Wyszukaj produkt

Teenia® - (IR)

Ethinylestradiol + Drospirenone

tabl. powl.
0,02 mg+ 3 mg
21 szt.
Doustnie
Rx
100%
19,76

Wskazania

Teenia® jest wskazana do stosowania w antykoncepcji doustnej. Decyzja o przepisaniu tego produktu leczniczego powinna zostać podjęta na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u kobiety, zwłaszcza ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanego ze stosowaniem produktu leczniczego w odniesieniu do innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Przed przepisaniem leku należy dokładnie rozważyć stosunek korzyści do ryzyka, biorąc pod uwagę indywidualne czynniki ryzyka pacjentki, szczególnie w zakresie powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Dawkowanie i sposób podawania

Okres Dawkowanie
Przez 21 kolejnych dni 1 tabletka na dobę
Następnie 7-dniowa przerwa w przyjmowaniu tabletek

Tabletki należy przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze, w kolejności wskazanej na blistrze, popijając w razie potrzeby niewielką ilością płynu. Każde następne opakowanie należy rozpoczynać po 7-dniowej przerwie w przyjmowaniu tabletek, podczas której zwykle występuje krwawienie z odstawienia. Krwawienie z odstawienia rozpoczyna się przeważnie w 2.-3. dniu po przyjęciu ostatniej tabletki i może się nie zakończyć przed rozpoczęciem następnego opakowania.

Przeciwwskazania

Złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych, w tym Teenii, nie należy stosować w przypadku występowania następujących stanów:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nadwrażliwość na orzeszki ziemne lub soję
  • Występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE)
  • Występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE)
  • Ciężka choroba wątroby obecnie lub w wywiadzie
  • Ciężka lub ostra niewydolność nerek
  • Obecne lub przebyte nowotwory wątroby
  • Występowanie lub podejrzenie złośliwego nowotworu zależnego od hormonów płciowych
  • Krwawienie z pochwy o nieustalonej etiologii

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych stanów po raz pierwszy w czasie stosowania leku, należy natychmiast przerwać jego przyjmowanie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE)

Stosowanie jakichkolwiek złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem VTE w porównaniu do sytuacji, gdy terapia nie jest stosowana. Produkty zawierające lewonorgestrel, norgestimat lub noretisteron są związane z najmniejszym ryzykiem VTE. Stosowanie innych produktów, takich jak Teenia, może być związane z 2-krotnie większym ryzykiem.

Decyzja o zastosowaniu produktu spoza grupy najmniejszego ryzyka VTE powinna zostać podjęta wyłącznie po rozmowie z pacjentką, w celu zapewnienia, że rozumie ona ryzyko VTE związane z produktem, jak obecne czynniki ryzyka wpływają na to ryzyko oraz, że ryzyko VTE jest największe w pierwszym roku stosowania.

Objawy VTE

Należy poinformować pacjentkę, że w razie wystąpienia następujących objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza:

  • Obrzęk nogi i/lub stopy lub obrzęk wzdłuż żyły w nodze
  • Ból lub tkliwość w nodze
  • Zaczerwienienie lub przebarwienie skóry nogi
  • Nagły napad duszności lub przyspieszenia oddechu
  • Nagły napad kaszlu
  • Ostry ból w klatce piersiowej
  • Silne zamroczenie lub zawroty głowy
  • Przyspieszone lub nieregularne bicie serca

Ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE)

Badania epidemiologiczne wykazały związek pomiędzy stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych a zwiększonym ryzykiem ATE (zawału mięśnia sercowego) lub incydentów naczyniowo-mózgowych (np. przemijającego napadu niedokrwiennego, udaru). Przypadki ATE mogą być śmiertelne.

Warto zapamiętać
  • Teenia zwiększa ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE) około 2-krotnie w porównaniu do niestosowania antykoncepcji hormonalnej
  • Ryzyko VTE jest największe w pierwszym roku stosowania leku

Interakcje

Mogą wystąpić interakcje z lekami indukującymi enzymy mikrosomalne, co może prowadzić do zwiększonego klirensu hormonów płciowych i w konsekwencji do krwawienia śródcyklicznego i/lub braku skuteczności antykoncepcyjnej. Dotyczy to m.in. następujących leków: barbiturany, karbamazepina, fenytoina, prymidon, ryfampicyna, bosentan, niektóre leki przeciw HIV (np. rytonawir, newirapina, efawirenz), a także preparaty ziołowe zawierające ziele dziurawca.

Kobiety leczone tymi lekami powinny stosować dodatkową metodę antykoncepcji mechanicznej w trakcie leczenia oraz przez 28 dni po jego zakończeniu. W przypadku długotrwałego stosowania leków indukujących enzymy wątrobowe zaleca się wybór innej skutecznej, niehormonalnej metody antykoncepcji.

Ciąża i karmienie piersią

Teenia nie jest wskazana do stosowania w ciąży. W przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania leku, należy go natychmiast odstawić. Nie wykazano zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci kobiet stosujących złożone doustne środki antykoncepcyjne przed ciążą lub we wczesnej ciąży.

Stosowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych może wpływać na laktację, zmniejszając ilość i zmieniając skład mleka kobiecego. Dlatego nie zaleca się ich stosowania do czasu całkowitego odstawienia dziecka od piersi. Niewielkie ilości steroidów antykoncepcyjnych mogą przenikać do mleka kobiecego.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Zaburzenia emocjonalne
  • Bóle głowy
  • Bóle brzucha
  • Trądzik
  • Bóle piersi, powiększenie piersi
  • Bolesne miesiączkowanie
  • Krwawienia śródcykliczne
  • Zwiększenie masy ciała

Poważne działania niepożądane obejmują zwiększone ryzyko zakrzepicy żył i tętnic oraz zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, w tym zawału serca, udaru i zatorowości płucnej. Ryzyko to jest szczególnie zwiększone w pierwszym roku stosowania leku.

Przedawkowanie

Nie opisano przypadków przedawkowania Teenii. Na podstawie doświadczeń z innymi złożonymi doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, możliwe objawy przedawkowania to: nudności, wymioty oraz niewielkie krwawienie z dróg rodnych. Nie istnieje antidotum, leczenie powinno być objawowe.

Mechanizm działania

Teenia jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym zawierającym etynyloestradiol oraz drospirenon. Jej działanie antykoncepcyjne wynika głównie z hamowania owulacji oraz zmian w endometrium. Drospirenon wykazuje również działanie przeciwandrogenne oraz słabe przeciwmineralokortykosteroidowe, co upodabnia jego profil farmakologiczny do naturalnego progesteronu.

Skład

Jedna tabletka powlekana zawiera 3 mg drospirenonu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

Teenia jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, jednak jej stosowanie wiąże się z pewnymi ryzykami, szczególnie w zakresie powikłań zakrzepowo-zatorowych. Decyzja o przepisaniu leku powinna być podjęta po dokładnej ocenie indywidualnych czynników ryzyka pacjentki i omówieniu z nią potencjalnych korzyści i zagrożeń.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.