Synagis
Palivizumab
Synagis - paliwizumab w profilaktyce zakażeń RSV
Synagis to preparat zawierający paliwizumab - humanizowane przeciwciało monoklonalne klasy IgG1κ, skierowane przeciwko białku fuzyjnemu syncytialnego wirusa oddechowego (RSV). Wykazuje ono silne działanie neutralizujące i hamujące fuzję obu podtypów RSV (A i B).
Wskazania do stosowania
Synagis jest wskazany w zapobieganiu ciężkiej chorobie dolnych dróg oddechowych wywołanej przez RSV, wymagającej hospitalizacji, u dzieci z grupy wysokiego ryzyka:
- Urodzonych w 35. tygodniu ciąży lub wcześniej, w wieku poniżej 6 miesięcy na początku sezonu RSV
- Poniżej 2. roku życia wymagających leczenia z powodu dysplazji oskrzelowo-płucnej w ciągu ostatnich 6 miesięcy
- Poniżej 2. roku życia z istotną hemodynamicznie wrodzoną wadą serca
Profilaktyka paliwizumabem powinna być stosowana w sezonie zwiększonej zachorowalności na RSV.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawka | Częstość podawania |
---|---|---|
Wszystkie wskazane grupy | 15 mg/kg masy ciała | Raz w miesiącu |
Po operacji kardiochirurgicznej | 15 mg/kg masy ciała | Jak najszybciej po stabilizacji stanu pacjenta |
Dawkowanie paliwizumabu w zależności od grupy pacjentów i sytuacji klinicznej.
Paliwizumab podaje się domięśniowo, najlepiej w przednio-boczną część uda. Nie należy wybierać mięśnia pośladkowego ze względu na ryzyko uszkodzenia nerwu kulszowego. Objętość podawanego roztworu oblicza się według wzoru: [masa ciała w kg] x 0,15 = objętość w ml. Jeśli przekracza ona 1 ml, należy podzielić dawkę.
Pierwszą dawkę należy podać przed rozpoczęciem sezonu RSV. Kolejne dawki podaje się co miesiąc przez cały sezon, zazwyczaj 5 razy. Dane dotyczące podawania więcej niż 5 dawek są ograniczone.
Warto zapamiętać
- Paliwizumab podaje się w stałej dawce 15 mg/kg masy ciała raz w miesiącu
- Profilaktykę należy rozpocząć przed sezonem RSV i kontynuować przez cały okres zwiększonej zachorowalności
U dzieci hospitalizowanych z powodu RSV zaleca się kontynuację comiesięcznego podawania paliwizumabu przez cały sezon w celu uniknięcia ponownej hospitalizacji.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania paliwizumabu jest nadwrażliwość na substancję czynną, którąkolwiek substancję pomocniczą lub inne humanizowane przeciwciała monoklonalne.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznych, w tym anafilaksji. Produkty do leczenia ciężkich reakcji nadwrażliwości powinny być natychmiast dostępne. W przypadku umiarkowanych do ciężkich ostrych infekcji lub gorączki może być konieczne odroczenie podania paliwizumabu.
Ostrożność zalecana jest również u pacjentów z małopłytkowością lub zaburzeniami krzepnięcia. Nie przeprowadzono odpowiednich badań oceniających skuteczność powtórnego kursu leczenia w kolejnym sezonie RSV.
Interakcje
Nie przeprowadzono formalnych badań interakcji paliwizumabu. Dotychczas nie opisano żadnych istotnych klinicznie interakcji. Paliwizumab prawdopodobnie nie wpływa na odpowiedź immunologiczną na szczepionki.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane obejmują:
- Gorączkę
- Odczyn w miejscu wstrzyknięcia
- Nerwowość
- Biegunkę
Rzadko obserwowano ciężkie reakcje alergiczne, w tym anafilaksję. Po wprowadzeniu do obrotu raportowano pojedyncze przypadki trombocytopenii, drgawek i bezdechu.
Przedawkowanie
W badaniach klinicznych i po wprowadzeniu do obrotu raportowano przypadki podania dawek do 60 mg/kg masy ciała bez istotnych skutków zdrowotnych.
Wnioski
Paliwizumab jest skutecznym i względnie bezpiecznym lekiem w profilaktyce ciężkich zakażeń RSV u dzieci z grup wysokiego ryzyka. Kluczowe znaczenie ma właściwa kwalifikacja pacjentów i przestrzeganie zalecanego schematu dawkowania.