Wyszukaj produkt

Srivasso

Tiotropium

prosz. do inhal. [kaps. twarde]
18 µg/dawkę
30 szt. (+ inhal. HandiHaler)
Wziewnie
Rx
100%
104,40
30% (1)
31,32
(2)
3,20
(3)
bezpł.
Srivasso
prosz. do inhal. [kaps. twarde]
18 µg/dawkę
30 szt.
Wziewnie
Rx
100%
104,40
30% (1)
31,32
(2)
3,20
(3)
bezpł.

Srivasso - bromek tiotropiowy

Wskazania

Tiotropium jest wskazany jako lek rozszerzający oskrzela w leczeniu podtrzymującym w celu złagodzenia objawów u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Bromek tiotropiowy działa jako długo działający, wybiórczy antagonista receptorów muskarynowych. Poprzez wiązanie się z receptorami muskarynowymi w mięśniówce gładkiej oskrzeli hamuje on cholinergiczne (zwężające oskrzela) działanie acetylocholiny, co prowadzi do rozszerzenia oskrzeli. Efekt ten jest zależny od dawki i utrzymuje się ponad 24 godziny.

Dawkowanie

Grupa pacjentów Zalecane dawkowanie
Dorośli Inhalacja zawartości 1 kapsułki (18 µg tiotropium) raz na dobę
Pacjenci w podeszłym wieku Jak u dorosłych
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Jak u dorosłych
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby Jak u dorosłych
Dzieci i młodzież poniżej 18 lat Nie stosować

Lek należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania wziewnego za pomocą dedykowanego inhalatora.

Sposób podawania

Aby zapewnić właściwe stosowanie leku, lekarz lub inny pracownik służby zdrowia powinien przeszkolić pacjenta w zakresie prawidłowego używania inhalatora. Należy dokładnie przestrzegać instrukcji użycia dołączonej do leku.

Kluczowe etapy inhalacji:

  • Otworzyć osłonę górną inhalatora i ustnik
  • Umieścić kapsułkę w komorze centralnej
  • Zamknąć ustnik
  • Nacisnąć przycisk przekłuwający, aby przebić kapsułkę
  • Wykonać głęboki wydech
  • Objąć ustnik ustami i wykonać głęboki wdech
  • Wstrzymać oddech na kilka sekund
  • Powtórzyć inhalację, aby opróżnić kapsułkę

Inhalator należy czyścić raz w miesiącu ciepłą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na bromek tiotropiowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, a także na atropinę lub jej pochodne (np. ipratropium, oksytropium).

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z:

  • Jaskrą z wąskim kątem przesączania
  • Rozrostem gruczołu krokowego
  • Niedrożnością szyi pęcherza moczowego
  • Niedawno przebytym zawałem mięśnia sercowego (<6 miesięcy)
  • Niestabilną lub zagrażającą życiu arytmią serca
  • Niewydolnością serca (klasa III lub IV wg NYHA)
  • Umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami czynności nerek

Lek nie powinien być stosowany w doraźnym leczeniu ostrych napadów skurczu oskrzeli. Należy unikać kontaktu leku z oczami. Długotrwałe stosowanie może zwiększać ryzyko próchnicy zębów.

Interakcje

Nie zaobserwowano istotnych klinicznie interakcji z innymi lekami stosowanymi w POChP (sympatykomimetyki, metyloksantyny, steroidy wziewne i doustne). Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z innymi lekami przeciwcholinergicznymi.

Ciąża i laktacja

Ze względu na ograniczone dane, zaleca się unikanie stosowania leku w okresie ciąży. Stosowanie w okresie karmienia piersią nie jest zalecane. Decyzję o kontynuacji lub przerwaniu leczenia należy podjąć uwzględniając korzyści dla matki i dziecka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane są z przeciwcholinergicznym działaniem leku i obejmują:

  • Suchość błony śluzowej jamy ustnej (około 4% pacjentów)
  • Zaparcia
  • Zaburzenia widzenia
  • Trudności w oddawaniu moczu

Rzadziej występują: zawroty głowy, ból głowy, zaburzenia rytmu serca, kaszel, krwawienie z nosa, kandydoza jamy ustnej, reakcje nadwrażliwości.

Przedawkowanie

Duże dawki bromku tiotropiowego mogą prowadzić do nasilenia objawów antycholinergicznych. Ostre zatrucie po przypadkowym spożyciu doustnym jest mało prawdopodobne ze względu na niską biodostępność. W badaniach klinicznych nie zaobserwowano istotnych działań niepożądanych przy dawkach do 340 µg.

Warto zapamiętać
  • Tiotropium jest długo działającym lekiem rozszerzającym oskrzela, stosowanym raz na dobę w leczeniu podtrzymującym POChP
  • Lek należy stosować wyłącznie wziewnie za pomocą dedykowanego inhalatora, o tej samej porze każdego dnia

Właściwości farmakologiczne

Bromek tiotropiowy jest długo działającym antagonistą receptorów muskarynowych (M1-M5). Poprzez blokowanie receptorów M3 w mięśniówce gładkiej oskrzeli powoduje rozszerzenie oskrzeli. Efekt bronchodylatacyjny utrzymuje się ponad 24 godziny ze względu na powolną dysocjację leku od receptora. Jako związek czwartorzędowy wykazuje działanie miejscowe w oskrzelach przy minimalnej absorpcji ogólnoustrojowej.

Tiotropium jest skutecznym lekiem o długotrwałym działaniu rozszerzającym oskrzela, co pozwala na wygodne dawkowanie raz na dobę. Jego selektywne działanie miejscowe w drogach oddechowych minimalizuje ryzyko działań ogólnoustrojowych.

Skład

Jedna kapsułka zawiera 22,5 µg bromku tiotropiowego jednowodnego, co odpowiada 18 µg tiotropium.

Precyzyjnie określona zawartość substancji czynnej w kapsułce zapewnia podanie odpowiedniej dawki leku przy każdej inhalacji.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Srivasso

Wskazania wg ChPL

2) Ciężka postać POChP z udokumentowanym badaniem spirometrycznym z wartością wskaźnika FEV1<50% oraz ujemną próbą rozkurczową
3) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.