Tlen medyczny Messer
Oxygen
Tlen medyczny Messer - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Tlenoterapia jest wskazana we wszystkich postaciach niedotlenienia. Szczególnie korzystne efekty obserwuje się u pacjentów z prawidłowym zużyciem tlenu, u których stwierdza się obniżoną prężność tlenu w mieszanej krwi żylnej podczas oddychania powietrzem atmosferycznym.
Zastosowanie tlenoterapii pozwala na przywrócenie prawidłowego ciśnienia tlenu w tkankach, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania komórek. Należy pamiętać, że mitochondria komórkowe wymagają minimum 1,3 kPa ciśnienia parcjalnego tlenu do prawidłowego funkcjonowania.
Dawkowanie i sposób podawania
Tlen medyczny Messer stosuje się wziewnie w stężeniu od 21% do 100%. Dawkowanie i czas trwania terapii powinny być określone przez wykwalifikowany personel medyczny.
Grupa pacjentów | Zalecane stężenie tlenu | Uwagi |
---|---|---|
Dorośli | 21-100% | Dawkowanie ustala lekarz |
Dzieci i młodzież | 21-100% | Dawkowanie ustala lekarz |
Noworodki | ≤40% | Zachować szczególną ostrożność przy stężeniach >40% |
Tabela 1. Zalecane dawkowanie tlenu medycznego Messer w różnych grupach pacjentów
Wzrost stężenia tlenu we wdychanych gazach podwyższa stężenie tlenu w pęcherzykach płucnych, co prowadzi do wzrostu prężności tlenu we krwi opuszczającej płuca. Tlenoterapia jest najbardziej skuteczna w przypadku hipoksji hipoksycznej, gdy prężność tlenu we krwi jest niska.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować tlenu medycznego u pacjentów, u których prężność CO2 w krwi tętniczej przekracza 9,3 kPa. Podanie tlenu w takiej sytuacji może doprowadzić do narkozy dwutlenkowęglowej z utratą przytomności, a w konsekwencji do zgonu pacjenta.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Tlenoterapia wymaga ścisłego monitorowania. Należy podawać tlen w sposób, który zmniejszy hipoksję, ale nie doprowadzi do zahamowania czynności ośrodka oddechowego. Przed rozpoczęciem terapii konieczna jest ocena tętniczej prężności CO2 za pomocą badania gazometrycznego krwi lub metodą oddechu zwrotnego.
- Jeżeli prężność CO2 wynosi ponad 6,6 kPa, należy rozpocząć od podawania 25% tlenu i stopniowo zwiększać jego stężenie, monitorując czy nie występuje zahamowanie oddychania.
- Tlen musi być podawany w sposób ciągły. Przerywane podawanie tlenu jest szczególnie niebezpieczne ze względu na ryzyko dalszego obniżania stężenia tlenu w momencie, gdy pacjent oddycha powietrzem.
- Należy zachować szczególną ostrożność podczas podawania tlenu w stężeniach powyżej 60% (u noworodków powyżej 40%) oraz w terapii hiperbarycznej.
Warto pamiętać, że działania niepożądane tlenoterapii mogą wpływać na sprawność psychofizyczną pacjenta. Nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych ani obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu po tlenoterapii.
Warto zapamiętać
- Tlenoterapia jest wskazana we wszystkich postaciach niedotlenienia, ale wymaga ścisłego monitorowania.
- Prężność CO2 w krwi tętniczej powyżej 9,3 kPa stanowi przeciwwskazanie do stosowania tlenu medycznego.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Tlen medyczny może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami:
- Bleomycyna: wysokie stężenia tlenu nasilają działania niepożądane tego cytostatyku, szczególnie zwłóknienie tkanki płucnej.
- Parakwat: tlenoterapia może pogłębić uszkodzenia tkanki płucnej u pacjentów z wcześniejszymi uszkodzeniami płuc powstałymi podczas leczenia tlenem.
- Przeciwwskazania do hiperbarycznej terapii tlenowej obejmują leczenie z użyciem adriamycyny, disulfiramu, cisplatyny i sulfamylonu.
Ciąża i laktacja
Brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa terapii tlenowej u kobiet w ciąży i karmiących piersią. W tych grupach pacjentek tlen medyczny należy stosować tylko w przypadku zdecydowanej konieczności, po dokładnej analizie stosunku korzyści do ryzyka.
Działania niepożądane
Stosowanie tlenu medycznego może wiązać się z wystąpieniem następujących działań niepożądanych:
- Narkoza dwutlenkowo-węglowa z utratą przytomności
- Hipoksja następowa wywołana nagłym podaniem czystego tlenu
- Zwłóknienie zasoczewkowe u noworodków (szczególnie wcześniaków)
- Zatrucie tlenem (efekt Paula Berta) - przy stężeniach powyżej 70%, objawiające się uogólnionymi drgawkami
- Niedodma pęcherzyków płucnych
- Objawy ze strony układu oddechowego: podrażnienie krtani i tchawicy, obrzęk błony śluzowej nosa, ból krtani, kaszel, zapalenie oskrzeli
- Dolegliwości ze strony narządu słuchu: ból ucha, zablokowanie trąbki słuchowej
- Bóle zamostkowe i stawowe
- Objawy ze strony układu pokarmowego: utrata łaknienia, nudności, wymioty
- Zmniejszenie pojemności życiowej płuc, przeczulice
- Zmiany psychiczne
- Zaburzenia wzroku: zmniejszenie pola widzenia, krótkowzroczność, zaćma
U noworodków, szczególnie wcześniaków, stężenie tlenu w inkubatorze nie powinno przekraczać 40% ze względu na ryzyko powikłań ocznych.
Przedawkowanie
Przedawkowanie tlenu może prowadzić do wystąpienia poważnych działań niepożądanych, głównie ze strony układu oddechowego, ośrodkowego układu nerwowego i układu krążenia. Obserwuje się zmniejszenie rzutu systemowego i hemolizę erytrocytów. U wcześniaków przedawkowanie może powodować retinopatię i ślepotę.
Aby zminimalizować ryzyko przedawkowania lub zatrucia, należy ściśle przestrzegać wszystkich podstawowych zasad, zaleceń oraz wskazań do stosowania tlenu medycznego.
Właściwości farmakodynamiczne
Tlenoterapia jest najbardziej skuteczna w przypadku hipoksji hipoksycznej. W hipoksji anemicznej i zastoinowej efektywność tlenoterapii jest ograniczona, ponieważ nie zwiększa ona w istotny sposób ilości tlenu przenoszonego przez hemoglobinę, choć wzrasta ilość tlenu rozpuszczonego fizycznie w osoczu. Należy pamiętać, że tlenoterapia w hipoksji histotoksycznej nie jest skuteczna.
Skład produktu leczniczego
Tlen medyczny Messer zawiera nie mniej niż 99,5% objętości tlenu.
Stosowanie tlenu medycznego wymaga ścisłego nadzoru medycznego i indywidualnego dostosowania dawki do stanu klinicznego pacjenta. Prawidłowe stosowanie tlenu medycznego może znacząco poprawić stan zdrowia pacjentów z różnymi formami niedotlenienia, jednak zawsze należy mieć na uwadze potencjalne działania niepożądane i interakcje z innymi lekami.