Wyszukaj produkt

Tanyz®

Tamsulosin hydrochloride

kaps. o zmod. uwalnianiu
0,4 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
24,00
(1)
7,89
(2)
bezpł.

Tanyz® - Chlorowodorek tamsulosyny w leczeniu objawów związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego

Wskazania do stosowania

Tanyz® jest wskazanyyczących dolnych dróg moczowych (LUTS - Lower Urinary Tract Symptoms) związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH - Benign Prostatic Hyperplasia). Lek ten skutecznie łagodzi dolegliwości związane z utrudnionym oddawaniem moczu u mężczyzn cierpiących na przerost prostaty.

Tamsulosyna, będąca substancją czynną preparatu Tanyz®, działa poprzez selektywne blokowanie receptorów α1-adrenergicznych, szczególnie podtypu α1A. Prowadzi to do rozkurczu mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej, co skutkuje złagodzeniem objawów związanych z BPH.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 1 kapsułka (0,4 mg) na dobę
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Nie ma konieczności dostosowania dawki
Pacjenci z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby Nie ma konieczności dostosowania dawki
Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia Brak wskazań do stosowania

Kapsułkę należy przyjmować po śniadaniu lub pierwszym posiłku danego dnia. Ważne jest, aby nie żuć, nie przełamywać ani nie rozrywać kapsułki, gdyż może to wpłynąć na uwalnianie długodziałającej substancji czynnej.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz u osób z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby nie ma konieczności modyfikacji dawkowania. Należy jednak zachować ostrożność u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny <10 ml/min) ze względu na brak badań w tej grupie.

Przeciwwskazania

Stosowanie preparatu Tanyz® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na chlorowodorek tamsulosyny (w tym obrzęk naczynioruchowy wywołany działaniem produktu leczniczego) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Niedociśnienie ortostatyczne w wywiadzie
  • Ciężka niewydolność wątroby

Lekarz powinien dokładnie ocenić stan pacjenta przed rozpoczęciem terapii, aby wykluczyć powyższe przeciwwskazania i zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania preparatu Tanyz® należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

  • Możliwość wystąpienia niedociśnienia ortostatycznego - pacjent powinien być poinformowany o konieczności przyjęcia pozycji siedzącej lub leżącej w przypadku wystąpienia pierwszych objawów
  • Konieczność wykluczenia innych chorób o podobnych objawach przed rozpoczęciem leczenia
  • Regularne badania per rectum oraz oznaczanie stężenia PSA
  • Ryzyko wystąpienia obrzęku naczynioruchowego - w takim przypadku należy natychmiast przerwać leczenie
  • Ostrożność u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek
  • Ryzyko wystąpienia śródoperacyjnego zespołu wiotkiej tęczówki (IFIS) podczas operacji zaćmy
  • Możliwość interakcji z inhibitorami 5-fosfodiesterazy oraz inhibitorami CYP3A4

Lekarz powinien dokładnie monitorować stan pacjenta podczas terapii i dostosować postępowanie w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów.

Warto zapamiętać
  • Tanyz® skutecznie łagodzi objawy LUTS związane z BPH poprzez selektywne blokowanie receptorów α1-adrenergicznych
  • Podczas stosowania leku należy zachować ostrożność ze względu na ryzyko wystąpienia niedociśnienia ortostatycznego oraz IFIS podczas operacji zaćmy

Interakcje z innymi lekami

Tanyz® może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Najważniejsze z nich to:

  • Inhibitory 5-fosfodiesterazy (np. syldenafil, tadalafil, wardenafil) - mogą prowadzić do objawowego niedociśnienia
  • Silne inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol) - mogą zwiększać stężenie tamsulosyny w osoczu
  • Inhibitory CYP2D6 (np. paroksetyna) - mogą wpływać na metabolizm tamsulosyny
  • Inne antagoniści receptorów α1-adrenergicznych - mogą nasilać działanie hipotensyjne

Lekarz powinien dokładnie przeanalizować wszystkie leki przyjmowane przez pacjenta przed włączeniem preparatu Tanyz® do terapii, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych interakcji.

Działania niepożądane

Podczas stosowania preparatu Tanyz® mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Często: zawroty głowy, zaburzenia ejakulacji
  • Niezbyt często: bóle głowy, palpitacje, niedociśnienie ortostatyczne, zaparcia, biegunka, nudności, wymioty, wysypka, świąd, pokrzywka, astenia
  • Rzadko: omdlenia, obrzęk naczynioruchowy
  • Bardzo rzadko: zespół Stevens-Johnsona, priapizm
  • Częstość nieznana: niewyraźne widzenie, zaburzenia widzenia, krwawienie z nosa, suchość błony śluzowej nosa, rumień wielopostaciowy, zapalenie skóry złuszczające

Pacjent powinien być poinformowany o możliwości wystąpienia działań niepożądanych i konieczności zgłaszania ich lekarzowi prowadzącemu.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania preparatu Tanyz® mogą wystąpić objawy związane z ostrym obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi. Postępowanie w takim przypadku obejmuje:

  • Ułożenie pacjenta w pozycji leżącej
  • W razie potrzeby podanie środków zwiększających objętość krwi lub leków kurczących naczynia
  • Monitorowanie czynności nerek i zastosowanie ogólnego leczenia podtrzymującego
  • W przypadku zażycia dużych ilości leku - wywołanie wymiotów, płukanie żołądka, podanie węgla aktywowanego i osmotycznie działających środków przeczyszczających

Należy pamiętać, że dializa prawdopodobnie nie będzie skuteczna ze względu na silne wiązanie tamsulosyny z białkami osocza.

Podsumowanie

Tanyz® jest skutecznym lekiem w terapii objawów LUTS związanych z BPH. Jego stosowanie wymaga jednak ścisłego nadzoru lekarskiego ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych oraz interakcji z innymi lekami. Prawidłowe stosowanie preparatu, zgodnie z zaleceniami lekarza, pozwala na znaczącą poprawę jakości życia pacjentów cierpiących z powodu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.


1) Przerost gruczołu krokowego
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.