Wyszukaj produkt

Theraflu® Zatoki

Paracetamol + Phenylephrine hydrochloride

prosz. do przyg. roztw. doust.
650 mg+ 10 mg
10 sasz.
Doustnie
OTC
100%
14,36
Theraflu® Zatoki
prosz. do przyg. roztw. doust.
650 mg+ 10 mg
14 sasz.
Doustnie
OTC
100%
21,39

Wskazania do stosowania

Theraflu® Zatoki jest wskazany w leczeniu objawowym dolegliwości związanych z chorobami zatok, takimi jak:

  • Ból głowy
  • Niedrożność zatok i nosa przebiegająca z bólem
  • Objawy przekrwienia i obrzęku błony śluzowej

Dodatkowo preparat wykazuje działanie przeciwgorączkowe oraz łagodzi objawy przeziębienia i grypy, takie jak dreszcze, bóle mięśni i głowy.

Dzięki zawartości paracetamolu i chlorowodorku fenylefryny, Theraflu® Zatoki skutecznie zwalcza ból, gorączkę oraz przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok, przynosząc ulgę pacjentom z objawami infekcji górnych dróg oddechowych.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie Maksymalna dawka dobowa
Dorośli i młodzież ≥12 lat 1 saszetka co 4-6 godzin 3-4 saszetki (maks. 2600 mg paracetamolu i 40 mg chlorowodorku fenylefryny)
Pacjenci z niewydolnością wątroby Maks. 60 mg/kg/dobę paracetamolu (do 2 g/dobę) 3 saszetki
Pacjenci z niewydolnością nerek 1 saszetka, odstępy zależne od ClCr Zgodnie z odstępami dla ClCr

Zawartość saszetki należy rozpuścić w 1 szącej, ale nie wrzącej wody. Wypić po wystygnięciu do odpowiedniej temperatury.

Produkt można stosować nieprzerwanie maksymalnie przez 5 kolejnych dni. W przypadku utrzymywania się objawów powyżej 5 dni lub gorączki trwającej dłużej niż 3 dni, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

Warto zapamiętać
  • Maksymalny czas stosowania bez konsultacji lekarskiej: 5 dni
  • Maksymalna dawka dobowa: 4 saszetki (2600 mg paracetamolu i 40 mg chlorowodorku fenylefryny)

Odpowiednie dawkowanie i przestrzeganie zaleceń dotyczących czasu stosowania preparatu Theraflu® Zatoki jest kluczowe dla bezpieczeństwa pacjenta i skuteczności terapii. Należy zwrócić szczególną uwagę na pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek, dostosowując dawkowanie do ich stanu klinicznego.

Przeciwwskazania

Stosowanie produktu Theraflu® Zatoki jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na paracetamol, chlorowodorek fenylefryny lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Stosowanie inhibitorów MAO i okres do 2 tygodni po ich odstawieniu
  • Ciężkie schorzenia układu krwionośnego
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Nadczynność tarczycy
  • Jaskra z wąskim kątem przesączania
  • Guz chromochłonny
  • Pacjenci stosujący trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne
  • Pacjenci stosujący leki blokujące receptory β-adrenergiczne
  • Pacjenci stosujący inne leki sympatykomimetyczne
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Dzieci poniżej 12 lat

Znajomość przeciwwskazań jest kluczowa dla bezpiecznego stosowania preparatu Theraflu® Zatoki. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz zaburzeniami endokrynologicznymi.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania produktu Theraflu® Zatoki należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z:

  • Niewydolnością nerek lub wątroby
  • Ostrym zapaleniem wątroby
  • Anemią hemolityczną
  • Wrodzonym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
  • Chronicznym niedożywieniem i odwodnieniem
  • Chorobami układu sercowo-naczyniowego
  • Cukrzycą
  • Przerostem gruczołu krokowego

Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem w przypadku:

  • Choroby płuc, w tym astmy
  • Utrzymywania się objawów powyżej 5 dni lub gorączki trwającej dłużej niż 3 dni
  • Wystąpienia wysypki lub uporczywego bólu głowy

Produkt zawiera paracetamol, dlatego należy uważać na jednoczesne stosowanie innych leków zawierających tę substancję, aby uniknąć ryzyka przedawkowania i uszkodzenia wątroby. Podczas stosowania preparatu nie wolno spożywać alkoholu.

Theraflu® Zatoki zawiera 12,6 g sacharozy na saszetkę, co należy uwzględnić u pacjentów z cukrzycą. Produkt zawiera również żółcień pomarańczową (potencjalny alergen) oraz 42,2 mg sodu na dawkę.

Stosowanie preparatu Theraflu® Zatoki wymaga szczególnej uwagi u pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz w przypadku długotrwałego utrzymywania się objawów. Monitorowanie stanu pacjenta i ewentualna konsultacja lekarska są kluczowe dla bezpieczeństwa terapii.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Theraflu® Zatoki może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, co wynika z obecności dwóch substancji czynnych: paracetamolu i chlorowodorku fenylefryny.

Interakcje paracetamolu:

  • Inhibitory MAO - możliwe stany pobudzenia i wysoka temperatura
  • Warfaryna i pochodne kumaryny - nasilenie działania przeciwzakrzepowego
  • Leki hepatotoksyczne - zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby
  • Induktory enzymów wątrobowych (np. barbiturany, leki przeciwpadaczkowe) - zwiększone ryzyko hepatotoksyczności
  • Metoklopramid i domperidon - zwiększenie wchłaniania paracetamolu
  • Chloramfenikol - wydłużenie okresu półtrwania
  • Kolestyramina - zmniejszenie wchłaniania paracetamolu
  • Zydowudyna - zwiększone ryzyko neutropenii
  • Probenecyd - wpływ na metabolizm paracetamolu

Interakcje chlorowodorku fenylefryny:

  • Inhibitory MAO - ryzyko przełomu nadciśnieniowego
  • Inne leki sympatykomimetyczne lub trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne - zwiększone ryzyko działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego
  • β-adrenolityki i inne leki przeciwnadciśnieniowe - osłabienie ich działania
  • Digoksyna i glikozydy naparstnicy - zwiększone ryzyko zaburzeń rytmu serca lub zawału
  • Alkaloidy sporyszu - zwiększone ryzyko zatrucia sporyszem

Znajomość potencjalnych interakcji jest kluczowa dla bezpiecznego stosowania preparatu Theraflu® Zatoki. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów przyjmujących leki wpływające na układ sercowo-naczyniowy oraz metabolizm wątrobowy.

Wpływ na ciążę i laktację

Nie zaleca się stosowania produktu Theraflu® Zatoki w okresie ciąży i podczas karmienia piersią. Bezpieczeństwo stosowania preparatu w tych okresach nie było badane.

Ciąża:

  • Paracetamol - w badaniach epidemiologicznych nie wykazano szkodliwego działania w zalecanych dawkach
  • Chlorowodorek fenylefryny - ograniczone dane; może powodować obkurczenie naczyń macicy i zmniejszenie przepływu krwi, prowadząc do niedotlenienia płodu

Laktacja:

  • Paracetamol - przenika do mleka kobiecego w ilościach nieistotnych klinicznie
  • Chlorowodorek fenylefryny - brak danych o przenikaniu do mleka kobiecego

Ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu i noworodka, stosowanie preparatu Theraflu® Zatoki w okresie ciąży i karmienia piersią powinno być rozważane tylko w sytuacjach, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko. Decyzja o zastosowaniu leku powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem.

Działania niepożądane

Podczas stosowania preparatu Theraflu® Zatoki mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Zaburzenia krwi i układu chłonnego (bardzo rzadko): małopłytkowość, agranulocytoza, leukopenia, pancytopenia
  • Zaburzenia układu immunologicznego (rzadko): nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy; (częstość nieznana): reakcja anafilaktyczna
  • Zaburzenia psychiczne (rzadko): nerwowość, bezsenność
  • Zaburzenia układu nerwowego (rzadko): zawroty głowy, bóle głowy
  • Zaburzenia serca (rzadko): tachykardia, kołatanie serca
  • Zaburzenia naczyniowe (rzadko): nadciśnienie
  • Zaburzenia żołądka i jelit (często): nudności, wymioty; (rzadko): biegunka
  • Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych (rzadko): zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (rzadko): wysypka, świąd, rumień, pokrzywka; (bardzo rzadko): ciężkie reakcje skórne, np. zespół Stevens-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka

Monitorowanie pacjenta pod kątem wystąpienia działań niepożądanych jest istotne dla bezpieczeństwa terapii. W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji skórnych lub objawów nadwrażliwości należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania Theraflu® Zatoki dominują objawy wynikające z przedawkowania paracetamolu, które mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby.

Objawy przedawkowania paracetamolu:

  • Pierwsze 24h: bladość skóry, nudności, wymioty, jadłowstręt, bóle brzucha
  • 24-48h: mogą pojawić się pierwsze objawy uszkodzenia wątroby
  • 72-96h: maksymalne nasilenie uszkodzenia wątroby

Objawy przedawkowania chlorowodorku fenylefryny:

  • Zmiany hemodynamiczne
  • Zapaść sercowo-naczyniowa z zahamowaniem oddechu
  • Senność, pobudzenie, zaburzenia widzenia, wysypka, nudności, wymioty
  • Uporczywy ból głowy, nerwowość, zawroty głowy, bezsenność
  • Nadciśnienie i bradykardia

Postępowanie w przypadku przedawkowania:

  • Natychmiastowa pomoc medyczna
  • Podanie N-acetylocysteiny (odtrutka dla paracetamolu) dożylnie lub doustnie
  • Rozważenie płukania żołądka i podania węgla aktywnego
  • Monitorowanie funkcji wątroby, nerek oraz parametrów życiowych
  • Leczenie objawowe (np. diazepam w przypadku drgawek)

Szybkie rozpoznanie przedawkowania i wdrożenie odpowiedniego postępowania jest kluczowe dla zminimalizowania ryzyka poważnych powikłań, szczególnie ze strony wątroby.

Właściwości farmakodynamiczne

Paracetamol:

  • Działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
  • Mechanizm: hamowanie syntezy prostaglandyn w OUN
  • Niewielki wpływ na agregację płytek krwi i czas krwawienia

Chlorowodorek fenylefryny:

  • Amina sympatykomimetyczna działająca głównie na receptory α-adrenergiczne
  • W dawkach terapeutycznych nie wywiera istotnego wpływu na receptory β-adrenergiczne serca i OUN
  • Obkurcza naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, zmniejszając jej obrzęk i przekrwienie

Połączenie paracetamolu i chlorowodorku fenylefryny w preparacie Theraflu® Zatoki zapewnia kompleksowe działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz zmniejszające obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok, co skutecznie łagodzi objawy przeziębienia i grypy.

Skład preparatu

Jedna saszetka Theraflu® Zatoki zawiera:

  • Substancje czynne: 650 mg paracetamolu, 10 mg chlorowodorku fenylefryny
  • Substancje pomocnicze: m.in. sacharoza (12,6 g), żółcień pomarańczowa (potencjalny alergen), sód (42,2 mg)

Znajomość składu preparatu jest istotna ze względu na możliwe interakcje i przeciwwskazania, szczególnie u pacjentów z cukrzycą, nadwrażliwością na barwniki lub stosujących dietę niskosodową.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.