Wyszukaj produkt

Submena

Fentanyl

tabl. podjęzykowe
200 µg
30 szt.
Doustnie
Rx-w
100%
457,75
(1)
3,20
(2)
bezpł.
Submena
tabl. podjęzykowe
800 µg
30 szt.
Doustnie
Rx-w
100%
457,75
(1)
3,20
(2)
bezpł.
Submena
tabl. podjęzykowe
400 µg
30 szt.
Doustnie
Rx-w
100%
457,75
(1)
3,20
(2)
bezpł.
Submena
tabl. podjęzykowe
100 µg
30 szt.
Doustnie
Rx-w
100%
457,75
(1)
3,20
(2)
bezpł.

Submena - fentanyl w leczeniu bólu przebijającego

Wskazania

Submena jest wskazana w leczeniu bólu przebijającego u dorosłych pacjentów z chorobą nowotworową, u których stosuje się opioidową terapię przeciwbólową z powodu przewlekłego bólu nowotworowego. Ból przebijający to przejściowe nasilenie dolegliwości bólowych nakładające się na kontrolowany w inny sposób przewlekły ból podstawowy.

Lek powinien być stosowany wyłącznie u pacjentów z potwierdzoną tolerancją na opioidy stosowane w leczeniu przewlekłego bólu nowotworowego. Za pacjentów tolerujących opioidy uznaje się osoby przyjmujące przez co najmniej tydzień:

  • co najmniej 60 mg morfiny doustnie na dobę
  • co najmniej 25 μg/h fentanylu przezskórnie
  • co najmniej 30 mg oksykodonu doustnie na dobę
  • co najmniej 8 mg hydromorfonu doustnie na dobę
  • równoważną analgetycznie dawkę innego opioidu

Kluczowe jest, aby przed rozpoczęciem leczenia Submeną ustabilizować długotrwałą terapię opioidową kontrolującą ból przewlekły. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, w tym depresji oddechowej.

Dawkowanie

Dawkowanie Submeny należy dostosować indywidualnie dla każdego pacjenta, aby ustalić optymalną dawkę podtrzymującą zapewniającą odpowiednie działanie przeciwbólowe przy akceptowalnym nasileniu działań niepożądanych.

Etap leczenia Dawkowanie
Dawka początkowa 100 μg (1 tabletka 100 μg)
Dostosowanie dawki Stopniowe zwiększanie dawki w zakresie dostępnych mocy
Dawka podtrzymująca Ustalona indywidualnie dawka optymalna

Tabela przedstawia ogólny schemat dawkowania Submeny. Szczegółowe zalecenia dotyczące dostosowywania dawki znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

W fazie dostosowywania dawki nie należy podawać więcej niż 2 dawki na pojedynczy epizod bólu przebijającego. Pacjenci powinni odczekać co najmniej 2 godziny przed leczeniem kolejnego epizodu bólu przebijającego. W okresie leczenia podtrzymującego pacjenci powinni stosować ustaloną dawkę optymalną, ograniczając stosowanie do maksymalnie 4 dawek na dobę.

Sposób podawania

Tabletki podjęzykowe Submena należy umieścić głęboko pod językiem i pozostawić do całkowitego rozpuszczenia. Nie należy ich połykać, żuć ani ssać. Pacjentom zaleca się, aby nie jedli i nie pili aż do całkowitego rozpuszczenia tabletki. W przypadku suchości jamy ustnej można zwilżyć ją wodą przed podaniem leku.

Przeciwwskazania

Stosowanie Submeny jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na fentanyl lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Pacjenci nieleczeni opioidami (zwiększone ryzyko depresji oddechowej)
  • Ciężka depresja oddechowa lub ciężka obturacyjna choroba płuc
  • Leczenie ostrego bólu innego niż ból przebijający
  • Jednoczesne stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) lub w ciągu 14 dni od zakończenia ich stosowania

Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu Submeny u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, zwłaszcza w fazie dostosowywania dawki. Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów pod kątem objawów toksyczności fentanylu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie Submeny wiąże się z ryzykiem wystąpienia poważnych działań niepożądanych, typowych dla silnych opioidów. Najważniejsze ostrzeżenia dotyczą:

  • Ryzyka depresji oddechowej, która może zagrażać życiu
  • Możliwości rozwoju tolerancji oraz uzależnienia fizycznego i psychicznego
  • Zwiększonego ryzyka wystąpienia zaburzeń związanych ze stosowaniem opioidów (OUD)
  • Konieczności ścisłego monitorowania pacjentów, zwłaszcza w okresie dostosowywania dawki
  • Ostrożności przy jednoczesnym stosowaniu z lekami wpływającymi na układ serotoninergiczny (ryzyko zespołu serotoninowego)
  • Unikania jednoczesnego stosowania z lekami o działaniu depresyjnym na OUN (zwiększone ryzyko sedacji i depresji oddechowej)

Pacjenci i ich opiekunowie powinni być poinformowani o ryzyku związanym ze stosowaniem leku oraz instruowani odnośnie właściwego stosowania i przechowywania Submeny.

Interakcje

Submena wchodzi w istotne interakcje z wieloma grupami leków. Najważniejsze z nich to:

  • Inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol, erytromycyna) - mogą zwiększać stężenie fentanylu
  • Induktory CYP3A4 (np. ryfampicyna, karbamazepina) - mogą zmniejszać skuteczność fentanylu
  • Leki działające depresyjnie na OUN (np. benzodiazepiny, barbiturany) - zwiększają ryzyko sedacji i depresji oddechowej
  • Leki serotoninergiczne (np. SSRI, SNRI) - zwiększają ryzyko zespołu serotoninowego
  • Częściowi agoniści/antagoniści opioidowi (np. buprenorfina) - mogą osłabiać działanie przeciwbólowe fentanylu

Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności przy jednoczesnym stosowaniu Submeny z wymienionymi grupami leków. W niektórych przypadkach może być konieczna modyfikacja dawkowania.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Submeny to:

  • Nudności
  • Zaparcia
  • Senność
  • Zawroty głowy
  • Ból głowy
  • Duszność

Do poważnych działań niepożądanych, które mogą wystąpić, należą depresja oddechowa, niedociśnienie i wstrząs. Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem wystąpienia tych objawów, szczególnie w początkowym okresie leczenia i przy zwiększaniu dawki.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania fentanylu obejmują nasiloną depresję oddechową, która może prowadzić do zatrzymania oddechu i śpiączki. Postępowanie w przypadku przedawkowania obejmuje:

  • Usunięcie pozostałości leku z jamy ustnej
  • Zapewnienie drożności dróg oddechowych i wentylacji
  • Podanie naloksonu lub innego antagonisty opioidowego
  • Leczenie objawowe i podtrzymujące

W przypadku ciężkiego przedawkowania konieczna może być intubacja i mechaniczna wentylacja. Pacjenci wymagają ścisłego monitorowania ze względu na ryzyko nawrotu depresji oddechowej po ustąpieniu działania antagonisty opioidowego.

Warto zapamiętać
  • Submena jest przeznaczona wyłącznie do leczenia bólu przebijającego u pacjentów z nowotworem, którzy są już leczeni opioidami z powodu przewlekłego bólu.
  • Dawkowanie leku musi być indywidualnie dostosowane dla każdego pacjenta, a proces ten wymaga ścisłego monitorowania.

Submena, zawierająca fentanyl, jest silnym opioidowym lekiem przeciwbólowym o szybkim początku działania. Jej stosowanie wymaga szczególnej ostrożności ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych, w tym depresji oddechowej i uzależnienia. Kluczowe znaczenie ma właściwa kwalifikacja pacjentów do leczenia, staranne dostosowanie dawki oraz edukacja pacjentów i ich opiekunów w zakresie bezpiecznego stosowania leku.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Submena

Wskazania wg ChPL

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.

Przepisując ten lek pamiętaj: - ilość substancji należy dodatkowo wyrazić słowami; - na recepcie nie można wypisać dodatkowo innych leków; - ten lek można przepisać tylko na miesięczną kurację; - podaj szczegółowy sposób dawkowania;
Środek uznany za dopingowy.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający środek odurzający grupy I-N lub II-N.
Produkt leczniczy silnie upośledzający sprawność psychomotoryczną; bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu przez 24 h po zastosowaniu.