Wyszukaj produkt

Tasigna

Nilotinib

kaps. twarde
150 mg
28 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Tasigna
kaps. twarde
200 mg
28 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Tasigna
kaps. twarde
200 mg
112 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
11223,77
(1)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Produkt leczniczy Tasigna jest wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów z nowo rozpoznaną przewlekłą białaczką szpikową (CML) w fazie przewlekłej z chromosomem Philadelphia.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinno być rozpoczęte przez lekarza doświadczonego w rozpoznawaniu i leczeniu pacjentów z CML. Zalecana dawka to 300 mg nilotynibu 2 razy na dobę. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak długo przynosi ono korzyść kliniczną dla pacjenta.

Produkt leczniczy należy przyjmować dwa razy na dobę w odstępie około 12 godzin, nie podczas posiłku. Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie należy przyjmować pokarmu na 2 godziny przed przyjęciem leku i przez co najmniej godzinę po jego zażyciu.

Dawkowanie produktu Tasigna
Wskazanie Dawka
Nowo rozpoznana CML w fazie przewlekłej 300 mg 2 razy na dobę

W przypadku pominięcia dawki, pacjent nie powinien przyjmować dodatkowej dawki, ale przyjąć kolejną przepisaną dawkę o zwykłej porze.

Dostosowanie dawki

W przypadku wystąpienia toksyczności hematologicznej (neutropenia, trombocytopenia) niezwiązanej z białaczką może być konieczne czasowe przerwanie leczenia i/lub zmniejszenie dawki:

  • Przy ANC <1,0 x 10^9/l i/lub liczbie płytek krwi <50 x 10^9/l: przerwać leczenie i monitorować morfologię krwi
  • Wznowić leczenie w ciągu 2 tygodni poprzednią dawką, jeśli ANC >1,0 x 10^9/l i liczba płytek >50 x 10^9/l
  • Jeśli liczba krwinek utrzymuje się na niskim poziomie, może być konieczne zmniejszenie dawki do 400 mg raz na dobę

W przypadku umiarkowanej lub ciężkiej toksyczności pozahematologicznej należy przerwać leczenie. Po ustąpieniu objawów można wznowić podawanie leku w dawce 400 mg raz na dobę, a następnie zwiększyć do 300 mg 2 razy na dobę, jeśli jest to klinicznie uzasadnione.

Szczególne grupy pacjentów

U pacjentów w podeszłym wieku (≥65 lat) nie zaobserwowano istotnych różnic w bezpieczeństwie i skuteczności w porównaniu do młodszych dorosłych.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek nie jest konieczna modyfikacja dawki, ponieważ nilotynib i jego metabolity nie są wydalane przez nerki.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby nie jest konieczna modyfikacja dawki, ale należy zachować ostrożność podczas leczenia.

Nie określono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat, dlatego lek nie jest zalecany w tej grupie wiekowej.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z istotnymi zaburzeniami serca.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zahamowanie czynności szpiku

Leczenie nilotynibem może powodować trombocytopenię, neutropenię i niedokrwistość (stopnia 3-4). Należy wykonywać pełną morfologię krwi co 2 tygodnie przez pierwsze 2 miesiące leczenia, a następnie co miesiąc lub zgodnie ze wskazaniami klinicznymi. Zahamowanie czynności szpiku jest zwykle odwracalne i można je opanować poprzez czasowe wstrzymanie leczenia lub zmniejszenie dawki.

Wydłużenie odstępu QT

Nilotynib może powodować wydłużenie odstępu QT. Należy zachować ostrożność u pacjentów z wydłużeniem odstępu QT lub z ryzykiem jego wydłużenia, takich jak:

  • Pacjenci z wrodzonym zespołem długiego QT
  • Pacjenci z niewyrównanymi lub istotnymi chorobami serca
  • Pacjenci przyjmujący leki przeciwarytmiczne lub inne substancje wydłużające odstęp QT

Zaleca się wykonanie EKG przed rozpoczęciem leczenia i w razie wskazań klinicznych. Należy skorygować hipokaliemię i hipomagnezemię przed podaniem leku i okresowo monitorować stężenie elektrolitów podczas leczenia.

Nagłe zgony

Odnotowano rzadkie przypadki nagłych zgonów u pacjentów z CML w fazie przewlekłej lub akceleracji, z chorobami serca w wywiadzie lub istotnymi czynnikami ryzyka kardiologicznego.

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego stosowania silnych inhibitorów CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol, worykonazol, klarytromycyna, telitromycyna, rytonawir). Jeśli leczenie jest konieczne, należy rozważyć przerwanie podawania nilotynibu.

Należy unikać jednoczesnego stosowania silnych induktorów CYP3A4 (np. ryfampicyna, fenytoina, karbamazepina, fenobarbital, ziele dziurawca), ponieważ mogą one zmniejszać ekspozycję na nilotynib.

Zaburzenia czynności wątroby

Nilotynib jest metabolizowany głównie w wątrobie. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby może dojść do zwiększonego narażenia na lek, dlatego należy zachować ostrożność.

Zapalenie trzustki

Obserwowano przypadki zwiększenia aktywności lipazy w surowicy. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zapaleniem trzustki w wywiadzie.

Zespół rozpadu guza

Ze względu na możliwość wystąpienia zespołu rozpadu guza, przed rozpoczęciem leczenia zaleca się skorygowanie klinicznie istotnego odwodnienia i leczenie wysokiego stężenia kwasu moczowego.

Warto zapamiętać:

Dwa ważne fakty na temat leku Tasigna:

  • Lek należy przyjmować 2 razy na dobę, na czczo (2 godziny przed i 1 godzinę po posiłku)
  • Może powodować wydłużenie odstępu QT, dlatego ważne jest monitorowanie EKG i elektrolitów

Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

Nilotynib jest metabolizowany głównie przez CYP3A4 i jest substratem glikoproteiny P. Substancje wpływające na te szlaki mogą zmieniać ekspozycję na nilotynib.

Silne inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol) mogą znacząco zwiększać ekspozycję na nilotynib. Należy unikać jednoczesnego stosowania.

Silne induktory CYP3A4 (np. ryfampicyna) mogą znacząco zmniejszać ekspozycję na nilotynib. Należy rozważyć alternatywne leki o mniejszym potencjale indukcji CYP3A4.

Nilotynib może hamować metabolizm innych leków będących substratami CYP3A4, CYP2C8, CYP2C9, CYP2D6 i UGT1A1. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu.

Należy zachować ostrożność stosując nilotynib z lekami mogącymi wydłużać odstęp QT.

Pokarm zwiększa biodostępność nilotynibu. Nie należy przyjmować leku z posiłkiem.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia nilotynibem.

Brak odpowiednich danych dotyczących stosowania nilotynibu u kobiet w ciąży. Lek może powodować uszkodzenie płodu, dlatego nie należy go stosować w ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.

Nie wiadomo, czy nilotynib przenika do mleka ludzkiego. Ze względu na potencjalne ryzyko dla dziecka, nie należy karmić piersią w trakcie leczenia nilotynibem.

Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu na płodność samców i samic.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥10%) obejmują:

  • Wysypkę
  • Świąd
  • Ból głowy
  • Nudności
  • Zmęczenie
  • Łysienie
  • Bóle mięśni

Często obserwowano także:

  • Zaparcia
  • Biegunkę
  • Bóle brzucha
  • Wymioty
  • Bóle stawów
  • Skurcze mięśni
  • Obrzęki obwodowe

Istotne działania niepożądane obejmują:

  • Mielosupresję (neutropenię, trombocytopenię, anemię)
  • Wydłużenie odstępu QT
  • Hepatotoksyczność
  • Zapalenie trzustki

W razie wystąpienia ciężkich działań niepożądanych może być konieczne czasowe przerwanie leczenia lub zmniejszenie dawki.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania należy obserwować pacjenta i zastosować odpowiednie leczenie objawowe i podtrzymujące. Brak specyficznego antidotum.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Nilotynib jest silnym i selektywnym inhibitorem kinazy tyrozynowej BCR-ABL. Działa poprzez wiązanie się z miejscem ATP w domenie kinazowej białka BCR-ABL, hamując jego aktywność i proliferację komórek białaczkowych Ph+.

Po podaniu doustnym maksymalne stężenie nilotynibu w osoczu występuje po 3 godzinach. Biodostępność bezwzględna wynosi około 30%. Pokarm zwiększa biodostępność. Nilotynib wiąże się z białkami osocza w około 98%. Jest metabolizowany głównie przez CYP3A4. Główną drogą eliminacji jest wydalanie z kałem. Okres półtrwania wynosi około 17 godzin.

Nilotynib wykazuje skuteczność w leczeniu nowo rozpoznanej CML w fazie przewlekłej, powodując szybkie i trwałe odpowiedzi cytogenetyczne i molekularne.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.