Wyszukaj produkt

Tigecycline TZF

Tigecycline

inf. [prosz. do przyg. roztw.]
50 mg
10 fiol. 50 mg prosz.
Iniekcje
Rx
100%
X

Tigecycline TZF - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Tigecycline TZF jest wskazany w leczeniu następujących zakażeń u dorosłych i dzieci w wieku od 8 lat:

  • Powikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich (cSSTI), z wyjątkiem zakażeń stopy cukrzycowej
  • Powikłane zakażenia wewnątrzbrzuszne (cIAI)

Produkt należy stosować jedynie wtedy, gdy zastosowanie alternatywnych antybiotyków nie jest właściwe. Należy uwzględnić oficjalne wytyczne dotyczące prawidłowego stosowania preparatów przeciwbakteryjnych.

Tigecycline TZF ma ograniczone wskazania i powinien być stosowany jako antybiotyk drugiego rzutu w leczeniu ciężkich, powikłanych zakażeń skóry i jamy brzusznej.

Dawkowanie

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli Dawka początkowa 100 mg, następnie 50 mg co 12 h przez 5-14 dni
Dzieci 8 do <12 lat 1,2 mg/kg mc. co 12 h do maks. dawki 50 mg co 12 h przez 5-14 dni
Młodzież 12 do <18 lat 50 mg co 12 h przez 5-14 dni
Osoby w podeszłym wieku Bez modyfikacji dawki
Lekkie/umiarkowane zaburzenia czynności wątroby Bez modyfikacji dawki
Ciężkie zaburzenia czynności wątroby Dawka początkowa 100 mg, następnie 25 mg co 12 h
Zaburzenia czynności nerek Bez modyfikacji dawki

Czas trwania leczenia ustala się w zależności od nasilenia objawów, lokalizacji zakażenia oraz klinicznej reakcji pacjenta na leczenie.

Dawkowanie Tigecycline TZF należy dostosować do wieku pacjenta i czynności wątroby. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Sposób podawania

Tigecycline TZF jest przeznaczony wyłącznie do podawania we wlewie dożylnym trwającym 30-60 minut. U dzieci i młodzieży zalecany czas podawania tygecykliny we wlewie wynosi 60 minut.

Należy ściśle przestrzegać zalecanego czasu podawania leku we wlewie, szczególnie u pacjentów pediatrycznych.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nadwrażliwość na antybiotyki tetracyklinowe

Przed zastosowaniem leku należy dokładnie zebrać wywiad alergologiczny pacjenta, zwłaszcza w kierunku uczulenia na tetracykliny.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Tigecycline TZF należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • Zwiększone ryzyko zgonu w porównaniu z lekami alternatywnymi
  • Możliwość nadkażeń, zwłaszcza szpitalnego zapalenia płuc
  • Ryzyko reakcji anafilaktycznych
  • Możliwość uszkodzenia wątroby, w tym niewydolności wątroby
  • Ryzyko ostrego zapalenia trzustki
  • Wpływ na parametry krzepnięcia krwi
  • Możliwość wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego
  • Ryzyko przebarwienia zębów u dzieci poniżej 8 roku życia

Stosowanie Tigecycline TZF wymaga ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, zwłaszcza dotyczących wątroby, trzustki i układu krzepnięcia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Najważniejsze interakcje Tigecycline TZF:

  • Warfaryna - może wystąpić zmniejszenie klirensu warfaryny
  • Doustne środki antykoncepcyjne - możliwe zmniejszenie skuteczności antykoncepcji
  • Inhibitory kalcyneuryny (takrolimus, cyklosporyna) - możliwe zwiększenie stężenia tych leków
  • Inhibitory i induktory glikoproteiny P - mogą wpływać na farmakokinetykę tygecykliny

Podczas stosowania Tigecycline TZF należy monitorować działanie leków przeciwzakrzepowych oraz rozważyć dodatkową antykoncepcję. Konieczne jest dostosowanie dawek leków immunosupresyjnych.

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania tygecykliny u kobiet w ciąży. Lek może powodować uszkodzenie zębów i kości u płodu. Nie wiadomo, czy tygecyklina przenika do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i dziecka.

Tigecycline TZF nie powinien być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Tigecycline TZF:

  • Nudności (21%) i wymioty (13%)
  • Biegunka
  • Ból brzucha
  • Zaburzenia czynności wątroby
  • Wydłużenie czasów krzepnięcia
  • Reakcje w miejscu podania

Rzadsze, ale poważne działania niepożądane obejmują ostre zapalenie trzustki, ciężkie reakcje skórne i niewydolność wątroby.

Pacjenci powinni być ściśle monitorowani pod kątem działań niepożądanych, zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego i wątroby. Należy zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia poważnych powikłań.

Warto zapamiętać
  • Tigecycline TZF jest antybiotykiem ostatniej szansy w leczeniu ciężkich, powikłanych zakażeń skóry i jamy brzusznej.
  • Stosowanie leku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu w porównaniu z alternatywnymi antybiotykami, dlatego należy starannie rozważyć korzyści i ryzyko terapii.

Mechanizm działania

Tygecyklina jest antybiotykiem glicylocyklinowym, który hamuje syntezę białek bakteryjnych poprzez wiązanie się z podjednostką 30S rybosomu. Zapobiega to przyłączaniu cząsteczek aminoacylo-tRNA do miejsca A rybosomu, blokując wbudowywanie aminokwasów do łańcuchów peptydowych. Tygecyklina wykazuje działanie bakteriostatyczne.

Unikalny mechanizm działania tygecykliny pozwala na jej skuteczność wobec szczepów opornych na inne antybiotyki, ale jednocześnie ogranicza jej działanie do efektu bakteriostatycznego.

Podsumowanie

Tigecycline TZF jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania, przeznaczonym do leczenia ciężkich, powikłanych zakażeń skóry i jamy brzusznej. Jego stosowanie powinno być ograniczone do sytuacji, gdy inne opcje terapeutyczne są niedostępne lub nieskuteczne. Wymaga ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych i potencjalnie zwiększone ryzyko zgonu. Kluczowe jest przestrzeganie zalecanego dawkowania i czasu podawania leku oraz uwzględnienie potencjalnych interakcji z innymi lekami.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.