Wyszukaj produkt

Spedra

Avanafil

tabl.
200 mg
4 szt.
Doustnie
Rx
100%
149,98
Spedra
tabl.
50 mg
4 szt.
Doustnie
Rx
100%
88,54
Spedra
tabl.
100 mg
4 szt.
Doustnie
Rx
100%
102,78

Spedra - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania

Spedra jest wskazana w leczeniu zaburzeń ereeczniczy był skuteczny, konieczna jest stymulacja seksualna.

Dawkowanie i sposób podawania

Zalecana dawka to 100 mg przyjmowane w razie potrzeby około 30 minut przed aktywnością seksualną. W zależności od indywidualnej skuteczności i tolerancji leku dawkę można zwiększyć do maksymalnej dawki wynoszącej 200 mg lub zmniejszyć do 50 mg. Maksymalna zalecana częstość dawkowania wynosi raz na dobę.

Grupa pacjentów Zalecane dawkowanie
Dorośli mężczyźni 100 mg około 30 min przed aktywnością seksualną
Pacjenci w podeszłym wieku (≥65 lat) Nie jest konieczne dostosowanie dawki
Pacjenci z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek Nie jest konieczne dostosowanie dawki
Pacjenci z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby Rozpocząć od najmniejszej skutecznej dawki
Pacjenci z cukrzycą Nie jest konieczne dostosowanie dawki

Spedra jest przeznaczona do podawania doustnego. Jeśli lek jest przyjmowany podczas posiłku, początek jego działania może wystąpić później niż w przypadku przyjęcia na czczo.

Przeciwwskazania

Stosowanie Spedry jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Jednoczesne stosowanie z azotanami lub donorami tlenku azotu
  • Jednoczesne stosowanie z inhibitorami PDE5 i stymulatorami cyklazy guanylanowej
  • Pacjenci, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy przebyli zawał mięśnia sercowego, udar lub zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca
  • Pacjenci z niedociśnieniem lub niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym
  • Pacjenci z niestabilną dławicą piersiową lub dławicą występującą podczas aktywności seksualnej
  • Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
  • Pacjenci, którzy stracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego
  • Pacjenci z rozpoznanymi wrodzonymi chorobami zwyrodnieniowymi siatkówki
  • Pacjenci stosujący silne inhibitory CYP3A4

Przed przepisaniem Spedry lekarz powinien dokładnie rozważyć potencjalne zagrożenia kardiologiczne związane z aktywnością seksualną u pacjentów z chorobami układu krążenia.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia zaburzeń erekcji należy przeprowadzić dokładny wywiad medyczny i badanie fizykalne w celu rozpoznania przyczyn zaburzeń. Należy wziąć pod uwagę stan układu krążenia pacjenta, gdyż z aktywnością seksualną wiąże się pewne ryzyko kardiologiczne.

Awanafil ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, co może powodować łagodne i przemijające obniżenie ciśnienia krwi. Pacjenci z zaburzeniami drogi odpływu z lewej komory serca mogą być szczególnie wrażliwi na działanie leków rozszerzających naczynia.

Należy zachować ostrożność stosując Spedrę u pacjentów z anatomicznymi zniekształceniami prącia lub chorobami predysponującymi do priapizmu. Pacjentów należy poinformować o konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza w przypadku erekcji trwającej 4 godziny lub dłużej.

W związku ze stosowaniem inhibitorów PDE5 zgłaszano przypadki zaburzeń widzenia i niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego. Pacjenta należy poinstruować, aby w razie nagłego wystąpienia zaburzeń widzenia przerwał stosowanie Spedry i niezwłocznie skontaktował się z lekarzem.

Należy zachować ostrożność stosując Spedrę jednocześnie z lekami blokującymi receptory α-adrenergiczne ze względu na możliwość wystąpienia objawowego niedociśnienia u niektórych pacjentów.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Stosowanie Spedry jest przeciwwskazane u pacjentów stosujących jednocześnie azotany lub donory tlenku azotu ze względu na nasilone działanie hipotensyjne. Należy zachować ostrożność stosując Spedrę jednocześnie z lekami przeciwnadciśnieniowymi.

Jednoczesne stosowanie z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazolem, rytonawirem) jest przeciwwskazane. W przypadku stosowania z umiarkowanymi inhibitorami CYP3A4 maksymalna zalecana dawka Spedry wynosi 100 mg, nie częściej niż raz na 48 godzin.

Spożywanie alkoholu w skojarzeniu ze Spedrą może zwiększać ryzyko objawowego niedociśnienia. Pacjentów należy poinformować o tej możliwości.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane zgłaszane w badaniach klinicznych to:

  • Ból głowy (często)
  • Zaczerwienienie twarzy (często)
  • Niedrożność nosa i zatok (często)
  • Ból pleców (często)
  • Zawroty głowy (niezbyt często)
  • Niestrawność (niezbyt często)
  • Nudności (niezbyt często)
  • Niewyraźne widzenie (niezbyt często)

W rzadkich przypadkach zgłaszano również priapizm, nagłą utratę słuchu i niezwiązaną z zapaleniem tętnic przednią niedokrwienną neuropatię nerwu wzrokowego.

Właściwości farmakologiczne

Awanafil jest wysoce selektywnym inhibitorem fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Hamowanie PDE5 powoduje zwiększenie stężenia cGMP w ciałach jamistych prącia, co prowadzi do rozkurczu mięśni gładkich i napływu krwi, umożliwiając erekcję. Awanafil nie działa bez stymulacji seksualnej.

Wnioski

Spedra jest skutecznym i dobrze tolerowanym lekiem w terapii zaburzeń erekcji u dorosłych mężczyzn. Wymaga jednak ostrożnego stosowania u pacjentów z chorobami układu krążenia. Kluczowe jest przestrzeganie przeciwwskazań i środków ostrożności oraz monitorowanie potencjalnych działań niepożądanych.

Warto zapamiętać
  • Spedra jest skuteczna tylko w połączeniu ze stymulacją seksualną
  • Maksymalna zalecana częstość stosowania to raz na dobę


Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.