Wyszukaj produkt

Sudafed® Extra

Ibuprofen + Pseudoephedrine hydrochloride

tabl. powl.
200 mg+ 30 mg
12 szt.
Doustnie
OTC
100%
23,70

Sudafed® Extra - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania

Objawowe leczenie niedrożności nosa związanej z ostrym zapaleniem zatok przynosowych przypuszczalnie pochodzenia wirusowego z towarzyszącym bólem głowy i/lub gorączką. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży od 15 lat.

Dawkowanie

Grupa wiekowa Dawkowanie
Dorośli i młodzież w wieku od 15 lat - W razie potrzeby 1 tabletka co 6 godzin
- W przypadku bardziej nasilonych objawów 2 tabletki co 6 godzin
- Maksymalna dawka dobowa: 6 tabletek

Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 6 tabletek (co odpowiada 1200 mg ibuprofenu i 180 mg pseudoefedryny chlorowodorku).

Maksymalny czas trwania leczenia wynosi 4 dni u osób dorosłych i 3 dni u młodzieży w wieku od 15 lat. Jeśli przeważa jeden z objawów (niedrożność nosa albo ból głowy/gorączka), preferowane jest leczenie produktem leczniczym zawierającym jedną substancję czynną.

Działania niepożądane można zminimalizować, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.

Lek jest przeciwwskazany u pacjentów w wieku poniżej 15 lat.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości bez rozgryzania, popijając dużą szklanką wody, najlepiej w trakcie posiłków.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na ibuprofen, pseudoefedryny chlorowodorek lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Pacjenci poniżej 15 lat
  • Kobiety w III trymestrze ciąży
  • Kobiety karmiące piersią
  • Reakcje nadwrażliwości w wywiadzie związane z przyjmowaniem ASA lub innych NLPZ
  • Krwawienia lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie związane ze stosowaniem NLPZ
  • Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka/dwunastnicy
  • Krwawienie z naczyń mózgowych lub inne krwawienia
  • Zaburzenia układu krwiotwórczego o niewyjaśnionej etiologii
  • Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca
  • Ciężkie zaburzenia układu krążenia, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, dławica piersiowa
  • Nadczynność tarczycy, cukrzyca, guz chromochłonny
  • Udar w wywiadzie lub czynniki ryzyka udaru
  • Jaskra z wąskim kątem przesączania
  • Ryzyko zatrzymania moczu z powodu zaburzeń pęcherza moczowego i gruczołu krokowego
  • Zawał mięśnia sercowego w wywiadzie
  • Drgawki w wywiadzie
  • Toczeń rumieniowaty układowy
  • Jednoczesne stosowanie innych leków zwężających naczynia krwionośne, stosowanych jako leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa
  • Jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO lub stosowanie ich w ciągu ostatnich 2 tygodni

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów:

  • Z astmą oskrzelową lub chorobami alergicznymi
  • Z zaburzeniami krzepnięcia krwi
  • Z chorobą wrzodową w wywiadzie
  • W podeszłym wieku
  • Z chorobą przewodu pokarmowego w wywiadzie
  • Z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością serca
  • Z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
  • Stosujących jednocześnie inne leki (szczególnie przeciwzakrzepowe, moczopędne, przeciwnadciśnieniowe)

Należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi NLPZ. Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych może nasilić bóle głowy.

Produkt może maskować objawy infekcji. U odwodnionych nastolatków istnieje ryzyko zaburzenia czynności nerek.

Warto zapamiętać
  • Maksymalny czas stosowania leku wynosi 4 dni u dorosłych i 3 dni u młodzieży od 15 lat
  • Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 6 tabletek

Interakcje

Lek może wchodzić w interakcje z:

  • Inhibitorami MAO
  • Innymi lekami sympatykomimetycznymi
  • Lekami przeciwzakrzepowymi
  • Lekami przeciwnadciśnieniowymi
  • Glikozydami nasercowymi
  • Lekami moczopędnymi
  • Kortykosteroidami
  • Litem
  • Metotreksatem

Należy zachować ostrożność stosując lek jednocześnie z wymienionymi grupami leków.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku jest przeciwwskazane w III trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W I i II trymestrze ciąży lek można stosować tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Zaburzenia żołądka i jelit (bóle brzucha, nudności, biegunka)
  • Reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd)
  • Zawroty głowy, ból głowy
  • Bezsenność, nerwowość
  • Kołatanie serca, nadciśnienie

W przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Sudafed Extra zawiera dwie substancje czynne:

  • Pseudoefedrynę - sympatykomimetyk zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa
  • Ibuprofen - niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym

Połączenie tych substancji pozwala na jednoczesne leczenie niedrożności nosa oraz bólu i gorączki towarzyszących ostremu zapaleniu zatok.

Ibuprofen może osłabiać działanie małych dawek kwasu acetylosalicylowego stosowanego w profilaktyce chorób układu krążenia.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera:

  • 200 mg ibuprofenu
  • 30 mg pseudoefedryny chlorowodorku

Sudafed Extra to złożony lek łączący działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe ibuprofenu z działaniem zmniejszającym przekrwienie błony śluzowej nosa pseudoefedryny. Należy stosować go ostrożnie, zgodnie z zaleceniami i nie dłużej niż przez kilka dni. W razie utrzymywania się lub nasilenia objawów konieczna jest konsultacja lekarska.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Środek uznany za dopingowy.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.