Starazolin® Free
Tetryzoline hydrochloride
Starazolin® Free - Krople do oczu zmniejszające przekrwienie spojówek
Starazolin® Free to preparat okulistyczny zawierający tetryzolinę, substancję o działaniu sympatykomimetycznym. Lek ten jest stosowany w celu zmniejszenia przekrwienia spojówek w przypadku niezakaźnych podrażnień oka.
Wskazania do stosowania
Starazolin® Free jest wskazany do stosowania w celu zmniejszenia przekrwienia spojówek u pacjentów z niezakaźnym podrażnieniem oka. Podrażnienie może być spowodowane czynnikami takimi jak:
- Dym
- Kurz
- Wiatr
- Chlorowana woda
- Światło
- Reakcja alergiczna (np. katar sienny)
Lek działa poprzez zwężenie naczyń krwionośnych w oku, co prowadzi do zmniejszenia przekrwienia i złagodzenia objawów podrażnienia.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa wiekowa | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat | 1 kropla do każdego podrażnionego oka 2-3 razy na dobę |
Dzieci 2-12 lat | Stosowanie niezalecane bez konsultacji lekarskiej |
Dzieci poniżej 2 lat | Stosowanie przeciwwskazane |
Uwaga: Dawkowanie przedstawione w tabeli dotyczy standardowych zaleceń. W przypadku indywidualnych wskazań lekarskich należy postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty.
Nie ma danych wskazujących na konieczność modyfikacji dawkowania u osób w podeszłym wieku, pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.
Starazolin® Free jest sterylnym roztworem niezawierającym środków konserwujących. Stosowanie preparatu dłużej niż 72 godziny jest dozwolone wyłącznie pod nadzorem lekarza.
Przeciwwskazania
Stosowanie Starazolin® Free jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na tetryzolinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Jaskra z wąskim kątem przesączania
- Ciężka choroba układu krążenia (np. choroba tętnic wieńcowych serca, nadciśnienie tętnicze)
- Guz chromochłonny nadnerczy
- Rozrost gruczołu krokowego
- Zaburzenia przemiany materii (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca, porfiria)
- Stosowanie inhibitorów MAO lub trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych
- Stosowanie innych leków mogących podwyższać ciśnienie tętnicze
- Wiek poniżej 2 lat
Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku u pacjentów z innymi typami jaskry niż jaskra z wąskim kątem przesączania. W takich przypadkach stosowanie preparatu jest dozwolone wyłącznie pod nadzorem lekarza.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed zastosowaniem Starazolin® Free należy wziąć pod uwagę następujące ostrzeżenia:
- Stosowanie u dzieci oraz w dawkach większych niż zalecane wymaga nadzoru lekarskiego
- Nie zaleca się stosowania w przypadku suchego zapalenia błony śluzowej nosa lub suchego zapalenia rogówki i spojówek
- Pacjenci z nadwrażliwością na srebro powinni unikać stosowania preparatu ze względu na możliwą obecność śladowych ilości srebra
- Podrażnienie lub zaczerwienienie oka może być objawem poważnego schorzenia oka - w takim przypadku należy skonsultować się z okulistą
- Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się w ciągu 48 godzin, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem
- W przypadku silnego bólu oka, bólu głowy, utraty wzroku, pojawienia się plam w polu widzenia, ostrego zaczerwienienia oka, bólu przy narażeniu na światło lub podwójnego widzenia należy natychmiast zgłosić się do lekarza
- Długotrwałe stosowanie lub nadużywanie preparatu może prowadzić do przekrwienia reaktywnego spojówki i błony śluzowej nosa
- Lek może powodować przemijające rozszerzenie źrenic
- Należy zachować 15-minutowy odstęp między aplikacją kropli a założeniem soczewek kontaktowych
- Po podaniu leku zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zmniejszona z powodu niewyraźnego widzenia lub oślepiania przez światło
Stosowanie Starazolin® Free wymaga szczególnej ostrożności i regularnej oceny stanu oka przez specjalistę, zwłaszcza w przypadku długotrwałego stosowania.
Warto zapamiętać
- Starazolin® Free nie powinien być stosowany dłużej niż 72 godziny bez nadzoru lekarza
- Lek może powodować przemijające rozszerzenie źrenic, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów
Interakcje z innymi lekami
Należy zachować szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu Starazolin® Free z następującymi lekami:
- Inhibitory MAO (np. tranylcypromina)
- Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne
- Inne leki podwyższające ciśnienie tętnicze
Jednoczesne stosowanie wyżej wymienionych leków może nasilać działanie zwężające naczynia krwionośne i podwyższać ciśnienie tętnicze. W związku z tym należy unikać takiego połączenia leków.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania Starazolin® Free w okresie ciąży i karmienia piersią. Ze względu na możliwe ogólnoustrojowe działania niepożądane, zaleca się unikanie stosowania preparatu w tych okresach. Nie ma również danych dotyczących wpływu leku na płodność.
Działania niepożądane
Podczas stosowania Starazolin® Free mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
Zaburzenia oka:
- Rzadko: rozszerzenie źrenic
- Bardzo rzadko: keratynizacja (rogowacenie) nabłonka spojówki, prowadząca do zamknięcia kanalików łzowych i łzawienia
- Częstość nieznana: podrażnienie spojówki, niewyraźne widzenie
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:
- Często: nasilony obrzęk błony śluzowej oka (przekrwienie reaktywne), pieczenie błony śluzowej oka, suchość błony śluzowej oka
- Często: działania ogólnoustrojowe (np. kołatanie serca, ból głowy, drżenie, osłabienie, potliwość, podwyższone ciśnienie tętnicze, szybkie tętno)
- Częstość nieznana: pieczenie oczu i okolic oczu, rumień, podrażnienie, obrzęk, ból, świąd
Szczególną uwagę należy zwrócić na ryzyko wystąpienia objawów przedawkowania u niemowląt i małych dzieci, które może wynikać z przypadkowego połknięcia preparatu.
Przedawkowanie
Nadmierne ogólnoustrojowe wchłanianie tetryzoliny może prowadzić do depresji ośrodkowego układu nerwowego. Objawy przedawkowania mogą obejmować:
- Rozszerzenie źrenic
- Sinicę
- Gorączkę
- Drgawki
- Tachykardię
- Zaburzenia rytmu serca
- Zatrzymanie czynności serca
- Nadciśnienie tętnicze
- Obrzęk płuc
- Zaburzenia oddychania
- Zaburzenia psychiczne
W niektórych przypadkach przedawkowanie może prowadzić do zahamowania czynności OUN, objawiającego się sennością, obniżeniem temperatury ciała, bradykardią, znacznym niedociśnieniem tętniczym, bezdechem i śpiączką.
Dawkę 0,01 mg tetryzoliny/kg masy ciała należy uznać za potencjalnie toksyczną. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.
Mechanizm działania
Tetryzolina, substancja czynna Starazolin® Free, jest sympatykomimetykiem bezpośrednio stymulującym receptory α-adrenergiczne współczulnego układu nerwowego. Jej działanie na receptory β-adrenergiczne jest minimalne lub nie występuje. Jako sympatykomimetyk, tetryzolina wykazuje działanie zwężające naczynia krwionośne, co prowadzi do zmniejszenia przekrwienia spojówek.
Skład preparatu
Substancją czynną leku jest tetryzoliny chlorowodorek. 1 ml kropli do oczu zawiera 0,5 mg tetryzoliny chlorowodorku.
Starazolin® Free jest sterylnym roztworem niezawierającym środków konserwujących, co zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i podrażnień związanych z obecnością konserwantów.
Preparat Starazolin® Free stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu objawowym przekrwienia spojówek o podłożu niezakaźnym. Jednakże, ze względu na potencjalne działania niepożądane i ryzyko przedawkowania, stosowanie leku powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza i z zachowaniem szczególnej ostrożności, zwłaszcza u dzieci i osób z chorobami współistniejącymi.