Wyszukaj produkt

Sunitinib Accord

Sunitinib

kaps. twarde
12,5 mg
30 szt. (but.)
Doustnie
Rx
CHB
1777,30
(1)
bezpł.
Sunitinib Accord
kaps. twarde
50 mg
30 szt. (but.)
Dopochwowo
Rx
CHB
7109,21
(1)
bezpł.
Sunitinib Accord
kaps. twarde
25 mg
30 szt. (but.)
Doustnie
Rx
CHB
3554,60
(1)
bezpł.

Sunitinib Accord - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Sunitinib Accord jest wskazany w leczeniu:

  • Nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego (GIST) nieoperacyjnych i/lub z przerzutami u dorosłych po niepowodzeniu leczenia imatynibem
  • Zaawansowanego raka nerkowokomórkowego i/lub raka nerkowokomórkowego z przerzutami (MRCC) u dorosłych
  • Wysoko zróżnicowanych nowotworów neuroendokrynnych trzustki (pNET) nieoperacyjnych lub z przerzutami u dorosłych, u których doszło do progresji choroby

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinien rozpoczynać lekarz doświadczony w podawaniu leków przeciwnowotworowych.

Zalecane dawkowanie:

Wskazanie Dawka Schemat podawania
GIST i MRCC 50 mg raz na dobę 4 tygodnie leczenia, 2 tygodnie przerwy (schemat 4/2)
pNET 37,5 mg raz na dobę Podawanie ciągłe

Dawkowanie można modyfikować stopniowo o 12,5 mg w zależności od indywidualnej tolerancji. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 75 mg dla GIST i MRCC oraz 50 mg dla pNET.

Lek może być przyjmowany z posiłkiem lub bez. W przypadku pominięcia dawki nie należy przyjmować dawki dodatkowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy monitorować pacjentów pod kątem:

  • Nadciśnienia tętniczego - kontrolować ciśnienie krwi i w razie potrzeby wdrożyć leczenie przeciwnadciśnieniowe
  • Zaburzeń czynności tarczycy - kontrolować hormony tarczycy co 3 miesiące
  • Kardiotoksyczności - monitorować LVEF, szczególnie u pacjentów z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego
  • Krwawień - kontrolować morfologię krwi
  • Hepatotoksyczności - monitorować parametry wątrobowe
  • Zaburzeń czynności nerek - kontrolować parametry nerkowe

Należy zachować ostrożność stosując sunitynib jednocześnie z silnymi inhibitorami lub induktorami CYP3A4.

Interakcje

Sunitynib jest metabolizowany głównie przez CYP3A4. Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami (np. ketokonazol) lub induktorami (np. ryfampicyna) CYP3A4, gdyż może to znacząco wpływać na stężenie sunitynibu.

Ciąża i karmienie piersią

Sunitynib nie powinien być stosowany w ciąży, chyba że potencjalne korzyści przewyższają ryzyko dla płodu. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję. Nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia sunitynibem.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥20%) to: zmęczenie, biegunka, nudności, zmniejszenie apetytu, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, nadciśnienie tętnicze, zespół erytrodyzestezji dłoniowo-podeszwowej, neutropenia, małopłytkowość, niedokrwistość.

Do najpoważniejszych działań niepożądanych należą: niewydolność nerek, niewydolność serca, zatorowość płucna, perforacja przewodu pokarmowego i krwotoki.

Wnioski

Sunitynib jest skutecznym lekiem w terapii zaawansowanych nowotworów, jednak wymaga ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na profil działań niepożądanych. Kluczowe jest dostosowywanie dawki do indywidualnej tolerancji oraz regularne kontrolowanie parametrów laboratoryjnych i stanu klinicznego pacjenta.

Warto zapamiętać
  • Sunitynib wymaga ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem działań niepożądanych, szczególnie kardiologicznych i endokrynologicznych
  • Dawkowanie należy dostosowywać indywidualnie, rozpoczynając od zalecanych dawek początkowych i modyfikując je w zależności od tolerancji

Przedawkowanie

Nie ma swoistej odtrutki. Leczenie przedawkowania polega na zastosowaniu standardowych środków wspomagających. W razie potrzeby można wywołać wymioty lub wykonać płukanie żołądka w celu usunięcia niewchłoniętego leku.

Mechanizm działania

Sunitynib jest inhibitorem wielu receptorów kinaz tyrozynowych zaangażowanych we wzrost nowotworów, angiogenezę i progresję przerzutów. Hamuje m.in. receptory VEGF, PDGF, KIT i RET.

Skład

Substancja czynna: sunitynib (w postaci jabłczanu). Kapsułki zawierają 12,5 mg, 25 mg lub 50 mg sunitynibu.

Wnioski końcowe

Sunitynib jest cennym lekiem w terapii zaawansowanych nowotworów, jednak jego stosowanie wymaga doświadczenia klinicznego i ścisłego monitorowania pacjenta. Kluczowe jest indywidualne dostosowywanie dawki oraz regularna ocena skuteczności i bezpieczeństwa leczenia.



Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.