Wyszukaj produkt

Sumilar HCT

Ramipril + Amlodipine + Hydrochlorothiazide

kaps. twarde
10 mg+ 10 mg+ 25 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
43,00
Sumilar HCT
kaps. twarde
5 mg+ 5 mg+ 12,5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
33,00
Sumilar HCT
kaps. twarde
10 mg+ 5 mg+ 25 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
43,00

Wskazania

Produkt leczniczy Sumilar HCT wskazany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego, jako leczenie zastępcze, u pacjentów, u których uzyskano właściwą kontrolę ciśnienia stosując każdą z substancji czynnych w takiej samej dawce, jak w produkcie złożonym, ale w postaci oddzielnych tabletek.

Dawkowanie

Zalecana dawka dobowa to 1 kapsułka o danej mocy. Stosowanie produktu złożonego nie jest odpowiednie do leczenia początkowego.

U pacjentów,owanie ramiprylu, amlodypiny i leku moczopędnego, może wystąpić objawowe niedociśnienie tętnicze. Jeśli konieczne jest dostosowanie dawki, należy indywidualnie dostosować dawki poszczególnych substancji czynnych, a następnie zmienić leczenie na produkt leczniczy o odpowiedniej mocy.

Pacjenci otrzymujący leki moczopędne

Zaleca się zachowanie ostrożności u pacjentów otrzymujących leki moczopędne ze względu na możliwość niedoboru płynów i/lub sodu. Należy kontrolować czynność nerek i stężenie potasu w surowicy.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Produktu leczniczego nie wolno stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, gdyż dawka zawartego w nim ramiprylu jest większa niż maksymalna dawka, dozwolona w tych zaburzeniach.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

W celu ustalenia optymalnej dawki początkowej i podtrzymującej dla pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy osobno ustalać dawki ramiprylu, amlodypiny i hydrochlorotiazydu.

ową produktu leczniczego dla pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy dostosować do wartości klirensu kreatyniny:

Klirens kreatyniny Maksymalna dawka dobowa
≥60 ml/min 10 mg + 10 mg + 25 mg
30-60 ml/min 5 mg + 10 mg + 25 mg
<30 ml/min Przeciwwskazane
Hemodializoterapia 5 mg + 10 mg + 25 mg (po kilku godzinach od zakończenia hemodializy)

Podczas stosowania produktu leczniczego należy kontrolować czynność nerek i stężenie potasu w surowicy. W razie pogorszenia się czynności nerek stosowanie produktu leczniczego należy przerwać i podawać osobno jego substancje czynne w odpowiednio dostosowanych dawkach.

Osoby w podeszłym wieku

Ze względu na ograniczoną liczbę danych, u osób w podeszłym wieku zaleca się zachowanie ostrożności, w tym częstsze kontrolowanie ciśnienia tętniczego, zwłaszcza w przypadku stosowania maksymalnej dawki 10 mg + 10 mg + 25 mg. Podczas zmiany leczenia pacjentów w podeszłym wieku z nadciśnieniem tętniczym na produkt leczniczy należy stosować najmniejszą dostępną dawkę ramiprylu i amlodypiny.

Dzieci i młodzież

Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

Kapsułki należy przyjmować raz na dobę, codziennie o tej samej porze, niezależnie od posiłków. Kapsułek nie należy żuć ani rozgniatać. Kapsułek nie należy popijać sokiem grejpfrutowym.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na amlodypinę lub innych antagonistów wapnia z grupy pochodnych dihydropirydyny, ramipryl lub inne inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE), na hydrochlorotiazyd lub inne tiazydowe leki moczopędne, na pochodne sulfonamidowe lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie
  • Wstrząs (w tym wstrząs sercopochodny)
  • II i III trymestr ciąży
  • Karmienie piersią
  • Pozaustrojowe procedury lecznicze prowadzące do kontaktu krwi z powierzchniami o ujemnym ładunku elektrycznym
  • Istotne obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy jedynej czynnej nerki
  • Ciężkie zaburzenia czynności nerek (ClCr <30 ml/min)
  • Niedociśnienie tętnicze lub stan niestabilny hemodynamicznie
  • Oporna na leczenie hipokaliemia, hiponatremia, hiperkalcemia i objawowa hiperurykemia
  • Zwężenie drogi odpływu z lewej komory
  • Jednoczesne stosowanie z antagonistami receptora angiotensyny II (AIIRA) u pacjentów z nefropatią cukrzycową
  • Jednoczesne stosowanie z sakubitrylem z walsartanem
  • Jednoczesne stosowanie z produktami leczniczymi zawierającymi aliskiren u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniami czynności nerek (GFR <60 ml/min/1,73 m2)
  • Zaburzenia czynności wątroby

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Ciąża

Nie należy rozpoczynać leczenia inhibitorami ACE lub antagonistami receptorów angiotensyny II (AIIRA) w okresie ciąży. Z wyjątkiem przypadków wymagających kontynuowania leczenia inhibitorem ACE lub AIIRA, u pacjentek planujących ciążę należy zastosować alternatywne leczenie przeciwnadciśnieniowe o ustalonym profilu bezpieczeństwa stosowania w ciąży. W razie stwierdzenia ciąży należy natychmiast przerwać podawanie inhibitora ACE lub AIIRA i rozpocząć alternatywne leczenie, jeśli jest to wskazane.

Pacjenci ze szczególnym ryzykiem niedociśnienia tętniczego

U pacjentów ze wzmożoną aktywacją układu renina-angiotensyna-aldosteron występuje ryzyko nagłego znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego i pogorszenia czynności nerek na skutek zahamowania aktywności konwertazy angiotensyny, zwłaszcza gdy inhibitor ACE lub jednocześnie stosowany lek moczopędny podawany jest po raz pierwszy lub po pierwszym zwiększeniu dawki.

Pacjenci z niewydolnością serca

U pacjentów z niewydolnością serca należy zachować ostrożność. W długoterminowym badaniu kontrolowanym placebo, z działem pacjentów z ciężką niewydolnością serca (klasy III i IV wg NYHA) zgłaszana częstość obrzęku płuc był większa w grupie otrzymującej amlodypinę niż w grupie placebo. Antagonistów wapnia, w tym amlodypinę, należy stosować ostrożnie u pacjentów z zastoinową niewydolnością serca ze względu na zwiększone ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych i śmiertelności.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby okres półtrwania amlodypiny jest wydłużony, a wartości AUC zwiększone, nie ustalono zaleceń dotyczących dawkowania. Dlatego leczenie amlodypiną należy rozpoczynać od dolnej granicy zakresu dawkowania i zachowywać ostrożność zarówno przy włączaniu leczenia, jak i przy zwiększaniu dawki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Przed rozpoczęciem i podczas stosowania produktu leczniczego należy ocenić czynność nerek oraz dostosowywać dawkę, zwłaszcza w pierwszych tygodniach leczenia. Szczególnie uważna kontrola jest konieczna u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Zabiegi chirurgiczne

Jeśli to możliwe, inhibitory konwertazy angiotensyny, takie jak ramipryl, należy odstawić na dzień przed operacją.

Podwójna blokada układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA)

Dowiedziono, że jednoczesne stosowanie inhibitorów ACE, antagonistów receptora angiotensyny II lub aliskirenu zwiększa ryzyko niedociśnienia tętniczego, hiperkaliemii i zaburzeń czynności nerek (w tym ostrej niewydolności nerek). Dlatego nie zaleca się stosowania podwójnej blokady układu RAA przez jednoczesne podawanie inhibitorów ACE, antagonistów receptora angiotensyny II lub aliskirenu.

Nadwrażliwość/obrzęk naczynioruchowy

U pacjentów leczonych inhibitorami ACE, w tym ramiprylem, opisywano obrzęk naczynioruchowy. Jednoczesne stosowanie inhibitorów ACE i sakubitrylu z walsartanem jest przeciwwskazane z powodu zwiększonego ryzyka obrzęku naczynioruchowego.

Zmiany stężenia elektrolitów w surowicy

U niektórych pacjentów leczonych inhibitorami ACE, w tym ramiprylem, obserwowano hiperkaliemię. Inhibitory ACE mogą powodować hiperkaliemię, ponieważ hamują uwalnianie aldosteronu. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, w wieku powyżej 70 lat, z niewyrównaną cukrzycą lub takimi stanami, jak odwodnienie, z ostrą dekompensacją niewydolności serca, kwasicą metaboliczną i/lub u pacjentów przyjmujących suplementy potasu, leki moczopędne oszczędzające potas i inne substancje czynne zwiększające stężenie potasu w osoczu może wystąpić hiperkaliemia.

Tiazydowe leki moczopędne mogą spowodować hipokaliemię lub nasilić istniejącą hipokaliemię. Należy zapobiegać wystąpieniu hipokaliemii (<3,5 mmol/l) u pacjentów z grup ryzyka.

Nieczerniakowe nowotwory złośliwe skóry

W dwóch badaniach epidemiologicznych z wykorzystaniem danych z duńskiego krajowego rejestru nowotworów złośliwych stwierdzono zwiększenie ryzyka nieczerniakowych nowotworów złośliwych skóry (NMSC) [raka podstawnokomórkowego (BCC) i raka kolczystokomórkowego (SCC)] w warunkach zwiększającego się łącznego narażenia organizmu na hydrochlorotiazyd. W mechanizmie rozwoju NMCS mogą odgrywać rolę fotouczulające właściwości hydrochlorotiazydu.

Pacjentów przyjmujących hydrochlorotiazyd należy poinformować o ryzyku NMSC i zalecić regularne sprawdzanie, czy na skórze nie pojawiły się nowe zmiany, i szybki kontakt z lekarzem w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek podejrzanych zmian skórnych. Pacjentom należy zalecić podejmowanie możliwych działań zapobiegawczych w celu minimalizacji ryzyka rozwoju nowotworów złośliwych skóry, jak ograniczanie narażania się na działanie światła słonecznego i promieniowania UV, a jeśli to niemożliwe - odpowiednią ochronę.

Warto zapamiętać
  • Sumilar HCT jest lekiem złożonym stosowanym w leczeniu zastępczym nadciśnienia tętniczego.
  • Podczas stosowania leku należy regularnie kontrolować czynność nerek i stężenie elektrolitów, zwłaszcza u pacjentów z grup ryzyka.

Interakcje

Nie przeprowadzono formalnych badań interakcji produktu leczniczego z innymi produktami leczniczymi. Należy jednak brać pod uwagę możliwość nasilenia przez produkt leczniczy hipotensyjnego działania innych leków przeciwnadciśnieniowych.

Jednoczesne stosowanie niezalecane

  • Sole litu - inhibitory ACE i tiazydowe leki moczopędne mogą zmniejszać wydalanie litu, zwiększając jego działanie toksyczne
  • Błony o dużej przepuszczalności stosowane do dializoterapii lub hemofiltracji
  • Produkt złożony zawierający sakubitryl i walsartan
  • Grejpfrut lub sok grejpfrutowy (dla amlodypiny)

Jednoczesne stosowanie wymagające ostrożności

  • NLPZ i ASA - możliwość osłabienia hipotensyjnego działania ramiprylu i hydrochlorotiazydu oraz zwiększenia ryzyka pogorszenia czynności nerek
  • Leki moczopędne oszczędzające potas, suplementy potasu lub substytuty soli zawierające potas
  • Cyklosporyna, heparyna - ryzyko hiperkaliemii
  • Leki przeciwcukrzycowe, w tym insulina - możliwość reakcji hipoglikemicznych
  • Inhibitory CYP3A4 (dla amlodypiny) - możliwość zwiększenia narażenia na amlodypinę
  • Induktory CYP3A4 (dla amlodypiny) - możliwość zmniejszenia stężenia amlodypiny w osoczu

Szczegółowe informacje dotyczące interakcji poszczególnych składników produktu Sumilar HCT znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego w I trymestrze ciąży. Stosowanie produktu leczniczego w II i III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Stosowanie produktu leczniczego w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Dla ramiprylu: zwiększone stężenie potasu we krwi, ból głowy, zawroty głowy, niedociśnienie tętnicze, kaszel, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wysypka, kurcze mięśni, zmęczenie
  • Dla amlodypiny: senność, zawroty głowy, ból głowy, kołatanie serca, zaczerwienienie skóry, ból brzucha, nudności, obrzęk okolicy kostek, obrzęki i zmęczenie
  • Dla hydrochlorotiazydu: zaburzenia elektrolitowe (zwłaszcza hipokaliemia), zaburzenia metabolizmu glukozy i lipidów

Szczegółowy wykaz działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować nadmierne rozszerzenie naczyń obwodowych z niedociśnieniem tętniczym, bradykardię, zaburzenia elektrolitowe i niewydolność nerek. Leczenie jest objawowe i podtrzymujące. Należy monitorować stan pacjenta, wyrównywać zaburzenia elektrolitowe i wodno-elektrolitowe oraz kontrolować czynność układu sercowo-naczyniowego.

Właściwości farmakodynamiczne

Sumilar HCT jest lekiem złożonym zawierającym inhibitor konwertazy angiotensyny (ramipryl), antagonistę wapnia (amlodypina) oraz tiazydowy lek moczopędny (hydrochlorotiazyd). Działanie hipotensyjne wynika z połączenia efektów farmakologicznych poszczególnych składników:

  • Ramipryl hamuje układ renina-angiotensyna-aldosteron, zmniejszając tworzenie angiotensyny II i wydzielanie aldosteronu
  • Amlodypina blokuje napływ jonów wapnia do komórek mięśni gładkich naczyń, powodując ich rozkurcz
  • Hydrochlorotiazyd zwiększa wydalanie sodu i wody, co prowadzi do zmniejszenia objętości krwi krążącej

Połączenie tych mechanizmów zapewnia skuteczne obniżenie ciśnienia tętniczego przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka działań niepożądanych związanych ze stosowaniem większych dawek pojedynczych leków.

Warto zapamiętać
  • Sumilar HCT łączy trzy mechanizmy działania przeciwnadciśnieniowego w jednym preparacie.
  • Lek jest przeznaczony do stosowania u pacjentów, u których uzyskano już kontrolę ciśnienia tętniczego przy użyciu poszczególnych składników w odpowiednich dawkach.

Skład

1 kapsułka twarda zawiera:

  • 5 mg, 10 mg lub 10 mg ramiprylu
  • 5 mg, 5 mg lub 10 mg amlodypiny (w postaci amlodypiny bezylanu)
  • 12,5 mg, 25 mg lub 25 mg hydrochlorotiazydu

Dostępne są trzy moce produktu Sumilar HCT, co umożliwia indywidualne dostosowanie dawki do potrzeb pacjenta.



Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Sole potasowe (substytuty soli) oraz soki pomidorowe (zawierają potas) spożywane w dużych ilościach powodują wzrost stężenia potasu we krwi. Konsekwencjami klinicznymi tej interakcji mogą być zaburzenia rytmu serca, blok i zatrzymanie czynności serca, parestezje kończyn, osłabienie mięśni, senność, splątanie.