Wyszukaj produkt

Symago

Agomelatine

tabl. powl.
25 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
X

Symago - agomelatyna w leczeniu dużych epizodów depresyjnych

Symago to produkt leczniczy zawierający substancję czynną agomelatynę, stosowany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u osób dorosłych. Agomelatyna wykazuje działanie przeciwdepresyjne poprzez wpływ na receptory melatoninergiczne i serotoninergiczne.

Wskazania

Symago jest wskazany do stosowania w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u pacjentów dorosłych.

Lek przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych cierpiących na depresję.

Dawkowanie i sposób podawania

Zalecana dawka początkowa to 25 mg raz na dobę, przyjmowana doustnie wieczorem przed snem. Po 2 tygodniach leczenia, w przypadku braku poprawy, dawka może zostać zwiększona do 50 mg raz na dobę (2 tabletki po 25 mg).

Decyzja o zwiększeniu dawki powinna uwzględniać wyższe ryzyko wzrostu aktywności aminotransferaz. Zwiększenie dawki do 50 mg powinno być oparte na indywidualnej ocenie korzyści i ryzyka oraz ścisłym monitorowaniu czynności wątroby.

Dawka Częstość podawania Pora podania
25 mg Raz na dobę Wieczorem przed snem
50 mg Raz na dobę Wieczorem przed snem

Tabela: Schemat dawkowania leku Symago

Czas trwania leczenia powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy, aby zapewnić ustąpienie objawów depresji. Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie, rozpoczynając od 25 mg i ewentualnie zwiększając do 50 mg po 2 tygodniach, przy jednoczesnym monitorowaniu czynności wątroby.

Monitorowanie czynności wątroby

U wszystkich pacjentów należy przeprowadzić badania czynności wątroby przed rozpoczęciem leczenia. Nie należy rozpoczynać terapii, jeśli aktywność aminotransferaz przekracza 3-krotnie górną granicę normy. W trakcie leczenia należy monitorować aktywność aminotransferaz:

  • Po około 3 tygodniach
  • Po około 6 tygodniach (koniec ostrej fazy)
  • Po około 12 tygodniach
  • Po około 24 tygodniach (koniec fazy podtrzymującej)
  • Później, gdy jest to klinicznie wskazane

W przypadku zwiększenia dawki należy ponownie przeprowadzić badania z taką samą częstotliwością jak przy rozpoczynaniu leczenia. Leczenie należy przerwać, jeśli aktywność aminotransferaz 3-krotnie przekroczy górną granicę normy.

Regularne monitorowanie czynności wątroby jest kluczowe dla bezpieczeństwa terapii agomelatyną.

Przeciwwskazania

Stosowanie leku Symago jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na agomelatynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Zaburzenia czynności wątroby (marskość lub czynna choroba wątroby)
  • Aktywność aminotransferaz przekraczająca 3-krotnie górną granicę normy
  • Jednoczesne stosowanie z silnymi inhibitorami CYP1A2 (np. fluwoksamina, cyprofloksacyna)

Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z chorobami wątroby oraz przyjmujących niektóre leki wpływające na metabolizm agomelatyny.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania agomelatyny należy zachować szczególną ostrożność ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby. Zgłaszano przypadki niewydolności wątroby, zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych, zapalenia wątroby i żółtaczki. Większość tych przypadków wystąpiła w pierwszych miesiącach leczenia.

Należy uważnie monitorować pacjentów, zwłaszcza tych z czynnikami ryzyka uszkodzenia wątroby, takimi jak otyłość, nadwaga, niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby, cukrzyca, spożywanie znacznych ilości alkoholu.

U pacjentów poniżej 18 lat nie zaleca się stosowania agomelatyny ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej. Lek nie powinien być również stosowany u pacjentów w wieku 75 lat i starszych.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową, manią lub hipomanią w wywiadzie. W przypadku wystąpienia objawów manii leczenie należy przerwać.

Stosowanie agomelatyny wymaga ścisłego monitorowania, szczególnie pod kątem czynności wątroby oraz wystąpienia objawów manii u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową.

Warto zapamiętać
  • Agomelatyna może powodować uszkodzenie wątroby, dlatego konieczne jest regularne monitorowanie jej czynności
  • Lek nie powinien być stosowany u osób poniżej 18 roku życia oraz u pacjentów w wieku 75 lat i starszych

Interakcje

Agomelatyna jest metabolizowana głównie przez cytochrom P450 1A2 (CYP1A2) oraz w mniejszym stopniu przez CYP2C9/19. Leki wpływające na te enzymy mogą zmieniać biodostępność agomelatyny.

Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie agomelatyny z silnymi inhibitorami CYP1A2, takimi jak fluwoksamina i cyprofloksacyna. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu z umiarkowanymi inhibitorami CYP1A2 (np. propranolol, enoksacyna).

Palenie tytoniu indukuje CYP1A2 i może zmniejszać biodostępność agomelatyny, szczególnie u osób palących duże ilości papierosów.

Kluczowe jest unikanie jednoczesnego stosowania agomelatyny z lekami silnie hamującymi CYP1A2 oraz zachowanie ostrożności przy stosowaniu z umiarkowanymi inhibitorami tego enzymu.

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania agomelatyny u kobiet w ciąży. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikanie stosowania leku w okresie ciąży. Nie wiadomo, czy agomelatyna przenika do mleka ludzkiego, dlatego należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub przerwaniu podawania leku, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i dziecka.

Stosowanie agomelatyny w ciąży i podczas karmienia piersią powinno być rozważane tylko w przypadku wyraźnej konieczności, po dokładnej analizie korzyści i ryzyka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane agomelatyny to:

  • Ból głowy
  • Nudności
  • Zawroty głowy

Inne często występujące działania niepożądane obejmują: lęk, nietypowe sny, senność, bezsenność, biegunkę, zaparcia, ból brzucha, wymioty, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, ból pleców i zmęczenie.

Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak myśli samobójcze, mania/hipomania, zapalenie wątroby czy niewydolność wątroby.

Większość działań niepożądanych agomelatyny ma charakter łagodny do umiarkowanego, jednak należy zwracać uwagę na potencjalne poważne działania niepożądane, szczególnie ze strony wątroby i psychiki.

Mechanizm działania

Agomelatyna jest agonistą receptorów melatoninergicznych (MT1 i MT2) oraz antagonistą receptorów serotoninergicznych 5-HT2C. Dzięki temu mechanizmowi przywraca rytm okołodobowy w modelach zaburzeń rytmu dobowego. Agomelatyna zwiększa uwalnianie noradrenaliny i dopaminy, szczególnie w korze czołowej, nie wpływając na zewnątrzkomórkowe stężenia serotoniny.

Unikalny mechanizm działania agomelatyny, łączący wpływ na układ melatoninergiczny i serotoninergiczny, przyczynia się do jej skuteczności przeciwdepresyjnej i regulacji rytmu dobowego.

Podsumowanie

Symago (agomelatyna) jest skutecznym lekiem przeciwdepresyjnym o unikalnym mechanizmie działania, stosowanym w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u dorosłych. Jego stosowanie wymaga jednak ścisłego monitorowania, szczególnie w zakresie czynności wątroby. Lek charakteryzuje się korzystnym profilem działań niepożądanych, ale wymaga ostrożności w stosowaniu u pacjentów z czynnikami ryzyka uszkodzenia wątroby oraz w połączeniu z innymi lekami wpływającymi na jego metabolizm.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.