Wyszukaj produkt

Takhzyro

Lanadelumab

inj. [roztw.]
300 mg
1 amp.-strzyk.
Iniekcje
Rx-z
CHB
56001,69
(1)
bezpł.
Takhzyro
inj. [roztw.]
300 mg
1 fiol.
Iniekcje
Rx-z
100%
X

Takhzyro (lanadelumab) - charakterystyka produktu leczniczego dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Takhzyro jest wskazany do stosowania w ramach rutynowej profilaktyki nawracających napadów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego (HAE) u pacjentów w wieku 12 lat i starszych. Produkt ten zawiera lanadelumab - całkowicie ludzkie przeciwciało monoklonalne (IgG1/łańcuch lekki κ), które hamuje aktywność proteolityczną kalikreiny osoczowej.

Zwiększona aktywność kalikreiny osoczowej prowadzi do napadów obrzęku naczynioruchowego u pacjentów z HAE poprzez proteolizę kininogenu o dużej masie cząsteczkowej (HMWK), w wyniku czego powstaje rozszczepiony HMWK i bradykinina. Lanadelumab zapewnia stałą kontrolę aktywności kalikreiny osoczowej, ograniczając wytwarzanie bradykininy u pacjentów z HAE.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie Takhzyro należy rozpoczynać pod nadzorem lekarza doświadczonego w opiece nad pacjentami z dziedzicznym obrzękiem naczynioruchowym (HAE). Produkt jest przeznaczony wyłącznie do podawania podskórnego.

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dawka początkowa 300 mg lanadelumabu co 2 tygodnie
Pacjenci ze stabilnym ustąpieniem napadów Można rozważyć zmniejszenie dawki do 300 mg co 4 tygodnie
Pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat) Nie jest konieczne dostosowanie dawki
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby Nie ma konieczności dostosowania dawki
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Nie ma konieczności dostosowania dawki

Uwaga: Takhzyro nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów HAE.

W przypadku pominięcia dawki, należy poinstruować pacjenta, aby przyjął ją najszybciej jak to możliwe, zachowując odstęp co najmniej 10 dni między kolejnymi dawkami.

Sposób podawania

Takhzyro podaje się podskórnie w zalecanych miejscach wstrzyknięcia: brzuch, uda i górne zewnętrzne części ramion. Zaleca się zmienianie miejsc wstrzyknięcia. Produkt może być podawany samodzielnie przez pacjenta lub przez opiekuna po odpowiednim przeszkoleniu przez pracownika służby zdrowia.

Każda jednostka (fiolka lub ampułko-strzykawka) produktu jest przeznaczona wyłącznie do jednorazowego użycia i zawiera 300 mg lanadelumabu w 2 ml roztworu.

Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania Takhzyro jest nadwrażliwość na substancję czynną (lanadelumab) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • W celu poprawienia identyfikowalności biologicznych produktów leczniczych należy czytelnie zapisać nazwę i numer serii podawanego produktu.
  • Obserwowano reakcje nadwrażliwości. W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji nadwrażliwości należy natychmiast przerwać podawanie produktu i rozpocząć odpowiednie leczenie.
  • Takhzyro nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów HAE. W przypadku wystąpienia przełomowego napadu HAE należy rozpocząć zindywidualizowane leczenie za pomocą zatwierdzonego leku doraźnego.
  • Brak danych klinicznych dotyczących stosowania lanadelumabu u pacjentów z prawidłową aktywnością C1-INH, u których występują napady HAE.
  • Lanadelumab może wydłużać czas kaolinowo-kefalinowy (APTT) ze względu na interakcję z testem APTT. Żadna ze zwiększonych wartości APTT u pacjentów leczonych Takhzyro nie była związana z wystąpieniem działań niepożądanych w postaci nieprawidłowych krwawień.

Takhzyro zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na fiolkę, co oznacza, że produkt uznaje się za "wolny od sodu". Produkt nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie przeprowadzono dedykowanych badań dotyczących interakcji z innymi lekami. Na podstawie charakterystyki lanadelumabu nie przewiduje się interakcji farmakokinetycznych z podawanymi jednocześnie produktami leczniczymi.

Jednoczesne stosowanie leku doraźnego, inhibitora esterazy C1, powoduje addytywny wpływ na odpowiedź lanadelumab-cHMWK, co wynika z mechanizmu działania obu substancji.

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania lanadelumabu u kobiet w okresie ciąży. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania Takhzyro w okresie ciąży.

Nie wiadomo, czy lanadelumab przenika do mleka ludzkiego. W pierwszych dniach po porodzie ludzkie IgG są wydzielane do mleka, a następnie ich stężenie maleje. Po tym okresie Takhzyro może być stosowany w okresie karmienia piersią, jeśli jest to klinicznie uzasadnione.

Działania niepożądane

Najczęściej obserwowanymi działaniami niepożądanymi (52,4%) były reakcje w miejscu wstrzyknięcia, w tym ból, rumień i zasinienie. Większość tych reakcji (97%) miała nasilenie łagodne, 90% ustępowało w ciągu 1 dnia, a mediana czasu trwania wynosiła 6 minut.

Inne działania niepożądane obejmowały:

  • Zaburzenia układu immunologicznego: nadwrażliwość (często)
  • Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy (często)
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka grudkowo-plamista (często)
  • Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: ból mięśni (często)
  • Badania diagnostyczne: zwiększenie aktywności aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej (często)

U 11,9% pacjentów rozwinęły się przeciwciała przeciw lekowi (ADA), ale nie wpływało to niekorzystnie na profil farmakokinetyczny, farmakodynamiczny ani na odpowiedź kliniczną.

Przedawkowanie

Nie zgłaszano przypadków przedawkowania Takhzyro. Brak informacji o potencjalnych objawach przedawkowania. W razie wystąpienia objawów zaleca się leczenie objawowe. Nie ma dostępnego antidotum.

Warto zapamiętać
  • Takhzyro jest wskazany do rutynowej profilaktyki napadów HAE u pacjentów ≥12 lat
  • Produkt podaje się podskórnie w dawce 300 mg co 2 tygodnie, z możliwością zmniejszenia do 300 mg co 4 tygodnie u pacjentów ze stabilną odpowiedzią
Skład

Substancją czynną leku jest lanadelumab. Każda fiolka lub ampułko-strzykawka zawiera 300 mg lanadelumabu w 2 ml roztworu. Lanadelumab jest wytwarzany w komórkach jajnika chomika chińskiego (CHO) za pomocą technologii rekombinacji DNA.

Takhzyro stanowi istotne rozszerzenie opcji terapeutycznych w profilaktyce napadów HAE. Jego mechanizm działania, polegający na hamowaniu kalikreiny osoczowej, zapewnia skuteczną kontrolę choroby przy dogodnym schemacie dawkowania. Profil bezpieczeństwa leku jest korzystny, a główne działania niepożądane ograniczają się do reakcji w miejscu wstrzyknięcia. Należy jednak pamiętać, że Takhzyro nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów HAE, w przypadku których nadal konieczne jest stosowanie zatwierdzonych leków doraźnych.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.