Wyszukaj produkt

Sonol

Menthol + Salicylic acid + Thymol

płyn do stos. na skórę
1 but. 8 ml
Na skórę
OTC
100%
7,13

Sonol - preparat do leczenia chorób infekcyjnych skóry

Wskazania

Sonol jest wskazany jako środek pomocniczy w leczeniu chorób infekcyjnych skóry. Preparat wykazuje działanie bakteriobójcze, znieczulające i przeciwświądowe, co czyni go skutecznym w zwalczaniu objawów infekcji skórnych.

Skład i mechanizm działania

W 1 ml płynu Sonol znajduje się:

  • 21 mg kwasu salicylowego
  • 21 mg mentolu
  • 2 mg tymolu

Mentol zawarty w preparacie posiada właściwości bakteriobójcze, znieczulające i przeciwświądowe. Tymol i kwas salicylowy wzmacniają te działania, zapobiegając namnażaniu bakterii i potęgując antyseptyczne właściwości leku.

Kwas salicylowy bardzo łatwo wchłania się przez skórę, co przyczynia się do szybkiego działania preparatu, ale jednocześnie wymaga ostrożności w stosowaniu, szczególnie u dzieci i na dużych obszarach skóry.

Dawkowanie i sposób podania

Grupa wiekowa Częstotliwość aplikacji
Dorośli i dzieci od 12 lat Początkowo 4-5 razy na dobę
Po poprawie 2-3 razy na dobę

Miejsca swędzące i wykwity na wargach należy smarować cienko i równomiernie.

Przeciwwskazania

Sonol nie powinien być stosowany w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na składniki preparatu
  • Otwarte rany, błony śluzowe i uszkodzona skóra
  • U noworodków i dzieci do 12 roku życia
  • Rozległe zmiany złuszczające (np. w łuszczycy)

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatu Sonol:

  • W przypadku wystąpienia nadwrażliwości na którykolwiek ze składników (utrzymujące się zaczerwienienie skóry) należy przerwać stosowanie produktu
  • Nie stosować na dużych obszarach skóry przez długi czas, szczególnie u dzieci, ze względu na łatwą absorpcję kwasu salicylowego
  • Tymolol podany doustnie może pobudzać ruchy robaczkowe i działać drażniąco na nerki, powodując białkomocz

Preparat Sonol jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Nie powoduje upośledzenia sprawności psychoruchowej.

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego stosowania Sonolu z:

  • Innymi preparatami zawierającymi składniki złuszczające (np. rezorycynę, siarkę) ze względu na możliwość podrażnienia skóry
  • Preparatami przeciwtrądzikowymi lub zawierającymi czynniki pilingujące, co może prowadzić do podrażnienia skóry

Ciąża i laktacja

Badania na zwierzętach dotyczące wpływu Sonolu na przebieg ciąży, rozwój zarodka, płodu, przebieg porodu oraz rozwój pourodzeniowy są niewystarczające. Potencjalne zagrożenie dla człowieka nie jest znane. Produktu nie wolno stosować w okresie ciąży i karmienia, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.

Działania niepożądane

Najczęstszym działaniem niepożądanym związanym ze stosowaniem Sonolu jest podrażnienie skóry.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania kwasu salicylowego mogą wystąpić następujące objawy:

  • Zawroty głowy
  • Szum w uszach
  • Bóle głowy
  • Zaburzenia świadomości

Po dużych dawkach mogą wystąpić ciężkie zatrucia z objawami podrażnienia ośrodka oddechowego, gorączką, osłabieniem i kwasicą ketonową. Może również dojść do uszkodzenia centralnego układu nerwowego, układu oddechowego i krążenia. Szczególnie narażone na działanie kwasu salicylowego są dzieci.

Warto zapamiętać

1. Sonol jest skutecznym środkiem pomocniczym w leczeniu chorób infekcyjnych skóry, wykazującym działanie bakteriobójcze, znieczulające i przeciwświądowe.

2. Preparat nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 12 roku życia oraz na dużych obszarach skóry przez długi czas ze względu na ryzyko absorpcji kwasu salicylowego.

Wnioski

Sonol jest skutecznym preparatem do miejscowego leczenia chorób infekcyjnych skóry, jednak jego stosowanie wymaga ostrożności i przestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania. Szczególną uwagę należy zwrócić na przeciwwskazania oraz potencjalne interakcje z innymi preparatami stosowanymi na skórę. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów lub braku poprawy po zastosowaniu leku, należy skonsultować się z lekarzem.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.