Wyszukaj produkt

Steglujan

Ertugliflozin + Sitagliptin

tabl. powl.
15 mg+ 100 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
269,99
Steglujan
tabl. powl.
5 mg+ 100 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
179,99

Wskazania do stosowania

Produkt leczniczy Steglujan jest wskazany do stosowania u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 w wieku od 18 lat i starszych jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych w celu poprawy kontroli glikemii:

  • gdy metformina i/lub pochodna sulfonylomocznika oraz jeden ze składników produktu Steglujan nie zapewniają wystarczającej kontroli glikemii
  • u pacjentów już leczonych ertugliflozyną w skojarzeniu z sitagliptyną w postaci osobnych tabletek

Lek stosuje się pomocniczo wraz z dietą i programem ćwiczeń fizycznych w celu poprawy kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Dawkowanie i sposób podawania

Zalecana dawka początkowa to 5 mg ertugliflozyny/100 mg sitagliptyny raz na dobę. U pacjentów tolerujących dawkę początkową, dawkę można zwiększyć do 15 mg ertugliflozyny/100 mg sitagliptyny raz na dobę, jeśli konieczne jest zapewnienie dodatkowej kontroli glikemii.

U pacjentów leczonych ertugliflozyną, którzy zmieniają terapię na produkt Steglujan, można utrzymać wielkość dawki ertugliflozyny.

Dawka początkowa Dawka maksymalna
5 mg ertugliflozyny / 100 mg sitagliptyny raz na dobę 15 mg ertugliflozyny / 100 mg sitagliptyny raz na dobę

Tabela przedstawia zalecane dawkowanie produktu Steglujan.

W przypadku stosowania produktu Steglujan w skojarzeniu z insuliną lub lekiem zwiększającym wydzielanie insuliny, może być konieczne zmniejszenie dawki insuliny lub leku zwiększającego wydzielanie insuliny w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia hipoglikemii.

Dawkowanie w szczególnych grupach pacjentów

Przed rozpoczęciem stosowania produktu Steglujan u pacjentów ze zmniejszoną objętością płynu wewnątrznaczyniowego zaleca się wyrównanie tego stanu.

W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć ją jak najszybciej. Nie należy przyjmować dwóch dawek produktu Steglujan tego samego dnia.

Zaleca się przeprowadzanie oceny czynności nerek przed rozpoczęciem stosowania produktu Steglujan oraz okresowo w trakcie leczenia. Nie zaleca się rozpoczynania leczenia tym produktem u pacjentów z eGFR <60 ml/min/1,73 m2 lub CrCl <60 ml/min. Należy przerwać stosowanie produktu Steglujan, jeśli eGFR utrzymuje się poniżej 45 ml/min/1,73 m2 lub CrCl utrzymuje się poniżej 45 ml/min.

Nie należy stosować produktu Steglujan u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, schyłkową niewydolnością nerek (ESRD) lub u pacjentów dializowanych. Nie przewiduje się skutecznego działania ertugliflozyny u tych pacjentów.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym nie jest konieczne dostosowywanie dawki. Nie przeprowadzono badań produktu Steglujan u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i nie jest on zalecany do stosowania w tej grupie pacjentów.

Nie ma konieczności dostosowywania dawki produktu Steglujan w zależności od wieku (≥65 lat). U pacjentów w podeszłym wieku istnieje większe prawdopodobieństwo osłabienia czynności nerek. Należy częściej oceniać czynność nerek u pacjentów w podeszłym wieku.

Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu Steglujan u dzieci w wieku poniżej 18 lat.

Sposób podawania

Produkt Steglujan należy przyjmować doustnie raz na dobę, rano, z jedzeniem lub niezależnie od posiłków. W przypadku trudności z połykaniem, tabletkę można przełamać lub pokruszyć, ponieważ lek dostępny jest w postaci o natychmiastowym uwalnianiu.

Dawkowanie produktu Steglujan należy dostosować indywidualnie do potrzeb pacjenta, biorąc pod uwagę skuteczność kontroli glikemii oraz tolerancję leczenia. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz u osób w podeszłym wieku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne (ertugliflozynę lub sitagliptynę) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w produkcie Steglujan.

Produkt Steglujan jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na jego składniki. Przed rozpoczęciem leczenia należy dokładnie zebrać wywiad alergologiczny.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Ostre zapalenie trzustki

Stosowanie inhibitorów DPP-4 wiąże się z ryzykiem wystąpienia ostrego zapalenia trzustki. Należy poinformować pacjentów o charakterystycznym objawie ostrego zapalenia trzustki: uporczywym, silnym bólu brzucha. W przypadku podejrzenia zapalenia trzustki należy odstawić produkt Steglujan. Jeśli potwierdzi się ostre zapalenie trzustki, nie należy wznawiać podawania produktu. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zapaleniem trzustki w wywiadzie.

Niedociśnienie tętnicze/Zmniejszona objętość wewnątrznaczyniowa

Ertugliflozyna powoduje diurezę osmotyczną, która może prowadzić do zmniejszenia objętości wewnątrznaczyniowej. Może wystąpić objawowe niedociśnienie tętnicze po rozpoczęciu leczenia produktem Steglujan, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, w podeszłym wieku, stosujących leki moczopędne lub przeciwnadciśnieniowe. Przed rozpoczęciem leczenia należy ocenić i w razie potrzeby skorygować objętość wewnątrznaczyniową. Po rozpoczęciu terapii należy monitorować pacjenta pod kątem objawów niedociśnienia.

Cukrzycowa kwasica ketonowa

Zgłaszano rzadkie przypadki cukrzycowej kwasicy ketonowej (DKA) u pacjentów leczonych inhibitorami SGLT2, w tym ertugliflozyną. W niektórych przypadkach obraz kliniczny był nietypowy, z tylko umiarkowanym zwiększeniem stężenia glukozy we krwi. Ryzyko DKA należy rozważyć w przypadku wystąpienia niespecyficznych objawów. W razie podejrzenia DKA należy natychmiast przerwać leczenie produktem Steglujan.

Amputacje w obrębie kończyn dolnych

W trwających badaniach klinicznych innego inhibitora SGLT2 zaobserwowano zwiększenie liczby przypadków amputacji w obrębie kończyn dolnych (głównie palców). Nie wiadomo, czy jest to efekt klasy leków. Ważne jest pouczenie pacjentów o rutynowej profilaktycznej pielęgnacji stóp.

Zaburzenia czynności nerek

Skuteczność ertugliflozyny zależy od czynności nerek. U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek skuteczność jest zmniejszona, a u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek prawdopodobnie nieskuteczna. Nie należy rozpoczynać leczenia produktem Steglujan u pacjentów z eGFR <60 ml/min/1,73 m2. Należy przerwać stosowanie przy eGFR <45 ml/min/1,73 m2. Zaleca się monitorowanie czynności nerek przed i w trakcie leczenia.

Hipoglikemia podczas jednoczesnego stosowania z insuliną i lekami zwiększającymi wydzielanie insuliny

Ertugliflozyna może zwiększać ryzyko hipoglikemii przy jednoczesnym stosowaniu z insuliną lub lekami zwiększającymi wydzielanie insuliny. Może być konieczne zmniejszenie dawki insuliny lub leku zwiększającego wydzielanie insuliny.

Zakażenia grzybicze narządów płciowych

Leczenie ertugliflozyną wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakażeń grzybiczych narządów płciowych. Pacjenci z zakażeniami w wywiadzie oraz nieobrzezani mężczyźni są bardziej podatni na te zakażenia. Należy odpowiednio monitorować i leczyć pacjentów.

Zakażenia układu moczowego

Wydalanie glukozy z moczem może zwiększać ryzyko zakażeń układu moczowego. Podczas leczenia odmiedniczkowego zapalenia nerek lub posocznicy moczopochodnej należy rozważyć czasowe przerwanie stosowania ertugliflozyny.

Reakcje nadwrażliwości

Po wprowadzeniu sitagliptyny do obrotu zgłaszano ciężkie reakcje nadwrażliwości. Reakcje te obejmowały anafilaksję, obrzęk naczynioruchowy i złuszczające choroby skóry. W razie podejrzenia reakcji nadwrażliwości należy przerwać stosowanie produktu Steglujan.

Pemfigoid pęcherzowy

Po wprowadzeniu do obrotu zgłaszano przypadki pemfigoidu pęcherzowego u pacjentów przyjmujących inhibitory DPP-4, w tym sitagliptynę. W razie podejrzenia pemfigoidu pęcherzowego należy przerwać stosowanie produktu Steglujan.

Stosowanie produktu Steglujan wymaga ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie w zakresie czynności nerek, ryzyka hipoglikemii, zakażeń oraz reakcji nadwrażliwości. Konieczna jest edukacja pacjenta odnośnie objawów alarmowych wymagających natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Warto zapamiętać
  • Steglujan może zwiększać ryzyko cukrzycowej kwasicy ketonowej - należy monitorować pacjentów pod kątem jej objawów
  • Konieczne jest regularne kontrolowanie czynności nerek przed i w trakcie leczenia produktem Steglujan

Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

Interakcje farmakodynamiczne

Ertugliflozyna może nasilać działanie leków moczopędnych i zwiększać ryzyko odwodnienia i niedociśnienia tętniczego. Może również zwiększać ryzyko hipoglikemii przy jednoczesnym stosowaniu z insuliną lub lekami zwiększającymi wydzielanie insuliny. Konieczne może być zmniejszenie dawki tych leków.

Interakcje farmakokinetyczne

Metabolizm ertugliflozyny zachodzi głównie z udziałem enzymów UGT1A9 i UGT2B7. Badania wykazały, że sitagliptyna, metformina, glimepiryd i symwastatyna nie mają istotnego wpływu na farmakokinetykę ertugliflozyny.

Sitagliptyna jest w przeważającej mierze eliminowana z moczem w postaci niezmienionej. Metabolizm ma drugorzędne znaczenie. Głównym enzymem odpowiedzialnym za ograniczony metabolizm sitagliptyny jest CYP3A4, ze współudziałem CYP2C8.

Badania wykazały, że metformina i cyklosporyna nie wywierały istotnego klinicznie wpływu na farmakokinetykę sitagliptyny. Sitagliptyna nie wywierała znaczącego wpływu na farmakokinetykę metforminy, rozyglitazonu, gliburydu, symwastatyny, warfaryny i doustnych leków antykoncepcyjnych.

Sitagliptyna miała niewielki wpływ na stężenie digoksyny w osoczu. Przy jednoczesnym stosowaniu sitagliptyny i digoksyny należy monitorować pacjentów, u których istnieje ryzyko zatrucia digoksyną.

Interakcje produktu Steglujan z innymi lekami są ograniczone, jednak należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z lekami moczopędnymi, insuliną i lekami zwiększającymi wydzielanie insuliny oraz digoksyną. Konieczne może być dostosowanie dawkowania tych leków.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża

Brak danych dotyczących stosowania produktu Steglujan u kobiet w ciąży. Dane dotyczące stosowania ertugliflozyny u kobiet w ciąży są ograniczone. Na podstawie badań na zwierzętach stwierdzono, że ertugliflozyna może wpływać na rozwój i dojrzewanie nerek. Dlatego nie należy stosować produktu Steglujan u kobiet w okresie ciąży.

Karmienie piersią

Brak informacji dotyczących obecności produktu Steglujan lub jego składników w mleku ludzkim, wpływu na niemowlę karmione piersią lub wytwarzanie pokarmu. Ertugliflozyna i sitagliptyna przenikają do mleka karmiących samic szczurów. Ertugliflozyna miała wpływ na potomstwo karmione mlekiem samic szczurów. Produkt Steglujan nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią.

Płodność

Nie badano wpływu produktu Steglujan na płodność u ludzi. W badaniach na zwierzętach nie obserwowano wpływu ertugliflozyny lub sitagliptyny na płodność.

Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią, produkt Steglujan nie powinien być stosowany w tych grupach pacjentek. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem produktu Steglujan to:

  • Zakażenia grzybicze narządów płciowych
  • Zakażenia układu moczowego
  • Hipoglikemia (przy stosowaniu z insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika)
  • Zmniejszenie objętości wewnątrznaczyniowej
  • Zwiększenie stężenia lipidów w surowicy
  • Bóle głowy
  • Zaparcia

Rzadziej występujące, ale poważne działania niepożądane obejmują:

  • Cukrzycową kwasicę ketonową
  • Ostre zapalenie trzustki
  • Ciężkie reakcje nadwrażliwości
  • Pemfigoid pęcherzowy

Profil bezpieczeństwa produktu Steglujan jest generalnie akceptowalny, jednak pacjenci powinni być monitorowani pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie w początkowym okresie leczenia. Konieczna jest edukacja pacjentów odnośnie objawów wymagających pilnej konsultacji lekarskiej.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania produktu Steglujan należy zastosować standardowe środki wspomagające, w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Obejmują one:

  • Usunięcie niewchłoniętego leku z przewodu pokarmowego
  • Obserwację kliniczną, w tym wykonanie EKG
  • Leczenie wspomagające

Ertugliflozyna nie wykazywała toksyczności u zdrowych ochotników przy dawkach do 300 mg jednorazowo i 100 mg/dobę przez 2 tygodnie. Nie zidentyfikowano ostrych objawów przedawkowania.

Sitagliptyna w dawkach do 800 mg powodowała minimalne wydłużenie odstępu QTc, uznane za nieistotne klinicznie. Nie ma doświadczeń z dawkami powyżej 800 mg.

Sitagliptynę można w umiarkowanym stopniu usunąć za pomocą hemodializy. W określonych przypadkach można rozważyć przedłużoną hemodializę.

Leczenie przedawkowania produktu Steglujan powinno być objawowe i podtrzymujące. W ciężkich przypadkach może być konieczna hemodializa, szczególnie w celu usunięcia sitagliptyny.

Właściwości farmakologiczne

Mechanizm działania

Steglujan jest połączeniem dwóch leków hipoglikemizujących o uzupełniających się mechanizmach działania:

  • Ertugliflozyna - inhibitor kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2)
  • Sitagliptyna - inhibitor dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4)

Ertugliflozyna zmniejsza reabsorpcję glukozy w nerkach i zwiększa jej wydalanie z moczem. Sitagliptyna hamuje rozkład hormonów inkretynowych, zwiększając ich stężenie i nasilając zależne od glukozy wydzielanie insuliny.

Połączenie ertugliflozyny i sitagliptyny zapewnia kompleksowe działanie hipoglikemizujące poprzez zwiększenie wydalania glukozy z moczem oraz nasilenie wydzielania insuliny.

Podsumowanie

Steglujan jest złożonym produktem leczniczym stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Łączy dwa mechanizmy działania - zwiększenie wydalania glukozy z moczem (ertugliflozyna) oraz nasilenie wydzielania insuliny (sitagliptyna). Lek jest skuteczny w poprawie kontroli glikemii, jednak jego stosowanie wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych, w tym zakażeń układu moczowego i narządów płciowych, hipoglikemii oraz rzadko występującej kwasicy ketonowej. Kluczowe jest staranne monitorowanie pacjentów, szczególnie w zakresie czynności nerek, oraz edukacja odnośnie potencjalnych działań niepożądanych. Produkt nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dawkowanie należy dostosować indywidualnie, uwzględniając skuteczność i tolerancję leczenia.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.