Wyszukaj produkt

Talzenna

Talazoparib

kaps. twarde
0,25 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
6365,52
(1)
bezpł.
Talzenna
kaps. twarde
1 mg
30 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
19101,11
(1)
bezpł.

Talzenna - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Produkt Talzenna jest wskazany do stosowania w monoterapii u dorosłych pacjentów z następującymi cechami:

  • Mutacje germinalne w genach BRCA1/2
  • HER2-ujemny miejscowo zaawansowany lub przerzutowy rak piersi
  • Wcześniejsze leczenie chemioterapią neoadjuwantową/adjuwantową lub z powodu choroby zaawansowanej, opartą na antracyklinach i/lub taksanach (chyba że pacjent nie kwalifikował się do takiego leczenia)
  • W przypadku raka HR-dodatniego - wcześniejsza hormonoterapia (chyba że pacjent nie kwalifikował się do niej)

Kluczowe jest potwierdzenie obecności szkodliwych lub prawdopodobnie szkodliwych mutacji germinalnych w genach BRCA przy użyciu zwalidowanej metody w doświadczonym laboratorium. W stosownych przypadkach pacjenci powinni otrzymać poradnictwo genetyczne.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Zalecana dawka to 1 mg talazoparybu raz na dobę, przyjmowana doustnie. Kapsułki należy połykać w całości, nie otwierać ani nie rozpuszczać. Można je przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

Leczenie należy kontynuować do progresji choroby lub wystąpienia nieakceptowalnej toksyczności. W przypadku pominięcia dawki lub wystąpienia wymiotów, nie należy przyjmować dodatkowej dawki.

Schemat modyfikacji dawki w przypadku działań niepożądanych
Poziom dawki Dawka
Zalecana dawka początkowa 1 mg (1 kapsułka 1 mg) raz na dobę
Pierwsze zmniejszenie dawki 0,75 mg (3 kapsułki 0,25 mg) raz na dobę
Drugie zmniejszenie dawki 0,5 mg (2 kapsułki 0,25 mg) raz na dobę
Trzecie zmniejszenie dawki 0,25 mg (1 kapsułka 0,25 mg) raz na dobę

Przed rozpoczęciem leczenia oraz co miesiąc w trakcie terapii należy kontrolować morfologię krwi. Szczegółowe zalecenia dotyczące modyfikacji dawki i postępowania w przypadku toksyczności hematologicznej znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Stosowanie w szczególnych populacjach

Zaburzenia czynności wątroby: Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów z łagodnymi, umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Zaburzenia czynności nerek: - Łagodne (ClCr ≥60 do <90 ml/min): bez modyfikacji dawki - Umiarkowane (ClCr ≥30 do <60 ml/min): dawka początkowa 0,75 mg raz na dobę - Ciężkie (ClCr ≥15 do <30 ml/min): dawka początkowa 0,5 mg raz na dobę - ClCr <15 ml/min lub hemodializy: brak danych

Pacjenci w podeszłym wieku (≥65 lat): Nie ma konieczności dostosowywania dawki.

Dzieci i młodzież (<18 lat): Bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały ustalone.

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu silnych inhibitorów P-gp, które mogą zwiększać ekspozycję na talazoparyb. W takim przypadku zaleca się zmniejszenie dawki talazoparybu.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Karmienie piersią

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Mielosupresja: U pacjentów leczonych talazoparybem obserwowano zahamowanie czynności szpiku objawiające się niedokrwistością, leukopenią/neutropenią i/lub małopłytkowością. Należy monitorować morfologię krwi przed rozpoczęciem leczenia i co miesiąc w trakcie terapii. W razie potrzeby należy rozważyć modyfikację dawki lub przerwanie leczenia oraz zastosować odpowiednie leczenie wspomagające.

Zespół mielodysplastyczny/ostra białaczka szpikowa (MDS/AML): Zgłaszano rzadkie przypadki MDS/AML u pacjentów leczonych inhibitorami PARP, w tym talazoparybem. Należy monitorować pacjentów pod kątem objawów tych chorób.

Antykoncepcja: Kobiety w wieku rozrodczym nie powinny zachodzić w ciążę podczas leczenia i przez 7 miesięcy po jego zakończeniu. Mężczyźni powinni stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i przez 4 miesiące po jego zakończeniu.

Interakcje lekowe

Talazoparyb jest substratem transporterów P-gp i BCRP. Silne inhibitory P-gp (np. amiodaron, karwedilol, klarytromycyna, itrakonazol) mogą zwiększać ekspozycję na talazoparyb. Należy unikać jednoczesnego stosowania lub rozważyć zmniejszenie dawki talazoparybu. Induktory P-gp mogą zmniejszać ekspozycję na talazoparyb.

Ciąża i laktacja

Talazoparyb może powodować uszkodzenia płodu. Nie zaleca się stosowania w ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej antykoncepcji. Karmienie piersią jest przeciwwskazane podczas leczenia i przez co najmniej 1 miesiąc po jego zakończeniu.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥25%) to: zmęczenie, niedokrwistość, nudności, neutropenia, małopłytkowość i ból głowy. Najczęstsze działania niepożądane ≥3 stopnia to: niedokrwistość, neutropenia i małopłytkowość.

Modyfikacja dawki z powodu działań niepożądanych była konieczna u 62,3% pacjentów, głównie z powodu niedokrwistości, neutropenii i małopłytkowości. Całkowite przerwanie leczenia z powodu działań niepożądanych wystąpiło u 3,6% pacjentów.

Warto zapamiętać
  • Talzenna jest wskazana w monoterapii u pacjentów z HER2-ujemnym zaawansowanym rakiem piersi z mutacjami BRCA1/2
  • Kluczowe jest monitorowanie morfologii krwi przed i w trakcie leczenia ze względu na ryzyko mielosupresji

Mechanizm działania

Talazoparyb jest inhibitorem enzymów PARP1 i PARP2, które uczestniczą w naprawie uszkodzeń DNA. Hamowanie PARP prowadzi do nagromadzenia uszkodzeń DNA w komórkach nowotworowych, co skutkuje śmiercią komórki. Szczególną skuteczność obserwuje się w komórkach z defektami naprawy DNA, np. z mutacjami BRCA1/2.

W badaniach przedklinicznych talazoparyb wykazywał działanie cytotoksyczne wobec linii komórkowych z defektami naprawy DNA oraz aktywność przeciwnowotworową w modelach ksenograficznych raka piersi z mutacjami BRCA.

Właściwości farmakokinetyczne

Talazoparyb jest substratem transporterów P-gp i BCRP. Jest eliminowany głównie przez nerki w postaci niezmienionej. Silne inhibitory P-gp mogą zwiększać ekspozycję na talazoparyb, co może wymagać modyfikacji dawki.

Wnioski

Talzenna stanowi wartościową opcję terapeutyczną w leczeniu zaawansowanego raka piersi z mutacjami BRCA1/2. Kluczowe znaczenie ma staranna selekcja pacjentów oraz ścisłe monitorowanie parametrów hematologicznych w trakcie leczenia. Potencjalne korzyści z terapii należy zawsze rozważać w kontekście możliwych działań niepożądanych.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.