Wyszukaj produkt

Teenia®

Ethinylestradiol + Drospirenone

tabl. powl.
0,02 mg+ 3 mg
21 szt.
Doustnie
Rx
100%
38,72

Wskazania

Teenia jest wskazana do stosowania w antykoncepcji doustnej. Decyzja o przepisaniu tego produktu leczniczego powinna zostać podjęta na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u kobiety, zwłaszcza ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanego ze stosowaniem produktu leczniczego w odniesieniu do innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu Teenii należy dokładnie rozważyć indywidualne ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentki oraz porównać je z ryzykiem związanym ze stosowaniem innych dostępnych metod antykoncepcji hormonalnej.

Dawkowanie i sposób podawania

Tabletki należy przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze, w kolejności wskazanej na blistrze, popijając w razie potrzeby niewielką ilością płynu. Przez 21 kolejnych dni należy przyjmować 1 tabletkę na dobę. Każde następne opakowanie należy rozpoczynać po 7-dniowej przerwie w przyjmowaniu tabletek, podczas której zwykle występuje krwawienie z odstawienia. Krwawienie z odstawienia rozpoczyna się przeważnie w 2.-3. dniu po przyjęciu ostatniej tabletki i może się nie zakończyć przed rozpoczęciem następnego opakowania.

Dzień cyklu Dawkowanie
1-21 1 tabletka dziennie
22-28 Przerwa 7 dni (bez tabletek)

Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania w sytuacjach szczególnych (np. pominięcie tabletki) znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

Złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych nie należy stosować w przypadku występowania następujących stanów:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nadwrażliwość na orzeszki ziemne lub soję
  • Występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE)
  • Występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE)
  • Ciężka choroba wątroby obecnie lub w wywiadzie
  • Ciężka lub ostra niewydolność nerek
  • Obecne lub przebyte nowotwory wątroby
  • Występowanie lub podejrzenie złośliwego nowotworu zależnego od hormonów płciowych
  • Krwawienie z pochwy o nieustalonej etiologii

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych stanów po raz pierwszy w czasie stosowania złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego, produkt ten należy natychmiast odstawić.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem lub wznowieniem stosowania Teenii należy zebrać kompletny wywiad lekarski (w tym wywiad rodzinny) i wykluczyć ciążę. Należy dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz przeprowadzić badanie fizykalne, biorąc pod uwagę przeciwwskazania oraz ostrzeżenia.

Należy poinformować pacjentkę o zwiększonym ryzyku żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanym ze stosowaniem złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Ryzyko to jest największe w pierwszym roku stosowania lub przy wznawianiu stosowania po przerwie.

U kobiet ze zwiększonym ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (np. otyłość, unieruchomienie, zabieg chirurgiczny) należy rozważyć stosowanie alternatywnych metod antykoncepcji.

Należy poinformować pacjentkę o objawach żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (np. ból lub obrzęk nóg, nagła duszność) oraz konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza w przypadku ich wystąpienia.

Stosowanie Teenii należy przerwać w przypadku planowanego zabiegu chirurgicznego związanego z długotrwałym unieruchomieniem.

Warto zapamiętać
  • Teenia zwiększa ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, szczególnie w pierwszym roku stosowania
  • W przypadku wystąpienia objawów zakrzepicy należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza

Interakcje

Teenia może wchodzić w interakcje z lekami indukującymi enzymy mikrosomalne, co może prowadzić do zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej. Do takich leków należą m.in. barbiturany, karbamazepina, fenytoina, ryfampicyna, bosentan oraz leki zawierające ziele dziurawca.

Jednoczesne stosowanie niektórych antybiotyków (np. ampicylina, tetracykliny) może zmniejszać skuteczność antykoncepcyjną Teenii.

Teenia może wpływać na metabolizm innych leków, np. zwiększać stężenie cyklosporyny w osoczu lub zmniejszać stężenie lamotryginy.

Należy zapoznać się z Charakterystyką Produktu Leczniczego w celu uzyskania pełnej informacji o potencjalnych interakcjach.

Ciąża i karmienie piersią

Teenia nie jest wskazana do stosowania w ciąży. W przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania leku, należy go natychmiast odstawić.

Stosowanie Teenii może wpływać na laktację, zmniejszając ilość i zmieniając skład mleka kobiecego. Dlatego nie zaleca się stosowania leku do czasu całkowitego odstawienia dziecka od piersi.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Ból głowy
  • Ból brzucha
  • Ból piersi
  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Zmiany nastroju
  • Nudności
  • Trądzik

Rzadziej występują poważne działania niepożądane, takie jak żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czy tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe.

Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Wnioski

Teenia jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, ale jej stosowanie wiąże się z pewnym ryzykiem, szczególnie w zakresie powikłań zakrzepowo-zatorowych. Decyzja o przepisaniu leku powinna być podjęta po dokładnej ocenie indywidualnego profilu ryzyka pacjentki. Konieczne jest poinformowanie pacjentki o potencjalnych działaniach niepożądanych i objawach wymagających natychmiastowej konsultacji lekarskiej.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.