Wyszukaj produkt

TamsuGen®

Tamsulosin hydrochloride

kaps. o zmod. uwalnianiu, twarde
0,4 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
17,94

TamsuGen® - Szczegółowe informacje dla lekarzy

Wskazania do stosowania

TamsuGen® jest wskazany w leczeniu objawów z dolnych dróg moczowych (LUTS - Lower Urinary Tract Symptoms) związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH - Benign Prostatic Hyperplasia). Lek działa poprzez selektywne blokowanie receptorów α1-adrenergicznych, co prowadzi do rozkurczu mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej, zmniejszając tym samym objawy związane z BPH.

Zastosowanie TamsuGen® pozwala na złagodzenie zarówno objawów związanych z gromadzeniem moczu (częstomocz, nykturia), jak i jego oddawaniem (osłabiony strumień moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza). Skuteczność leku utrzymuje się podczas długotrwałego stosowania, co może znacząco opóźnić konieczność interwencji chirurgicznej.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 1 kapsułka (0,4 mg) raz na dobę
Pacjenci z niewydolnością nerek Nie wymaga dostosowania dawki
Pacjenci z łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby Nie wymaga dostosowania dawki
Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności

Kapsułkę należy przyjmować po śniadaniu lub po pierwszym posiłku danego dnia. Ważne jest, aby połykać ją w całości, bez rozgryzania czy żucia, co mogłoby wpłynąć na zmodyfikowane uwalnianie substancji czynnej.

Skuteczność leku utrzymuje się podczas długotrwałego stosowania, co może znacząco opóźnić konieczność interwencji chirurgicznej u pacjentów z BPH.

Przeciwwskazania

Stosowanie TamsuGen® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na chlorowodorek tamsulosyny lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Obrzęk naczynioruchowy wywołany działaniem leku w wywiadzie
  • Hipotonia ortostatyczna w wywiadzie
  • Ciężka niewydolność wątroby

Należy zachować szczególną ostrożność przy kwalifikacji pacjentów do leczenia TamsuGen®, uwzględniając powyższe przeciwwskazania oraz potencjalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Niedociśnienie ortostatyczne: Podczas leczenia tamsulosyną może wystąpić obniżenie ciśnienia krwi, w rzadkich przypadkach prowadzące do omdleń. Pacjentów należy poinstruować, aby w przypadku pierwszych objawów niedociśnienia ortostatycznego (zawroty głowy, osłabienie) przyjęli pozycję siedzącą lub leżącą do czasu ustąpienia objawów.

Diagnostyka przed rozpoczęciem leczenia: Przed wdrożeniem terapii TamsuGen® należy przeprowadzić dokładne badanie pacjenta w celu wykluczenia innych schorzeń mogących powodować objawy podobne do BPH. Zaleca się wykonanie badania per rectum oraz oznaczenie stężenia PSA.

Obrzęk naczynioruchowy: W rzadkich przypadkach opisywano wystąpienie obrzęku naczynioruchowego. W razie jego pojawienia się należy natychmiast przerwać leczenie i poddać pacjenta obserwacji do czasu ustąpienia objawów.

Śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki (IFIS): U pacjentów stosujących tamsulosynę obserwowano wystąpienie IFIS podczas operacji zaćmy lub jaskry. Należy poinformować okulistów o stosowaniu leku przed planowanym zabiegiem. Nie zaleca się rozpoczynania leczenia tamsulosyną u pacjentów oczekujących na operację zaćmy lub jaskry.

Interakcje z inhibitorami CYP3A4 i CYP2D6: Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu tamsulosyny z silnymi inhibitorami CYP3A4. U pacjentów z fenotypem o nieprawidłowym metabolizmie CYP2D6 nie należy stosować tamsulosyny w skojarzeniu z silnymi inhibitorami CYP3A4.

Warto zapamiętać
  • TamsuGen® skutecznie łagodzi objawy LUTS związane z BPH, poprawiając jakość życia pacjentów.
  • Przed operacją zaćmy lub jaskry należy poinformować okulistę o stosowaniu tamsulosyny ze względu na ryzyko wystąpienia IFIS.

Interakcje lekowe

TamsuGen® może wchodzić w interakcje z innymi lekami, co wymaga uwagi przy jego przepisywaniu:

  • Brak istotnych interakcji z atenololem, enalaprylem i teofiliną
  • Cymetydyna zwiększa, a furosemid zmniejsza stężenie tamsulosyny w osoczu
  • Diklofenak i warfaryna mogą zwiększać szybkość eliminacji tamsulosyny
  • Silne inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol) mogą znacząco zwiększać ekspozycję na tamsulosynę
  • Jednoczesne stosowanie z innymi antagonistami receptora α1-adrenergicznego może nasilać działanie hipotensyjne

Szczególną ostrożność należy zachować przy łączeniu tamsulosyny z silnymi i umiarkowanie silnymi inhibitorami CYP3A4, takimi jak erytromycyna. U pacjentów z fenotypem o nieprawidłowym metabolizmie CYP2D6 nie zaleca się stosowania tamsulosyny w skojarzeniu z silnymi inhibitorami CYP3A4.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane związane ze stosowaniem TamsuGen® obejmują:

  • Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy (często), bóle głowy (niezbyt często), omdlenia (rzadko)
  • Zaburzenia serca: kołatanie serca (niezbyt często)
  • Zaburzenia naczyniowe: niedociśnienie ortostatyczne (niezbyt często)
  • Zaburzenia żołądka i jelit: zaparcia, biegunka, nudności, wymioty (niezbyt często)
  • Zaburzenia układu rozrodczego: zaburzenia wytrysku, w tym wytrysk wsteczny, brak wytrysku (często)

Rzadziej obserwowano poważniejsze działania niepożądane, takie jak obrzęk naczynioruchowy, zespół Stevens-Johnsona czy priapizm. W okresie po wprowadzeniu leku do obrotu raportowano przypadki IFIS podczas operacji zaćmy i jaskry.

Przedawkowanie

Przedawkowanie TamsuGen® może prowadzić do ciężkiego niedociśnienia. W przypadku jego wystąpienia należy zastosować leczenie podtrzymujące układ sercowo-naczyniowy. Zaleca się ułożenie pacjenta w pozycji leżącej, a w razie potrzeby podanie środków zwiększających objętość krwi lub leków kurczących naczynia. Ze względu na silne wiązanie tamsulosyny z białkami, dializa nie jest skuteczną metodą eliminacji leku z organizmu.

Mechanizm działania

TamsuGen® zawiera jako substancję czynną chlorowodorek tamsulosyny, który jest selektywnym i kompetycyjnym antagonistą postsynaptycznych receptorów α1-adrenergicznych, ze szczególnym powinowactwem do podtypów α1A i α1D. Mechanizm działania leku polega na:

  • Blokowaniu receptorów α1-adrenergicznych w gruczole krokowym, pęcherzu moczowym i cewce moczowej
  • Rozkurczu mięśni gładkich w tych strukturach
  • Zmniejszeniu oporu cewkowego i poprawie odpływu moczu
  • Łagodzeniu objawów podrażnienia i trudności w oddawaniu moczu

Skuteczność TamsuGen® w łagodzeniu objawów LUTS związanych z BPH utrzymuje się podczas długotrwałego stosowania, co może znacząco opóźnić konieczność interwencji chirurgicznej.

Podsumowanie

TamsuGen® stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu objawów LUTS związanych z BPH. Jego selektywne działanie na receptory α1-adrenergiczne w układzie moczowym pozwala na złagodzenie zarówno objawów związanych z gromadzeniem, jak i oddawaniem moczu. Przy przepisywaniu leku należy uwzględnić potencjalne interakcje lekowe oraz monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia działań niepożądanych, szczególnie w początkowym okresie leczenia. Długotrwałe stosowanie TamsuGen® może znacząco poprawić jakość życia pacjentów z BPH i opóźnić konieczność interwencji chirurgicznej.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.