Taptiqom
Tafluprost + Timolol
Taptiqom - lek na jaskrę z otwartym kątem lub nadciśnienie wewnątrzgałkowe
Taptiqom to preparat łączący dwie substancje czynne: tafluprost (15 μg/ml) i tymolol (5 mg/ml w postaci maleinianu). Jest to lek stosowany w okulistyce w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych pacjentów z jaskrą z otwartym kątem lub nadciśnieniem wewnątrzgałkowym, u których monoterapia β-adrenolitykami lub analogami prostaglandyn okazała się nieskuteczna.
Preparat dostępny jest w postaci jałowego roz, pakowanego w pojemniki jednodawkowe. Dzięki temu pacjenci, którzy wymagają leczenia skojarzonego, mogą uniknąć narażenia na działanie konserwantów zawartych w standardowych kroplach do oczu.
Mechanizm działania
Taptiqom obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez synergistyczne działanie dwóch substancji czynnych:
- Tafluprost - analog prostaglandyny F2α, zwiększa odpływ cieczy wodnistej drogą naczyniówkowo-twardówkową
- Tymolol - nieselektywny β-adrenolityk, zmniejsza produkcję cieczy wodnistej
Połączenie tych dwóch mechanizmów zapewnia silniejsze obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego niż stosowanie każdego z leków osobno.
Wskazania
Taptiqom jest wskazany do obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych pacjentów z:
- Jaskrą z otwartym kątem
- Nadciśnieniem wewnątrzgałkowym
Lek stosuje się u pacjentów, u których monoterapia β-adrenolitykami lub analogami prostaglandyn nie przyniosła zadowalających efektów i którzy wymagają leczenia skojarzonego.
Dawkowanie
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 1 kropla do worka spojówkowego chorego oka raz na dobę |
Osoby starsze | Nie ma konieczności dostosowania dawki |
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek/wątroby | Stosować ostrożnie, brak badań w tej grupie |
Dzieci i młodzież <18 lat | Nie zaleca się stosowania |
Dawka nie powinna przekraczać 1 kropli na dobę do chorego oka. W przypadku pominięcia dawki, należy kontynuować leczenie podając kolejną dawkę zgodnie z planem.
Sposób podawania
Taptiqom podaje się miejscowo do worka spojówkowego chorego oka. Przed zakropleniem należy zdjąć soczewki kontaktowe, które można założyć ponownie po 15 minutach. Aby zmniejszyć wchłanianie ogólnoustrojowe, zaleca się:
- Uciśnięcie kanału nosowo-łzowego lub zamknięcie powiek na 2 minuty po zakropleniu
- Wytarcie nadmiaru roztworu ze skóry wokół oka
- Zachowanie co najmniej 5-minutowych odstępów między podaniem różnych kropli do oczu
Należy poinformować pacjentów o konieczności unikania kontaktu końcówki pojemnika z okiem lub otaczającymi strukturami, aby zapobiec urazom i zanieczyszczeniu roztworu.
Przeciwwskazania
Stosowanie Taptiqomu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze
- Choroby dróg oddechowych: astma oskrzelowa (również w wywiadzie), ciężka POChP
- Zaburzenia rytmu serca: bradykardia zatokowa, zespół chorego węzła zatokowego, blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia niekontrolowany rozrusznikiem
- Niewydolność serca, wstrząs kardiogenny
Ze względu na obecność tymololu, należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z chorobami układu krążenia, cukrzycą i nadczynnością tarczycy.
Działania niepożądane
Najczęstszym działaniem niepożądanym jest przekrwienie spojówek/oczu (około 7% pacjentów). Inne często występujące działania to:
- Świąd i ból oka
- Zmiany dotyczące rzęs (wzrost długości, grubości, liczby)
- Podrażnienie oka
- Uczucie obecności ciała obcego
- Nieostre widzenie
- Światłowstręt
Większość działań niepożądanych dotyczy oczu i ma łagodne lub umiarkowane nasilenie. Ze względu na wchłanianie ogólnoustrojowe, mogą wystąpić również objawy typowe dla β-adrenolityków.
Interakcje
Należy zachować ostrożność stosując Taptiqom jednocześnie z:
- Doustnymi lekami blokującymi kanał wapniowy
- Lekami przeciwarytmicznymi (w tym amiodaronem)
- Glikozydami naparstnicy
- Parasympatykomimetykami
- Guanetydyną
- Inhibitorami CYP2D6 (np. fluoksetyną, paroksetyną)
Jednoczesne stosowanie tych leków może nasilać działanie ogólnoustrojowe β-adrenolityków.
Ciąża i karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania Taptiqomu w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia. Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku.
Warto zapamiętać
- Taptiqom łączy działanie dwóch substancji czynnych, zapewniając silniejsze obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego niż monoterapia
- Lek nie zawiera środków konserwujących, co zmniejsza ryzyko działań niepożądanych u pacjentów wymagających długotrwałego leczenia
Taptiqom jest skutecznym lekiem w terapii jaskry z otwartym kątem i nadciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów, którzy nie odpowiadają wystarczająco na monoterapię. Łącząc dwa mechanizmy działania, zapewnia silniejsze obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego przy jednoczesnym zmniejszeniu narażenia na środki konserwujące.
Taptiqom

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia