Symasteride
Finasteride
Symasteride - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Symasteride jest wskazany w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH) w celu:
- Złagodzenia objawów
- Zmniejszenia ryzyka wystąpienia ostrego zatrzymania moczu
- Zmniejszenia ryzyka konieczności przeprowadzenia leczenia operacyjnego, w tym przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (TURP) i prostatektomii
Lek powoduje zmniejszenie powiększonego gruczołu krokowego, usprawnia przepływ moczu oraz zmniejsza objawy związane z BPH. Należy go stosować u pacjentów z powiększonym gruczołem krokowym.
Symasteride działa poprzez hamowanie enzymu 5α-reduktazy typu II, co prowadzi do zmniejszenia stężenia dihydrotestosteronu (DHT) w surowicy o około 70%. W efekcie następuje zmniejszenie objętości gruczołu krokowego, poprawa przepływu moczu i złagodzenie objawów BPH.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 1 tabletka 5 mg raz na dobę |
Pacjenci z niewydolnością wątroby | Brak danych o konieczności modyfikacji dawki |
Pacjenci z niewydolnością nerek | Nie wymaga dostosowania dawki |
Pacjenci w podeszłym wieku | Nie wymaga dostosowania dawki |
Tabletki należy przyjmować niezależnie od posiłków, połykać w całości, bez dzielenia i rozkruszania.
Aby ocenić skuteczność leczenia, może być konieczna jego kontynuacja przez co najmniej 6 miesięcy, mimo że pierwsze efekty mogą być widoczne wcześniej. Zmniejszenie ryzyka ostrego zatrzymania moczu następuje w ciągu 4 miesięcy terapii.
Przeciwwskazania
Symasteride jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na finasteryd lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Stosowanie u kobiet
- Stosowanie u dzieci
- Ciąża lub potencjalna możliwość zajścia w ciążę
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Monitorowanie pacjentów: Należy starannie monitorować pacjentów z dużą objętością zalegającego moczu i/lub znacznie zmniejszonym przepływem moczu w celu uniknięcia powikłań niedrożności. W takich przypadkach należy rozważyć leczenie chirurgiczne.
Rak gruczołu krokowego: Przed rozpoczęciem leczenia i okresowo w jego trakcie należy wykonywać badanie per rectum oraz oznaczenie PSA w celu wykluczenia raka gruczołu krokowego. Finasteryd obniża stężenie PSA o około 50%, co należy uwzględnić przy interpretacji wyników.
Rak piersi u mężczyzn: Odnotowano rzadkie przypadki raka piersi u mężczyzn stosujących finasteryd. Pacjenci powinni niezwłocznie zgłaszać wszelkie zmiany w obrębie tkanki piersiowej.
Wpływ na płodność: Finasteryd może wpływać na płodność poprzez zmniejszenie objętości ejakulatu. Należy o tym poinformować pacjentów planujących ojcostwo.
Laktoza: Produkt zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją galaktozy.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji finasterydu z innymi lekami. Finasteryd jest metabolizowany głównie przez cytochrom P450 3A4, ale nie wpływa istotnie na ten układ enzymatyczny. Inhibitory i induktory CYP3A4 mogą teoretycznie wpływać na stężenie finasterydu w osoczu, ale jest mało prawdopodobne, aby miało to znaczenie kliniczne.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża: Symasteride jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży lub mogących zajść w ciążę ze względu na ryzyko feminizacji płodów męskich.
Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy finasteryd przenika do mleka kobiecego. Produkt nie jest wskazany do stosowania u kobiet.
Płodność: Finasteryd może wpływać na płodność mężczyzn poprzez zmniejszenie objętości ejakulatu. Efekt ten jest odwracalny po przerwaniu leczenia.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Zaburzenia erekcji (impotencja)
- Zmniejszenie libido
- Zmniejszona objętość ejakulatu
Inne możliwe działania niepożądane obejmują:
- Zaburzenia serca: kołatanie serca
- Zaburzenia skórne: wysypka, świąd, pokrzywka
- Reakcje nadwrażliwości
- Zaburzenia wątroby: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
- Zaburzenia układu rozrodczego: ból jąder, tkliwość i/lub powiększenie piersi
W badaniach klinicznych odnotowano również rzadkie przypadki raka piersi u mężczyzn stosujących finasteryd.
Przedawkowanie
Nie stwierdzono działań niepożądanych u pacjentów, którzy przyjmowali jednorazowe dawki finasterydu do 400 mg lub wielokrotne dawki do 80 mg/dobę. Brak specyficznego antidotum. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Finasteryd jest syntetycznym inhibitorem 5α-reduktazy typu II, enzymu przekształcającego testosteron w dihydrotestosteron (DHT). Hamowanie produkcji DHT prowadzi do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego i złagodzenia objawów BPH.
Po podaniu doustnym finasteryd szybko się wchłania i osiąga maksymalne stężenie w osoczu po 1-2 godzinach. Biodostępność wynosi około 80%. Lek wiąże się z białkami osocza w 90%. Jest metabolizowany w wątrobie przez cytochrom P450 3A4. Okres półtrwania wynosi około 6 godzin. Finasteryd i jego metabolity są wydalane głównie z moczem (około 39%) i kałem (57%).
Warto zapamiętać
- Symasteride (finasteryd) zmniejsza objętość gruczołu krokowego o około 20-27% w ciągu 3 lat leczenia.
- Lek obniża stężenie PSA o około 50%, co należy uwzględnić przy interpretacji wyników badań przesiewowych w kierunku raka prostaty.
Symasteride jest skutecznym lekiem w terapii łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, zmniejszającym ryzyko powikłań i poprawiającym jakość życia pacjentów. Wymaga jednak starannego monitorowania i indywidualnego podejścia do każdego pacjenta.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.