Wyszukaj produkt

Thalidomide Celgene

Thalidomide

kaps. twarde
50 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
X

Thalidomide Celgene - informacje dla lekarza

Wskazania

Thalidomide Celgene w skojarzeniu z melfalanem i prednizonem jest wskazany w leczeniu pierwszego rzutu nieleczonego szpiczaka mnogiego u pacjentów w wieku ≥65 lat lub niekwalifikujących się do chemioterapii wysokodawkowej. Lek jest przepisywany i wydawany zgodnie z "Programem zapobiegania ciąży".

Dawkowanie

Terapię talidomidem musi rozpoczynać i prowadzić lekarz doświadczony w stosowaniu leków immunomodulujących lub chemioterapeutycznych, świadomy ryzyka związanego z terapią talidomidem i doświadczony w jej monitorowaniu.

Zalecana dawka talidomidu wynosi 200 mg/dobę doustnie. Należy stosować maksymalnie 12 sześciotygodniowych (42-dniowych) cykli.

Dawki początkowe talidomidu w skojarzeniu z melfalanem i prednizonem
Wiek ANC (/μL) Płytki krwi (/μL) Talidomid Melfalan Prednizon
≤75 lat ≥1500 ≥100 000 200 mg/dobę 0,25 mg/kg/dobę 2 mg/kg/dobę
>75 lat ≥1500 ≥100 000 100 mg/dobę 0,20 mg/kg/dobę 2 mg/kg/dobę

Konieczne jest monitorowanie pacjentów w celu wykrycia powikłań zakrzepowo-zatorowych, neuropatii obwodowej, wysypek i reakcji skórnych, bradykardii, utraty świadomości, senności, neutropenii i trombocytopenii. Może być konieczne opóźnienie podania dawki, zmniejszenie dawki lub zaprzestanie stosowania leku w zależności od nasilenia działań niepożądanych.

Profilaktyka przeciwzakrzepowa

W okresie co najmniej pierwszych 5 miesięcy terapii, zwłaszcza u pacjentów z dodatkowymi czynnikami ryzyka powikłań zakrzepowych, należy zastosować profilaktykę przeciwzakrzepową. Zaleca się stosowanie heparyny drobnocząsteczkowej lub warfaryny, szczególnie u pacjentów z dodatkowymi czynnikami ryzyka zakrzepicy.

Monitorowanie pacjenta

Należy regularnie monitorować morfologię krwi, w tym liczbę płytek krwi. Konieczne jest także kontrolowanie pacjentów pod kątem neuropatii obwodowej, poprzez badania kliniczne i neurologiczne przed rozpoczęciem leczenia oraz rutynowe badania kontrolne w trakcie terapii.

Modyfikacje dawkowania

W przypadku wystąpienia neuropatii obwodowej należy dostosować dawkowanie zgodnie z zaleceniami:

  • Stopień 1 (parestezje, osłabienie lub utrata odruchów): Kontynuować monitorowanie pacjenta. Rozważyć zmniejszenie dawki przy nasileniu objawów.
  • Stopień 2 (zaburzenia funkcji): Zmniejszyć dawkę lub przerwać leczenie. Kontynuować monitorowanie.
  • Stopień 3 (zakłócenie codziennych czynności): Przerwać terapię.
  • Stopień 4 (neuropatia powodująca niepełnosprawność): Przerwać terapię.

Szczególne grupy pacjentów

U pacjentów w wieku >75 lat zalecana dawka początkowa talidomidu to 100 mg/dobę. U tych pacjentów należy także zmniejszyć dawkę początkową melfalanu.

Nie ustalono zaleceń dotyczących dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Należy regularnie kontrolować występowanie działań niepożądanych u pacjentów z poważnymi uszkodzeniami tych narządów.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować w pojedynczej dawce na noc, w celu ograniczenia senności. Można go przyjmować z posiłkiem lub bez.

Warto zapamiętać
  • Talidomid ma silne działanie teratogenne - konieczne jest ścisłe przestrzeganie "Programu zapobiegania ciąży"
  • Podczas leczenia talidomidem istnieje zwiększone ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych - należy rozważyć profilaktykę przeciwzakrzepową

Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do stosowania talidomidu obejmują:

  • Nadwrażliwość na talidomid lub substancje pomocnicze
  • Ciąża
  • Kobiety mogące zajść w ciążę, jeśli nie spełniają warunków "Programu zapobiegania ciąży"
  • Pacjenci niezdolni do przestrzegania zasad antykoncepcji

Stosowanie talidomidu u kobiet w ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazane ze względu na jego silne działanie teratogenne.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Teratogenność

Talidomid jest silnym teratogenem, powodującym ciężkie i zagrażające życiu wady wrodzone. Wszyscy pacjenci muszą spełniać wymagania "Programu zapobiegania ciąży".

Zakrzepica żylna i tętnicza

U pacjentów leczonych talidomidem występuje zwiększone ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna) oraz zakrzepicy tętniczej (zawał mięśnia sercowego, udar mózgu). Ryzyko jest największe w pierwszych 5 miesiącach leczenia.

Neuropatia obwodowa

Neuropatia obwodowa jest bardzo częstym i potencjalnie nieodwracalnym działaniem niepożądanym talidomidu. Należy uważnie monitorować pacjentów pod kątem objawów neuropatii i w razie potrzeby modyfikować dawkowanie.

Senność i zawroty głowy

Talidomid często powoduje senność i zawroty głowy. Pacjentów należy poinformować o ryzyku związanym z obsługą maszyn i prowadzeniem pojazdów.

Reakcje skórne

Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych, w tym zespołu Stevensa-Johnsona. W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji skórnej należy trwale odstawić lek.

Bradykardia i omdlenia

Talidomid może powodować bradykardię i omdlenia. Należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka bradykardii.

Należy regularnie monitorować pacjentów pod kątem wymienionych działań niepożądanych i w razie potrzeby modyfikować leczenie.

Interakcje

Talidomid jest słabym substratem cytochromu P450, więc ryzyko interakcji farmakokinetycznych jest niewielkie. Należy jednak zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu:

  • Leków o działaniu uspokajającym - możliwe nasilenie sedacji
  • Leków wywołujących bradykardię
  • Leków związanych z neuropatią obwodową
  • Hormonalnych środków antykoncepcyjnych - nie zaleca się stosowania ze względu na ryzyko zakrzepicy

Talidomid nie wpływa istotnie na farmakokinetykę warfaryny i digoksyny, ale zaleca się monitorowanie INR przy jednoczesnym stosowaniu z warfaryną.

Ciąża i laktacja

Talidomid jest bezwzględnie przeciwwskazany w ciąży ze względu na silne działanie teratogenne. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję przez 4 tygodnie przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie leczenia i przez 4 tygodnie po jego zakończeniu.

Mężczyźni przyjmujący talidomid muszą stosować prezerwatywy podczas stosunków seksualnych z kobietami w ciąży lub mogącymi zajść w ciążę.

Nie wiadomo, czy talidomid przenika do mleka ludzkiego. Ze względów bezpieczeństwa podczas leczenia talidomidem należy przerwać karmienie piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane talidomidu w skojarzeniu z melfalanem i prednizonem to:

  • Neutropenia, leukopenia, anemia, trombocytopenia
  • Neuropatia obwodowa, parestezje, zawroty głowy, drżenie
  • Zaparcia, senność
  • Obrzęki obwodowe

Inne istotne działania niepożądane obejmują:

  • Żylną chorobę zakrzepowo-zatorową
  • Bradykardię, omdlenia
  • Ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna nekroliza naskórka)
  • Zaburzenia czynności wątroby
  • Ostre białaczki szpikowe i zespoły mielodysplastyczne

Należy uważnie monitorować pacjentów pod kątem wymienionych działań niepożądanych i w razie potrzeby modyfikować leczenie.

Mechanizm działania

Talidomid wykazuje działanie immunomodulujące, przeciwzapalne i potencjalnie przeciwnowotworowe. Mechanizm działania obejmuje:

  • Hamowanie nadmiernej produkcji TNF-α
  • Hamowanie adhezji i migracji leukocytów
  • Działanie antyangiogenne

Talidomid wykazuje także działanie uspokajające i nasenne.

Dokładny zakres aktywności talidomidu nie został w pełni poznany.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.