorobami wątroby
  • Neuropatią autonomiczną
  • Przepukliną rozworu przełykowego
  • Ryzykiem wystąpienia osłabionej motoryki przewodu pokarmowego

Tolterodyna może powodować wydłużenie odstępu QT, szczególnie u pacjentów z czynnikami ryzyka, takimi jak wrodzone lub nabyte wydłużenie odcinka QT, zaburzenia elektrolitowe czy bradykardia. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami serca oraz przy jednoczesnym stosowaniu leków wydłużających odstęp QT.

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć organiczne przyczyny parć naglących i częstomoczu. Lek zawiera laktozę, co należy uwzględnić u pacjentów z nietolerancją tego cukru.

Tolzurin może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn ze względu na możliwe zaburzenia akomodacji i czasu reakcji.

Warto zapamiętać
  • Tolzurin wykazuje skuteczność w leczeniu objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego po około 4 tygodniach stosowania.
  • Lek może powodować wydłużenie odstępu QT, co wymaga szczególnej ostrożności u pacjentów z czynnikami ryzyka kardiologicznego.

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego stosowania tolterodyny z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. antybiotyki makrolidowe, leki przeciwgrzybicze, antyproteazy) ze względu na ryzyko zwiększenia stężenia leku w surowicy krwi i potencjalnego przedawkowania.

Jednoczesne stosowanie innych leków o działaniu przeciwmuskarynowym może nasilać efekty terapeutyczne i działania niepożądane tolterodyny. Z kolei agoniści cholinergiczni receptorów muskarynowych mogą osłabiać działanie leku.

Tolterodyna może wpływać na wchłanianie innych leków poprzez zmniejszenie motoryki żołądka. Może też osłabiać działanie leków prokinetycznych.

Nie wykazano istotnych klinicznie interakcji z fluoksetyną, warfaryną czy doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania tolterodyny w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję. Stosowanie leku w trakcie ciąży nie jest wskazane.

Ze względu na brak danych dotyczących przenikania tolterodyny do mleka ludzkiego, należy unikać stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem tolterodyny to:

  • Suchość w jamie ustnej (bardzo często)
  • Niestrawność, zaparcia, ból brzucha, wzdęcia, biegunka (często)
  • Zawroty głowy, senność, ból głowy (często)
  • Suchość oczu, zaburzenia widzenia (często)
  • Zmęczenie, obrzęki obwodowe (często)

Rzadziej obserwowano m.in. zaburzenia pamięci, palpitacje, arytmię, zatrzymanie moczu. W pojedynczych przypadkach raportowano reakcje anafilaktoidalne, splątanie, omamy czy tachykardię.

U pacjentów pediatrycznych częściej niż w grupie placebo obserwowano zakażenia układu moczowego, biegunki i zaburzenia zachowania.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania tolterodyny należy zastosować płukanie żołądka i podać węgiel aktywowany. Leczenie objawowe powinno obejmować:

  • Podanie fizostygminy w przypadku ciężkich działań przeciwcholinergicznych
  • Leczenie benzodiazepinami w przypadku drgawek i pobudzenia
  • Sztuczne oddychanie w przypadku niewydolności oddechowej
  • Podanie β-blokerów w przypadku tachykardii
  • Cewnikowanie w przypadku zatrzymania moczu

Ze względu na możliwość wydłużenia odstępu QT, należy zastosować standardowe postępowanie wskazane w takich przypadkach.

Mechanizm działania

Tolterodyna jest kompetycyjnym, swoistym antagonistą receptorów muskarynowych, wykazującym większą selektywność wobec pęcherza moczowego niż gruczołów ślinowych. Jeden z metabolitów leku (pochodna 5-hydroksymetylo) ma podobny profil farmakologiczny i przyczynia się do efektu terapeutycznego u pacjentów intensywnie metabolizujących lek.

Działanie tolterodyny oceniano w badaniach urodynamicznych, wykazując skuteczność zarówno w przypadku postaci ruchowej, jak i czuciowej nagłego parcia na mocz, choć wyniki nie były jednoznaczne dla postaci czuciowej.

Skład

Tolzurin dostępny jest w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu zawierających 2 mg lub 4 mg tolterodyny winianu, co odpowiada odpowiednio 1,37 mg lub 2,74 mg tolterodyny.

Lek zawiera laktozę jako substancję pomocniczą, co należy uwzględnić u pacjentów z nietolerancją tego cukru.

Tolzurin jest skutecznym lekiem w terapii objawowej zespołu pęcherza nadreaktywnego, wymagającym jednak ostrożnego stosowania ze względu na potencjalne działania niepożądane i interakcje. Kluczowe jest indywidualne dostosowanie dawki i monitorowanie efektów leczenia.


1) Zespół pęcherza nadreaktywnego potwierdzony badaniem urodynamicznym
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.