Tobrexan - krople do oczu z tobramycyną
Wskazania
Tobrexan jest wskazany w leczeniu powierzchownych zakażeń bakteryjnych oka, takich jak zapalenie spojówki, spowodowanych przez bakterie wrażliwe lub prawdopodobnie wrażliwe na tobramycynę.
Tobramycyna wykazuje skuteczność przeciwko wielu często spotykanym patogenom ocznym, zarówno Gram-dodatnim jak i Gram-ujemnym, w tym szczepom opornym na niektóre inne antybiotyki.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli i dzieci ≥1 roku | 1 kropla do worka spojówkowego 2x/dobę (rano i wieczorem) przez 7±1 dni |
Ciężkie zakażenia - pierwszy dzień | 4 zakroplenia w ciągu dnia |
Ciężkie zakażenia - kolejne dni | 1 kropla 2x/dobę przez 7±1 dni |
Tabela 1. Schemat dawkowania kropli do oczu Tobrexan
Nie ma potrzeby dostosowania dawkowania u osób w podeszłym wieku. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania u dzieci poniżej 1 roku życia nie zostały ustalone.
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek nie ma konieczności modyfikacji dawkowania ze względu na bardzo małe wchłanianie ogólnoustrojowe leku po podaniu miejscowym do oka. Należy jednak zachować ostrożność przy jednoczesnym ogólnoustrojowym leczeniu antybiotykami aminoglikozydowymi i monitorować całkowite stężenie antybiotyku w surowicy.
Przeciwwskazania
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Tobrexan jest nadwrażliwość na tobramycynę lub którykolwiek ze składników pomocniczych produktu.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
- Produkt przeznaczony wyłącznie do miejscowego stosowania do oczu, nie do wstrzykiwań do gałki ocznej.
- Możliwe jest wystąpienie podrażnienia po miejscowym zastosowaniu antybiotyków aminoglikozydowych.
- W przypadku poważnych reakcji lub nadwrażliwości należy przerwać leczenie.
- Długotrwałe stosowanie może prowadzić do nadmiernego rozwoju organizmów opornych, w tym grzybów.
- Pacjenci używający soczewek kontaktowych powinni je wyjmować przed aplikacją kropli i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem.
- Po zastosowaniu kropli może wystąpić przemijające niewyraźne widzenie, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przestrzeganie powyższych środków ostrożności pozwala na bezpieczne i skuteczne stosowanie preparatu Tobrexan w leczeniu zakażeń bakteryjnych oka.
Interakcje
Nie przeprowadzono badań klinicznych ukierunkowanych na ocenę interakcji produktu Tobrexan z innymi lekami. Ze względu na miejscowe stosowanie i niewielkie wchłanianie ogólnoustrojowe, ryzyko istotnych klinicznie interakcji jest niskie.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Doświadczenie kliniczne ze stosowaniem tobramycyny u kobiet ciężarnych jest ograniczone. Dane z badań na zwierzętach nie wskazują na zwiększone ryzyko toksycznego oddziaływania na płód. Ze względu na małe wchłanianie ogólnoustrojowe po miejscowym podaniu do oka, ryzyko przy stosowaniu produktu oceniane jest jako małe, jednak należy zachować ostrożność przepisując lek kobietom w ciąży.
Podczas leczenia ogólnoustrojowego tobramycyna przenika do mleka matki w ilości mogącej potencjalnie oddziaływać na dziecko. Przy stosowaniu miejscowym do oka ryzyko jest oceniane jako małe, ale należy je rozważyć przepisując lek kobietom karmiącym piersią.
Działania niepożądane
W badaniach klinicznych działania niepożądane związane ze stosowaniem kropli Tobrexan wystąpiły u około 2,2% pacjentów. Najczęściej zgłaszane objawy dotyczyły ocznych reakcji uczuleniowych, takich jak świąd, przekrwienie i łzawienie (każde występowało u 1,5% pacjentów). Nie stwierdzono poważnych ocznych ani ogólnoustrojowych działań niepożądanych.
Rzadziej obserwowano: oczne reakcje uczuleniowe, wydzielinę w obrębie oka, dyskomfort, obrzęk spojówek i powiek, rumień powiek oraz zaburzenia funkcjonalne powiek. Nie odnotowano ogólnoustrojowych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem kropli.
Przedawkowanie
Przedawkowanie preparatu Tobrexan jest mało prawdopodobne ze względu na ograniczoną pojemność worka spojówkowego oka. Wchłanianie tobramycyny drogą pokarmową jest bliskie zeru, więc zatrucie spowodowane nieumyślnym połknięciem również można wykluczyć.
Mechanizm działania
Tobramycyna jest silnym antybiotykiem aminoglikozydowym o szerokim spektrum działania i szybkim efekcie bakteriobójczym. Jej mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy i budowy łańcuchów polipeptydowych w rybosomach bakteryjnych, co prowadzi do zaburzenia integralności ściany komórkowej bakterii.
Skuteczność tobramycyny określana jest przez minimalne stężenie hamujące (MIC), które dla większości bakterii powodujących zakażenia oka jest bardzo niskie. Warto zauważyć, że przy miejscowym stosowaniu w wysokim stężeniu, tobramycyna może być skuteczna nawet wobec szczepów uznawanych za oporne na podstawie ogólnoustrojowych wartości granicznych MIC.
Spektrum działania
Badania kliniczne wykazały skuteczność tobramycyny przeciwko następującym patogenom ocznym:
- Bakterie Gram-dodatnie: Staphylococcus aureus (w tym szczepy metycylinooporne), Staphylococcus epidermidis, inne koagulazo-ujemne gronkowce, Streptococcus pneumoniae (w tym szczepy penicylinooporne), inne paciorkowce
- Bakterie Gram-ujemne: Acinetobacter spp., Citrobacter spp., Enterobacter spp., Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Klebsiella pneumoniae, Moraxella spp., Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa, Serratia marcescens
Szerokie spektrum działania tobramycyny obejmujące zarówno bakterie Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne, w tym szczepy oporne na inne antybiotyki, czyni Tobrexan skutecznym preparatem w leczeniu powierzchownych zakażeń bakteryjnych oka.
Skład
Substancją czynną preparatu Tobrexan jest tobramycyna. 1 ml kropli do oczu zawiera 3 mg tobramycyny.
Warto zapamiętać
- Tobrexan jest skuteczny w leczeniu szerokiego spektrum bakteryjnych zakażeń oka, w tym wywołanych przez szczepy oporne na inne antybiotyki.
- Standardowe dawkowanie to 1 kropla 2 razy dziennie przez 7±1 dni, z możliwością intensyfikacji w pierwszej dobie leczenia ciężkich zakażeń.
Tobrexan, dzięki zawartości tobramycyny, stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu powierzchownych zakażeń bakteryjnych oka. Jego szerokie spektrum działania, obejmujące zarówno bakterie Gram-dodatnie jak i Gram-ujemne, w tym szczepy oporne na inne antybiotyki, czyni go cennym narzędziem w praktyce okulistycznej. Wygodne dawkowanie i dobra tolerancja miejscowa sprzyjają przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych przez pacjentów.