Wyszukaj produkt

Taptiqom

Tafluprost + Timolol

krople do oczu [roztw.]
(15 µg+ 5 mg)/ml
30 poj. 0,3 ml
Na spojówkę oka
Rx
100%
83,64
30% (1)
57,03
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Taptiqom - lek na jaskrę z otwartym kątem lub nadciśnienie wewnątrzgałkowe

Taptiqom to preparat łączący dwie substancje czynne: tafluprost (15 μg/ml) i tymolol (5 mg/ml w postaci maleinianu). Jest to lek stosowany w okulistyce w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych pacjentów z jaskrą z otwartym kątem lub nadciśnieniem wewnątrzgałkowym, u których monoterapia β-adrenolitykami lub analogami prostaglandyn okazała się nieskuteczna.

Preparat dostępny jest w postaci jałowego roz, pakowanego w pojemniki jednodawkowe. Dzięki temu pacjenci, którzy wymagają leczenia skojarzonego, mogą uniknąć narażenia na działanie konserwantów zawartych w standardowych kroplach do oczu.

Mechanizm działania

Taptiqom obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez synergistyczne działanie dwóch substancji czynnych:

  • Tafluprost - analog prostaglandyny F2α, zwiększa odpływ cieczy wodnistej drogą naczyniówkowo-twardówkową
  • Tymolol - nieselektywny β-adrenolityk, zmniejsza produkcję cieczy wodnistej

Połączenie tych dwóch mechanizmów zapewnia silniejsze obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego niż stosowanie każdego z leków osobno.

Wskazania

Taptiqom jest wskazany do obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych pacjentów z:

  • Jaskrą z otwartym kątem
  • Nadciśnieniem wewnątrzgałkowym

Lek stosuje się u pacjentów, u których monoterapia β-adrenolitykami lub analogami prostaglandyn nie przyniosła zadowalających efektów i którzy wymagają leczenia skojarzonego.

Dawkowanie

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 1 kropla do worka spojówkowego chorego oka raz na dobę
Osoby starsze Nie ma konieczności dostosowania dawki
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek/wątroby Stosować ostrożnie, brak badań w tej grupie
Dzieci i młodzież <18 lat Nie zaleca się stosowania

Dawka nie powinna przekraczać 1 kropli na dobę do chorego oka. W przypadku pominięcia dawki, należy kontynuować leczenie podając kolejną dawkę zgodnie z planem.

Sposób podawania

Taptiqom podaje się miejscowo do worka spojówkowego chorego oka. Przed zakropleniem należy zdjąć soczewki kontaktowe, które można założyć ponownie po 15 minutach. Aby zmniejszyć wchłanianie ogólnoustrojowe, zaleca się:

  • Uciśnięcie kanału nosowo-łzowego lub zamknięcie powiek na 2 minuty po zakropleniu
  • Wytarcie nadmiaru roztworu ze skóry wokół oka
  • Zachowanie co najmniej 5-minutowych odstępów między podaniem różnych kropli do oczu

Należy poinformować pacjentów o konieczności unikania kontaktu końcówki pojemnika z okiem lub otaczającymi strukturami, aby zapobiec urazom i zanieczyszczeniu roztworu.

Przeciwwskazania

Stosowanie Taptiqomu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze
  • Choroby dróg oddechowych: astma oskrzelowa (również w wywiadzie), ciężka POChP
  • Zaburzenia rytmu serca: bradykardia zatokowa, zespół chorego węzła zatokowego, blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia niekontrolowany rozrusznikiem
  • Niewydolność serca, wstrząs kardiogenny

Ze względu na obecność tymololu, należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z chorobami układu krążenia, cukrzycą i nadczynnością tarczycy.

Działania niepożądane

Najczęstszym działaniem niepożądanym jest przekrwienie spojówek/oczu (około 7% pacjentów). Inne często występujące działania to:

  • Świąd i ból oka
  • Zmiany dotyczące rzęs (wzrost długości, grubości, liczby)
  • Podrażnienie oka
  • Uczucie obecności ciała obcego
  • Nieostre widzenie
  • Światłowstręt

Większość działań niepożądanych dotyczy oczu i ma łagodne lub umiarkowane nasilenie. Ze względu na wchłanianie ogólnoustrojowe, mogą wystąpić również objawy typowe dla β-adrenolityków.

Interakcje

Należy zachować ostrożność stosując Taptiqom jednocześnie z:

  • Doustnymi lekami blokującymi kanał wapniowy
  • Lekami przeciwarytmicznymi (w tym amiodaronem)
  • Glikozydami naparstnicy
  • Parasympatykomimetykami
  • Guanetydyną
  • Inhibitorami CYP2D6 (np. fluoksetyną, paroksetyną)

Jednoczesne stosowanie tych leków może nasilać działanie ogólnoustrojowe β-adrenolityków.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania Taptiqomu w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia. Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku.

Warto zapamiętać
  • Taptiqom łączy działanie dwóch substancji czynnych, zapewniając silniejsze obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego niż monoterapia
  • Lek nie zawiera środków konserwujących, co zmniejsza ryzyko działań niepożądanych u pacjentów wymagających długotrwałego leczenia

Taptiqom jest skutecznym lekiem w terapii jaskry z otwartym kątem i nadciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów, którzy nie odpowiadają wystarczająco na monoterapię. Łącząc dwa mechanizmy działania, zapewnia silniejsze obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego przy jednoczesnym zmniejszeniu narażenia na środki konserwujące.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Taptiqom

Wskazania wg ChPL

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.